Kampüslerde süresiz dönüşümlü açlık grevi

Kampüslerde süresiz dönüşümlü açlık grevi
Boğaziçi'ndeki açlık grevine destek eyleminden
Boğaziçi’ndeki açlık grevine destek eyleminden

İSTANBUL- Kampüslerde, tutsakların açlık grevi eylemine destek büyüyor. Kağıt paraları açlık grevi bildirisine dönüştüren, kırmızı kurdelelerle açlık grevine duyarlılık çağrısında bulunan öğrenciler, kampüslerde açtıkları çadırlarda da süresiz dönüşümlü açlık grevine devam ediyor.Öğrenciler, başlattıkları açlık grevi eylemleri, basın açıklamaları ve oturma eylemleri ile tutsakların sesini kampüslere taşımaya devam ediyor. Açlık grevine karşı yürütülen sansüre karşı yaratıcı eylemlerle sınır tanımayan öğrenciler, kağıt paraları da açlık grevi bildirisine dönüştürerek, açlık grevlerine sessiz kalmama çağrısı yaptı.
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, tutsaklara destek amacıyla Boğaziçi Kuzey Kampüsü’nde çadır kurarak dönüşümlü açlık grevi eylemine başladı. Eyleme, Galatasaray Üniversitesi öğrencileri de bir günlük açlık greviyle destek verdi.
Kırmızı kurdelelerle ve “Gel de yaşa” yazılamalarıyla devam eden açlık grevi eyleminde öğrenciler,  kağıt paralara, “Açlık Grevlerine Sessiz Kalma!” yazarak, 1981 yılında Boby Sands başta olmak üzere IRA’lı tutsakların başlattığı ölüm oruçlarına yönelik sansüre karşı geliştirilen yönteme atıfta bulundu.
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin 7 Kasım’da da kampüs dışında yapmak istediği yürüyüşe, polis gaz bombasıyla saldırdı. Öğrenciler, Kuzey Kampüs’te toplanarak, sloganlarla dışarı çıktı ve yolu trafiğe kapattı. Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine öğrenciler, kaldırımdan yürümek istedi. Polis, buna da izin vermeyerek, görüşmeler yapılırken öğrencilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.
DENİZLİ VE KOCAELİ’NDE ÖĞRENCİLERE SALDIRI
Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde açlık grevine destek için yapılan eyleme müdahale ederek 50 öğrenciyi gözaltına alan polis, öğrenci evlerine de baskın düzenledi. Baskında, 100’e yakın öğrenci gözaltına alındı.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bomonti kampüsünde açlık grevleriyle ilgili duyarlılık çağrısıyla bir forum düzenlendi.
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Gençlik Meclisi’nin Kocaeli Üniversitesi’nde 7 Kasım günü yapmak istediği basın açıklamasına polis, 3 kez gaz bombalarıyla saldırdı. Saldırıların ardından tekrar tekrar toplanan öğrenciler, polise taşlarla karşılık verdi.
KAMPÜSLERDE AÇLIK GREVİNE DESTEK EYLEMLERİ
Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, 1 Kasım günü cezaevlerinde süren açlık grevlerine destek için yürüyüş yaptı. Öğrenciler, yurtların bulunduğu bölgede çadır kurarak süresiz destek açlık grevine başladı. Eylemin, tutsakların talepleri kabul edilinceye kadar devam edeceği belirtildi.
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’de öğrenim gören öğrenciler, açlık grevlerine dikkat çekmek için eylemin 52. gününde Mustafa İnan Kütüphanesi önünde açıklama yaptı. Kurdukları çadırın çevresine  “An azadî an azadî”, “Ölüm değil çözüm”, “Sessizlik ölüm getirir” yazılı dövizler asan öğrenciler, süresiz dönüşümlü açlık grevine başladı.
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kurupelit Kampüsü’nde de öğrenciler, hapishanelerde açlık grevinde olan Kürt siyasi tutsaklara destek için 4 Kasım günü oturma eylemi yaptı. Eğitim Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, “Susmak ölüme ortak olmaktır, ölüme göz yummayacağız” dedi.
Adıyaman Üniversitesi’nde 300’ü aşkın öğrenci oturma eylemi yaparak, hükümetin tutsakların taleplerine karşı duyarsızlığına tepki gösterdi. İnsanlık onurunun yok olmasını engellemek için herkesi sessizliği bozmaya davet eden öğrenciler, bir günlük açlık grevi yaptı.
Mersin Üniversitesi’nde yüzlerce öğrenci, 2 Kasım günü açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Fen Edebiyat Fakültesinden Teknik bilimlere yürüdü. Siirt Üniversitesi öğrencileri ise kampüs içinde yaptıkları yürüyüşle açlık grevlerine dikkat çekti.
Mustafa Kemal Üniversitesi’nde 50. gününden itibaren dönüşümlü açlık grevi ve her gece saat 23.00’da ışık söndürüp gürültü yapma eylemleri başladı.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri de, 5 Kasım günü basın açıklaması yaptı. Yaklaşık 400 öğrencinin katıldığı eylem sonrası kurdukları açlık grevi çadırına dönen öğrenciler, tutsakların talepleri kabul edilinceye kadar süresiz dönüşümlü açlık grevlerini sürdüreceklerini bir kez daha dile getirdi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 8 Kasım 2012, Perşembe 10:53
Kategoriler: Güncel, Haberler