‘Soruşturmalar, Eğitim-Sen’i itibarsızlaştırma politikasıdır’

‘Soruşturmalar, Eğitim-Sen’i itibarsızlaştırma politikasıdır’
Eğitim-Sen Amed'de basın açıklaması yaptı
Eğitim-Sen Amed’de basın açıklaması yaptı

AMED- Eğitim-Sen üye ve yöneticilerine yönelik baskı, sindirme ve sürgün politikalarına karşı Çınar Kaymakamlığı önünde basın açıklaması yapıldı. AKP Hükümetinin eğitim emekçileri üzerindeki politikaları protesto edildi.

Çınar merkez ve köylerinde görev yapan öğretmenlerin katıldığı eylemde “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Be ziman jiyan nabe”, “Zimane me rumatemeye”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.

Eğitim-Sen Çınar Temsilcisi İbrahim Çiçek, AKP Hükümetinin 10 yıllık iktidarı boyuca ‘tekçilik’ anlayışından dolayı, farklı düşünceyi pasifize etme, hapse atma ve soluksuz bırakma temelinde geliştirilen baskı ve sindirme politikalarını her gün daha fazla yoğunlaştırdığını söyledi.

Çiçek, AKP’nin, sindirme ve baskı politikasının hedefinde olan Eğitim-Sen’i zayıflatma ve itibarsızlaştırma politikası yürüttüğünü belirtti. AKP Hükümetinin Eğitim-Sen’e üye ve yöneticilerine yönelik bölge ve Diyarbakır genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı onlarca müfettişle öğretmenleri sorguladığını vurgulayan Çiçek, “Gönderilen müfettişlerin yönelttikleri sorular örgüt propagandası yapmak, hükümete hakaret ve dine hakaret türünden üyelerimize yönelik iftira ve karalama amacı taşıyan sorulardır. Üstelik bu sorular suçlama yapılan kişinin kendisine değil; özellikle Türk kökenli bazı öğretmenlere ilçe milli eğitim müdürlüğü aracılığıyla kendi okullarından çağrılarak sorulmaktadır” dedi.

Çınar İlçesi’nde yapılan uygulamalara değinen Çiçek, şöyle konuştu: “İfadeye çağrılan öğretmenlerin Türk kökenli olması itibariyle okullardaki öğretmenler arasında Türk-Kürt kutuplaşması yaratarak okulların huzurunu bozma, öğretmenleri olumsuz ve asılsız ifade vermeye yönlendirmeye çalışarak ajanlık ve ihbarcılığı dayatmışlardır.”

Çiçek’in ardından konuşan Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, güçlerini emeklerinden aldıklarını belirtirken, “Açtığınız soruşturmalara pabuç bırakacak değiliz” dedi. Yürütülen soruşturmalarda eskisi gibi cemaat yönteminin olduğunu söyleyen Birtek, “Önce suç yaratılıyor, sonra soruşturma başlatılıyor” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından soruşturmaları protesto etmek amacıyla 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 9 Kasım 2012, Cuma 17:52
Kategoriler: Emek, Haberler