Parti başkanları Kılıçdaroğlu ile görüştü

Parti başkanları Kılıçdaroğlu ile görüştü
Parti Başkanlarının açıklaması
Parti Başkanlarının açıklaması (ARŞİV)

ANKARA- Açlık grevlerine dikkat çekmek için TBMM’de basın açıklaması yapan EDP, EHP, EMEP, ESP, Halkevleri, ÖDP, SDP ve Sosyalist Parti genel başkanları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme gerçekleştirdiler.

Görüşmeye katılan heyet, Kılıçdaroğlu’na, “Açlık grevinin kritik bir evrede olduğu, artık ölümlerin olabileceği, bu aşamadan sonra zaten vücutta kalıcı hasarların oluşmaya başladığı ve süreç uzadıkça açlık grevine katılanların yaşayan ölüler haline gelmesinin kaçınılmaz olacağı” aktarıldı. Heyet, “Taleplerin hem insani hem de demokratik talepler olduğunu, Başbakan ve hükümetin bu son derece insani ve demokratik talepleri karşılamak yerine demagoji yaparak ve inatlaşarak ölüme davetiye çıkardıkları, eğer ölümler olursa bunun sorumluluğunun, hükümetin yanı sıra başta ana muhalefet partisi olan CHP olmak üzere, kendisine insanım ve demokratım diyen herkesin omuzlarında olacağı, açlık grevleri sürecinin bu kritik safhasında CHP’nin daha duyarlı hareket etmesi gerektiğini” vurguladı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Bu konuda duyarlı olduklarını, CHP milletvekillerinden oluşan bir heyetin açlık grevi yapılan cezaevlerine giderek eylemcilerle görüşmeler yaptıklarını, tecrite karşı olduklarını, kendileri için önce insanın geldiğini” söyledi. Kılıçdaroğlu, “Cezaevlerinde nedeni ne olursa olsun hiç kimseye ayrı hukuk işletilemeyeceğini, anadilde savunmanın önünde hiç bir engelin olmadığını, bu konudaki yasağın bir keyfiyet olduğunu, bu durumla ilgili olarak hazırlanan yasal düzenlemenin karşısında olmayacaklarını” da sözlerine ekledi.

Sol partilerin genel başkanları da, açlık grevlerinin 57. gününde olduğunu hatırlatarak, önümüzdeki birkaç günün oldukça önem taşıdığını vurguladı. Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması halinde çözüm kapısının aralanacağını ve bunun Kürt sorununda barışçıl çözüme yönelik yeni bir havanın oluşması için kıymetli bir adım olacağını kaydeden parti başkanları, aksi halde ölümlerle birlikte çatışmaların daha da artarak çözümsüzlüğün daha da derinleşeceği uyarısında bulundu. Parti başkanları, CHP’den, “Önümüzdeki bir iki günde, açlık grevinde ölümlerin olmaması için özellikle tecritin kaldırılarak sorunun çözümü yönünde kapı aralayacak bir adımın atılması yönünde daha büyük bir çaba göstermesini” istediler.

Kılıçdaroğlu, gereğini yapacaklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı ile yapılan görüşmeye ESP Genel Başkan Figen Yüksekdağ, EDP Genel Başkanı Ferhat Ergun, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan,  Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, ÖDP Eş Genel Başkanı Bilge Seçkin Çetinkaya, SDP PM Üyesi Rahmican Gür ve Sosyalist Parti Genel Başkanı ve Sosyalist Yeniden Kuruluş sözcüsü Mustafa Kahya katıldı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 8 Kasım 2012, Perşembe 14:42
Kategoriler: Haberler, Politika