Kadınlar çözüm için yürüdü

Kadınlar çözüm için yürüdü

İZMİR/ANKARA- İzmir ve Ankara’da kadınlar, açlık grevi yapan tutsakların taleplerinin karşılanmasını istedi. İzmir’de Karşıyaka Metrosu önünde bir araya gelen İzmir Kadın Platformu üyesi kadınlar, “Ölüm Değil, Çözüm İstiyoruz” yazan pankart açarak Karşıyaka İş Bankası’nın önüne doğru yürüyüşe geçti. 8 Kasım akşamı yapılan yürüyüş boyunca, “Anadil haktır, engellenemez”, “İçeride, dışarıda hücreleri parçala”, “Jin jiyan azadi”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Susma haykır, anadil haktır” şeklinde slogan atan kadınlar, “Cezaevleri ölüm evleri olmasın”, “Sessizlik ölüm getirir”, “Bu çığlığı duyalım, ölümleri durduralım”, “Anadil haktır”, “Siz anadilinizi konuştunuz için kaç kez dayak yediniz?” yazan dövizler taşıdı.

Kadınlar İş Bankası önünde oturma eylemi başlatarak, basın açıklaması yaptı. Açıklamayı İzmir Kadın Platformu adına okuyan Dilek Keskin, Kürt siyasi tutukluların 12 Eylül’den itibaren üç temel talepli açlık grevi başlattıklarını hatırlatarak, “Dün 66 cezaevinde 698 siyasi tutuklu açlık grevindeyken, 5 Kasım’dan itibaren 72 cezaevinde 10 bin siyasi tutuklu açlık grevine girmiş bulunuyor” dedi.

Açlık grevinin ‘kritik’ bir aşamaya geldiğine dikkat çeken Keskin, açlık grevine başlama nedenlerinin demokratik talepler olduğunu vurguladı.

Hükümetin, sorunları çözmek yerine ‘oyalama ve manevra’ yöntemini tercih ettiğinin altını çizen Keskin, vicdan sahibi herkesin açlık grevlerine karşı duyarlı olmasını istedi.

Açıklamanın ardından kadınlar oturma eylemine devam etti.

KADINLARIN BARIŞ VE ÇÖZÜM ÇIĞLIKLARINA KULAK VERİN

Ankara Kadın Platformu da cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek için Sakarya Caddesi’nden Yüksel Caddesi’ne meşalelerle yürüyüş gerçekleştirdi. “Ölüm değil çözüm istiyoruz”, “Kadınlar savaş istemiyor”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Jin, jiyan, azadi” sloganları atan kadınlar, açlık grevindeki tutukluların taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Platform adına yapılan açıklamada, AKP zulmünün kadınları sokaktan kopartamayacağı belirtildi. “30 yıldır süren savaşın barışçıl çözümü için ‘ölüm değil çözüm’ diyen tüm kadınları, ‘Kadınların Barış Yürüyüşü’ne katılmaya, açlık grevleri daha da kötü noktalara ulaşmadan seslerini ve güçlerini birleştirerek dayanışma eylemlerini büyütmeye çağırıyoruz.” ifadelerine yer verilen açıklama, “Kadınlar savaş istemiyor. Kadınlar barış için yürüyor. Biz kadınların barış ve çözüm çığlıklarına kulak verin! Halkların barış özlemine kulak verin. Biz kadınlar barışın, çözümün muhatapsız gerçekleşmeyeceğini biliyoruz. O nedenle Kürt halkının taleplerine kulak verin.” sözleriyle son buldu.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 9 Kasım 2012, Cuma 11:02
Kategoriler: Haberler, Kadın, Politika