Binler umudu büyütme sözü verdi

Binler umudu büyütme sözü verdi
Tohum Kültür Merkezi gecesi
Yüreklerimizi birleştirerek umudu artırıyoruz

İSTANBUL- Tohum Kültür Merkezi, Sinan Erdem Spor Salonu’nda “Umudu Tohumca Büyütüyoruz” şiarıyla etkinliği düzenledi. Etkinlerde bir araya gelen binlerce kişi, kardeşlik, özgürlük şiarını haykırdı.

Etkinliğe, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DHF, ESP, BDSP, Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, direnişte olan Hava-İş Sendikası üyesi THY işçileri, Enerji-Sen üyesi BEDAŞ işçileri, HEY Tekstil işçileri ve Deri-İş Sendikası Tuzla Şubesi üyeleri katıldı.

Etkinlik alanına Arapça, Kürtçe, Zazaca ve Türkçe “Hoşgeldiniz” ve “Berxedan jiyane”, “Hapishanelerde direnen tutsaklar onurumuzdur”, “Demokratik, bilimse, anadilde, eğitim istiyoruz” sloganlarının yazılı olduğu pankartlar ve İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Mazlum Doğan, Kazım Koyuncu, Nazım Hikmet, Ahmet Arif’in büyük posterleri konser alanına asıldı

Etkinlik, devrim mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu sırasında binlerce kişi, Çarxe Şoreş Marşı’nı söyledi, ve “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya”, “Biji berxedana zındana”, “Yaşasın halkaların kardeşliği”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “İçeride dışarıda hücreleri parçala” sloganlarını attı. Ardından, Tohum Kültür Merkezi’nin çalışmalarını, amacını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Etkinliğin sunuculuğunu yapan Laz Marks, Pınar Aydınlar ve Keremo, kitleyi Kürtçe,Türkçe ve Lazca selamladı. Pınar Aydınlar, cezaevlerinde süren açlık grevlerine dikkat çekti, “Cezaevlerinde süren açlık grevlerine sessiz kalınmamalıdır. Her geçen gün zaman daralıyor. AKP Hükümeti ve onun şakşaklığını yapan medya susmuş durumda. Ama bizler ölüm olmadan çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi. Aydınlar ardından, Kırmızı Gül ezgisini söyledi.

Tohum Kültür Merkezi adına Sema Gül, “Bizler halkların kültürünü, dilini yozlaştıranlara karşı mücadele ediyoruz” dedi. Tohum Kültür Merkezi’nin 1995 yılında kurulduğunu hatırlatan Gül, bir çok etkinlik düzenlediklerini kaydetti, “bugün de sizinle beraber, omuz omuza olduğumuz için çok mutluyuz” diye konuştu.

Partizan adına ise Arzu Demir konuştu. “Yüreklerimizi birleştirerek umudunuzu artıracağınıza inanıyoruz” diyen Demir, “Birlikte hareket etiğimizde, Kaypakkaya’nın şiarını rehber edindiğimizde önümüzde duracak, hiçbir güç, hiçbir engel yoktur” şeklinde konuştu.

Demir, “Gün yılgınlığın değil kavganın, susmanın değil haykırmanın, umutsuzluğun değil umudun saflarında savaşmanın günüdür. 40 yılın verdiği bilinç ve umutla selamlıyorum” diyerek konuşmasını noktaladı.

DEMİRTAŞ: BİZLER DE BİRLEŞEREK GÜÇLENDİK

Ardından BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konuşma yaptı. Demirtaş, “Bizler zulme, faşizme ve darbelere boyun eğmeyen, onuru ve direnişi büyüterek yürüyen Amed zindanlarında direnen İbrahimlerin, Mazlumların, Mahirlerin yoldaşıyız. Sizler, İbrahim Kaypakkaya Amed zindanlarında direndiği için şu an buradasınız, faşizme teslim olmadığı için buradasınız” diyerek konuşmasına başladı.

Demirtaş, “AKP Hükümeti şunu aklından hiç çıkartmasın Kürtler ve devrimciler eskisi gibi değil. Ortadoğu’da halklar devrim yapıyor, diktatörleri yıkıyor. Bizlerde artık birleşerek güçleniyoruz” dedi.

‘DEVRİMCİLER VE KÜRTLER KADER BİRLİĞİ YAPTI’

“Halkların kardeşliği sloganını atıyoruz ya artık halkların yoldaşlığı sloganını atalım” diyen Demirtaş, şunları söyledi: “Bunlar iktidarını biz parçalandık diye sürdürüyor. Artık Kürt halkı ve ezilen emekçiler birleşti, artık milyonlarız. Türkiye’de milyonlarca devrimci var ve Kürt halkıyla kader birliği yapmış.”

Kürt siyasi tutukluların sürdürüğü açlık grevlerine değinen Demirtaş, “Bizleri cezaevlerine koyarak siyaset yapmamızı engellemeye çalışıyorlar ama şimdi binlerce tutsak açlık grevleri ile siyasetin merkezinde” dedi.

“KCK operasyonu yapanların karşısında şuan Mazlum’ların, Agit’lerin yoldaşları, sokakta önderliklerine özgürlük talep eden Kürt halkı var” diyen Demirtaş, AKP’yi seslendi: “Senin gücün olsaydı 14 yıl önce çıkarırdın idam yasasını. Sen değil yasa hiçbir şey yapamazsın. Bu halkın önderliğine, bu ülkeye idam gelirse, bu sizin karşınıza dar ağacı olarak çıkar. İbo’nun yoldaşları bugün Amed zindanlarının etrafında direniyor, içinde bedenini açlığa yatırarak onun geleneğini sürdürüyor. Amed zindanında direnen İbrahim Kaypakkaya, bir gün Amed zindanının onun etrafından kenetleneceğini biliyordu. Amed’e teslim olmayan, ser verip sır vermeyen Kaypakkaya’nın yoldaşların selamlıyorum.”

Demirtaş’ın konuşmasının ardından etkinlik, Ateş Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisi ile devam etti.

Ardından ise, Arzu, Bajar, Cengiz Özkan, Emre Saltık, Erdal Bayrakoğlu, Erdal Erzincan, Ferhat Tunç, Grup Haykırış, Grup Munzur, İlkay Akkaya, Marsis, Mikail Aslan, Mehmet Ekici, Moğollar, Muharrem Temiz, Pınar Aydınlar, Şevval Sam,Tolga Sağ sahne aldı.

Agire Jiyan, Kürt siyasi tutsakların açlık grevlerine dikkat çekmek için “61. gün” yazılı tişörtlerle sahneye çıktı. Açlık grevindeki tutsakları selamlayan Ajire Jiyan, tüm ezgilerini de onlara armağan etti.

Agire Jiyan’ın ardından şair Ruhan Mavruk ve Mehmet Özer sahneye çıktı, şiir okudu.

Gece, Grup Munzur’un İbrahim Kaypakkaya için söylediği ezgilerle devam etti. Son olarak sahneye çıkan Ferhat Tunç, kitleyi Zazaca selamladı, açlık grevlerine dikat çekti. Açlık grevcilerin taleplerinin kabul edilmesini isteyen Tunç, en son, binlerce kişi ile birlikte açlık grevi eylemcileri için Özgürlük Mahkumları ezgisini söyledi.

Etkinlikte, Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik üyeleri ve MLKP dava tutukluları tarafından gönderilen mesaj okundu.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 12 Kasım 2012, Pazartesi 12:08
Kategoriler: Güncel, Haberler, Kültür-Sanat