Destek eylemlerindeki hak ihlalleri bilançosu

Destek eylemlerindeki hak ihlalleri bilançosu

ANKARA- BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, hapishanelerdeki açlık grevine destek amacıyla yapılan eylemlere yönelik polis müdahalelerini değerlendirdi.

“Bir ülkede demokrasi, halkın talepleri karşısında hükümetin sergilediği tutumla ölçülür” diyen Birtane, İHD’nin, 23 Ekim-7 Kasım günlerini kapsayan raporundan bazı bilgiler aktardı. Buna göre, açlık grevlerine destek vermek için düzenlenen 46 yürüyüşe müdahale edildiğini, 5 yürüyüşün yasaklandığını, 617 kişinin gözaltına alındığını, 69’unun tutuklandığını belirten Birtane, “Yani AKP bir kez daha demokraside sınıfta kalmıştır” dedi.

Birtane, şöyle devam etti: “Bu tablo, AKP faşizminin tekçi, inkarcı, kendini ve iktidarını her şeyin önünde ve üstünde görme anlayışının tezahürüdür. Hükümet, her türlü eyleme olduğu gibi açlık grevi eylemlerine de saygısızca yaklaşmakta, Kürt’lerin demokratik haklarını elde etme direnişlerini eylemcilerin şahsında küçümseyerek, Kürt halkına hakaret etmektedir.”

Açlık grevlerine destek verenlerin sindirilmeye çalışıldığını söyleyen Birtane, “Cezaevlerinde sessiz bir şekilde ölü çıkararak kurtulacağını sanan Sayın Başbakan, binlerce insan ölümle burun buruna iken, başkanlık hayallerini süslemekle meşgul olup, güvenlik güçlerini Kürt ve devrimci avına çıkarmıştır” dedi.

SON 5 GÜNDE 55 ÖĞRENCİ TUTUKLANDI

Bu süreçte öğrenciler üzerinde de müthiş bir baskı uygulandığını ifade eden Mülkiye Birtane, AKP’nin kendisine biat eden bir gençlik yaratmaya çalıştığını, bu amaçla üniversitelerde terör estirdiğini kaydetti.

Adalet Bakanlığı’nın rakamlarına göre, şu an 2 bin 824 öğrencinin cezaevinde olduğunu hatırlatan Birtane, son 5 günde Ankara, Ardahan ve Denizli’de 55 öğrencinin tutuklandığını amınsattı.

‘ARDAHAN EMNİYET MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINMALI’

Ardahan’da öğrenciler üzerinde özel baskı yöntemleri kullanıldığını söyleyen Birtane, “Göreve yeni atanan Ardahan Emniyet Müdürü Oktay Bulduk’un öğrenciler başta olmak üzere halk üzerinde adeta terör estirdiğini, kısa zaman önce göreve atanan Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu ile birlikte Ardahan’ı adeta özel bir bölge ilan ettiğini iddia eden halk, vali ve emniyet müdürünün elinden kan ağlıyor” dedi.

Birtane, Ardahan’da tutsak bulunan 15’i öğrenci 18 kişinin bir an önce serbest bırakılmasını, Ardahan halkının üzerindeki baskıların son bulması için Vali ve Emniyet Müdürü’nün görevden alınmasını istedi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 15 Kasım 2012, Perşembe 13:53
Kategoriler: Haberler, Politika