Kadınlar: Savaşa, zulme ve zorbalığa karşıyız

Kadınlar: Savaşa, zulme ve zorbalığa karşıyız
sesimizi duyun çözüm istiyoruz
Kadınlar cezaevi önünde oturma eylemi yaptı

İSTANBUL- Açlık Grevlerindeki Siyasi Tutuklularla Kadın Dayanışma İnisiyatifi, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nin önünde bugün basın açıklaması yaptı. Çocukları tutsak olan anneler, Başbakan Erdoğan’a tepki gösterdi. Erdoğan’a “sahte dindar” dedi. Polis, oturma eylemi yapmak istenen kadınlara, tazyikli suyla saldırdı.

Cezaevi önünde bir araya gelen kadınlar, “Berxwedan jiyane”, “Kadınlar ölüm değil çözüm istiyor”, “Ana dilde eğitim, anadilde savunma, Abdullah Öcalan’a özgürlük” sloganları attı.

Basın açıklamasını okuyan Gönül Erden, “Biz kadınların, müzakereye olanak tanımayan, milliyetçiliği ve militarizmi tırmandıran, savaş dayatan siyasi iktidara karşı birikmiş öfkemiz ve sözümüz var” dedi. Erden, “30 yıldır ısrarla savaşa karşı çıktık. Savaş, şiddet, taciz, tecavüz, ucuz iş gücü, yoksulluk ve göç ettirmenin çoğaltımı idi. Savaş, çocuk genç, yaşlı, kadın, erkek ayrımı yapmadan arkasında binlerce ölüm, birbirlerinin yüzüne bakmayacak kadar nefrete boğulmuş halklar bırakıyordu. Bütün savaş karşıtı cümlelerimizle Kürt, Ermeni, Gürcü, Rum ve Çerkes halklarının savaş karşıtı güçlerle birlikte kurduk. Halkların kardeşliği için mücadele ettik” şeklinde konuştu.

Erden, “Kürt sorununa dönük çözümsüzlük politikaları nedeniyle hakları kısıtlanmış insanların seslerini duyun. Yarın açlık grevinin 60. günü ve geç olabilir. Bizler halkların barış içinde, eşitlikçi, adil ve adaletli bir dünyada yaşamak istiyoruz. Savaşa, zulme ve zorbalığa karşı barış için buradayız” dedi.

Basın açıklaması yapıldıktan sonra eylemlerine oturarak devam etmek isteyen Kadın Dayanışması İnisiyatifi üyelerine polis tasdikli su ile saldırdı. Kadınlar, eylemlerini bitirerek cezaevi önünden ayrıldı.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 9 Kasım 2012, Cuma 18:08
Kategoriler: Güncel, Haberler, Kadın