Açlık grevinin 58. günü

Açlık grevinin 58. günü
Emek ve Meslek örgütleri çözüm çağrısı
Emek ve Meslek örgütleri

HABER MERKEZİ- Süresiz dönüşümsüz açlık grevinde bulunan PKK ve PAJK tutsaklarının direnişleri  58. güne girdi.

PKK ve PAJK’lı tutsakları adına açıklama yapan Deniz Kaya, Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açıklamalarını anlamlı bulduklarını belirterek, “Bilinmesini istiyoruz ki, taleplerimize açık, somut ve net bir cevap verilmeden, verilen ve verilecek cevapların fiiliyata geçişini görmeden, hiçbir biçimde eylemimize son vermeyecek, bırakmayacağız” dedi. Deniz Kaya, Başbakan Erdoğan ile AKP Hükümeti ve ilgili bakanları taleplerine karşılık somut cevaplar vermeye çağırdı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tutsakların taleplerini görmezden gelerek açlık grevinden “vazgeçilmesi” çağrısında bulundu. Çankırı’ya ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 58. Gününe giren açlık grevi için ‘yanlış mücadele metodu’ diyerek tutsakları eylemlerine son vermeye çağırdı. Tutsakların taleplerini görmezden gelen Gül, “Yanlış mücadele metotları hiçbir zaman problemlerin çözümüne yardımcı olmaz. Bu bakımdan bu eylemlerden herkesin vazgeçmesi çağrısında bulunuyorum” dedi.

Başbakan yardımcısı Beşir Atalay, açlık grevlerinin “haklı ve pratik bir gerekçesi olmadığını” öne sürdü. Açıktan müdahale edeceklerini söyleyen Atalay açlık grevi yapacaklarını söyleyen BDP’lileri de tehdit etti. Açlık grevine gerekçe olarak gösterilen talepler üzerinde zaten çalıştıklarını ileri süren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Açlık grevinin haklı ve pratik bir gerekçesi yok” dedi. Tutsakların taleplerinden olan anadilde eğitim konusunu “iyi niyetli” görmediklerini söyleyen Atalay, hükümetin çalışmalarını kesintiye uğratmak istendiğini iddia etti.

Kürt siyasi parti ve oluşumlarının temsilcilerinden oluşan bir heyet açlık grevlerine ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le görüştü. Heyette Dicle Fırat Diyalog Grubu Genel Başkanı Muhittin Batmanlı, DDKD Genel Başkanı İmam Taçier, ÖSP Genel Başkan Yardımcı Hasan Fırat, HAK-PAR PM Üyesi Seher Erol, KADEP üyesi Lütfi Baksi ve Azadi İnisiyatifi üyesi Sıtkı Zilan yer aldı.

Yüzlerce Kürt siyasi tutsağın 58. gününde olan açlık grevi TBMM Genel Kurulu’nda gündeme geldi. Genel Kurul, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da, BDP’nin, Danışma Kurulu’nda uzlaşma sağlanamadığı için cezaevlerindeki açlık grevlerine ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesine dair grup önerisi görüşüldü.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Cezaevleri Alt Komisyonu Başkanı AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım’ın, TBMM Genel Kurulu’nda açlık grevleriyle ilgili iddialarına, Bolu F Tipi Hapishanesinde tutsaklarla  görüşen Avukat Sinan Zincir’den yalanlama geldi. Yıldırım, Meclis’te yaptığı konuşmada, Bolu Hapishanesi’nde incelemeler yaptıklarını, 1 eylemcinin 2 kilo aldığını, kantin listesine göre de katı gıda alışverişi yapıldığını ileri sürmüştü.
Amed Kayapınar Belediyesi çalışanlar tutsak Belediye Başkanı Zülküf Karatekin ve Kürt siyasetçileri için her hafta Perşembe günü hizmet binası önünde yaptıkları ‘Kara Perşembe’ eyleminin 143’incisi, açlık grevlerinin sürdüğü Diyarbakır E Tipi Hapishanesi önünde yapıldı.

EYLEMLER

Çukurova Üniversitesi Özgür Öğrenci Derneği (ÇÜÖ-DER), üç günlük dönüşümlü açlık grevine başladı. Yurtsever Gençliğin başlattığı açlık grevine halk da destek veriyor. ÇÜÖ-DER’i ziyaret eden SGD üyeleri, açlık grevlerini desteklediklerini söyledi.

Amed Bağlar ilçesinde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kipaş Lisesi’nde yüzlerce öğrenci oturma eylemi yaptı. Alınan bilgilere göre, Bağlar ilçesinde bulunan İBB Kipaş Lisesi’nde ders yapmayan öğrenciler okulun bahçesinde toplandı.

DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri, Van Milletvekili Özdal Uçer ve Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Amed’de DTK binası önünde düzenledikleri basın açıklamasıyla, açlık grevine başladıklarını duyurdu.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, AKP Hükümeti’ni çözüm için adım atmaya çağırdı. İstanbul, Taksim Gezi Parkı merdivenlerinde bir araya gelen konfederasyon ve meslek örgütü üyeleri, “Ölümler durdurulsun” yazılı pankart açtı. Eyleme KESK Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Prof. Özdemir Aktan, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da katıldı.

Aydın, yazar ve sanatçılar, Abdullah Öcalan’ın avukatları ile görüştürülmesi talebiyle İstanbul Taksim Hill Otel’de basın toplantısı düzenledi. Bu talep kapsamında haftalar öncesinde imzaya atılan metin 50’yi aşkın aydın, yazar ve sanatçı tarafından imzalandı. Aydınlar, somut adım atılmadığı için basın toplantısı ile bu talebi hatırlattı.

Dersim’deki ESP üyeleri, BDP Dersim il binasında sürdürülen açlık grevine destek için açlık grevine başladı.

Amed Kayapınar Belediyesi çalışanlar tutsak Belediye Başkanı Zülküf Karatekin ve Kürt siyasetçileri için her hafta Perşembe günü hizmet binası önünde yaptıkları ‘Kara Perşembe’ eyleminin 143’incisi, açlık grevlerinin sürdüğü Diyarbakır E Tipi Hapishanesi önünde yapıldı.

İzmir Kadın Platformu, ‘ölümler yaşanmadan talepler yerine getirilsin’ mesajı vererek Karşıyaka Metrosu önünden Karşıyaka İşbankasının önüne doğru yürüyüş yaptı.

Türkiye’de yaşayan Ermeniler, Agos Gazetesi önünde akşam saatlerinde yaptıkları basın açıklamasında, açlık grevi eylemcilerinin taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), tutsak gazetecilerin durumuyla ilgili Ankara’da ve İstanbul’da yaptığı görüşmelerle ilgili Taksim Hill Otel’de basın toplantısı düzenledi. CPJ üst düzey basın danışmanı Joen Poula ve CPJ Yönetim kurulu üyesi Türkiye Heyeti Başkanı Kati Marton Türkiye’de yaptıkları görüşmeleri açıkladı.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Tıp Fakültesi öğrencileri ve öğretim üyeleri ‘açlık grevleri için zamanı durdur’ çağrısıyla yürüyüş yaptı. Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi öğrencileri ve öğretim görevlileri, Halkevleri, ESP, İHD, SDP, Öğrenci Kolektifleri ve Kaldıraç’ın destek verdiği yürüyüşe polis engel olmak istedi, öğretim görevlilerinin araya girmesiyle öğrenciler yürüyüşe devam etti.

Ankara Kadın Platformu, açlık grevindeki siyasi tutsakların taleplerinin karşılanması ve sağlık durumlarının göz önünde bulundurulması için Sakarya Caddesi’nden Yüksel Caddesi’ne bir yürüyüş düzenledi. Ellerinde meşaleleriyle “İçerde dışarıda, hücreleri parçala”, “Jin jiyan azadi”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Susma haykır, anadil haktır” sloganları atan kadınlar, İnsan Hakları Anıtı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyeleri, Okmeydanı Sibel Yalçın Parkı’nda devam eden açlık grevine destek verdi. Tutsak yakınlarının sürdürdüğü açlık grevini ziyaret eden ESP’liler, bir günlük açlık grevi yaptı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 8 Kasım 2012, Perşembe 18:17
Kategoriler: Haberler, Politika