Açlık grevleri için Türk halkına çağrı

Açlık grevleri için Türk halkına çağrı
Cezaevi İzleme Koordinasyonu: Ölüm değil çözüm
“Ölüm değil çözüm” isteyen yüzlerce kişi yürüyüş yaptı

İSTANBUL- Cezaevleri İzleme Koordinasyonu açlık grevinde 55. gününü tamamlayan Kürt siyasi tutukluların taleplerinin acilen kabul edilmesini istedi. 5 Kasım akşamı Taksim Tramvay durağında toplanan yüzlerce kişi, “Ölüm değil çözüm”, “Zindanlar boşalsın tutsaklara özgürlük”, “Anadil bölmez tecrit öldürür” sloganları ile Galatasaray Meydanı’na yürüdü. İlk anda kitlenin önüne TOMA ve çevik kuvvet polisleri tarafından barikat kurularak yürüyüş engellenmeye çalışıldı. Ancak kitlenin kararlı duruşu üzerine, barikat kaldırıldı.

İstiklal Caddesi boyunca alkış, zılgıt ve sloganlarla yürüyen yüzlerce kişi, açlık grevinde olan tutukluları selamladı. Çevrede bulunanlara yönelik konuşmalar yapılarak, cezaevlerinde açlık grevlerine sessiz kalınmaması, eylemlere destek verilmesi istendi.

Galatasaray Meydanı’nda konuşan KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Turgut, bugün itibariyle açlık grevinde olan tutukluların sayısının 10 bin olduğunu belirtti.

Turgut, açlık grevinde artık kritik eşiğin aşıldığını, tutuklularda baş dönmesi, kilo kaybı, tansiyon düşmesi, idrarda kanama, halsizlik, konuşma bozukluğu gibi rahatsızlıkların baş gösterdiğini söyledi.

Açlık grevlerinin taleplerini hatırlatan Turgut, bu taleplerin aynı zamanda 30 yıldır süren on binlerce insanın yaşamına mal olan Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözümünü içerdiği için de önemli olduğunu vurguladı.

“Artık ölüm öncesi çizgideyiz” diyen Turgut, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kürt sorununu sadece Kürtlerin değil, Türk halkının da sorunudur. Bir evladın gün be gün açlıktan eriyerek ölmesine hangi annenin yüreği dayanabilir? Yeni ölümlerin olmaması için Türk işçisi, emekçisi, Türk, Kürt, Laz tüm kadınlar ve gençler ele ele vermelidir. Çünkü çözüm yolu barış eşitlikten geçmektedir.”

Ölümler yaşanmadan çözüm için adım atılmasını isteyen Turgut, bir an önce diyalog sürecinin başlatılmasını istedi.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 6 Kasım 2012, Salı 9:06
Kategoriler: Güncel, Haberler