AB’den İsrail’e: Orantılı öldür

AB’den İsrail’e: Orantılı öldür
AB'den İsraile orantılı öldür mesajı
AB’den İsraile orantılı öldür mesajı

BRÜKSEL- Siyonist İsrail kendi ilan ettiği ateşkese uymayarak Gazze’ye saldırısını sürdürüyor. Avrupa Birliği’nden İsrail’e “makul öldürme” çağrısı geldi.

İsrail’e, halkını saldırılardan koruma hakkının bulunduğunu, ancak yanıtının orantılı olması gerektiği yönünde uyarı yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, “çatışmanın” yakın zamanda sona ermesini umduğunu ifade etti.

Ashton’un, İsrail’in aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 20 kişiyi öldürmesine rağmen, sanki iki tarafı arasında çatışma yaşanıyormuş yönünde bir açıklama yapması dikkat çekti. Ashton, “İsrail ve Gazze Şeridi’nde tırmanan şiddetten derin endişe duyuyorum ve her iki taraftaki can kayıplarını esefle karşılıyorum. Mevcut krizi başlatan Hamas ve Gazze’deki diğer örgütlerin roket saldırıları hiçbir hükümet tarafından kabul edilemez ve durmalıdır” dedi.

Açıklamasında İsrail’i masum gibi göstermeye çalışan Ashtonh, şöyle konuştu: “İsrail’in bu tür saldırılardan halkını koruma hakkı vardır. İsrail’e, cevabının orantılı olmasını güvence altına alma baskısı yapıyorum.”

AMERİKA’DA İSRAİL KARŞITI PROTESTO

Öte yandan İsrail’in Gazze’ye, havadan ve denizden düzenlediği saldırılar ABD’de de protesto edildi. New York’taki protestoya, İsrail hükümetinin kendilerini temsil etmediğine inanan Hasidic Yahudilerinin yanı sıra Amerikalılar da destek verdi.

ABD’nin Portland, Philadelphia, Houston, Cleveland, Gainesville, Cincinnati, Birmingham, Washington, Seattle, San Francisco, San Diego, Princeton, Olympia, Nashville, Los Angeles, Chicago, Boston, Atlanta, Austin ve New York kentinde bir araya gelen binlerce kişi, Gazze’ye yapılan saldırılara karşı sokağa çıktı, İsrail’i protesto etti.

New York’taki İsrail BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu’nun bulunduğu bina önünde toplanan kalabalık, Filistin bayrakları ve İsrail karşıtı pankartlar taşıdı.

Yaptıkları konuşmalarda uluslararası kamuoyunun duyarsızlığını eleştiren eylemciler, uluslararası kamuoyunun, ABD ve BM bölgenin tecridine son verilmesi için parmağını bile kıpırdatmamakla ve Gazze halkına ihanet etmekle suçladı.

Eylemde Siyonist Karşıtı Ortodoks Museviler örgütü üyeleri, İsrail’in siyonist politikalar izlediğini belirterek, “Siyonizm öncesi, Müslümanlar, Hıristiyanlar, Araplar ve Museviler, kutsal topraklarda barış içinde birlikte yaşadılar. Dünyanın Siyonist İsrail’e yaptığı yardımlar, göz yummalar Yahudilerin yararına değil, tam tersine Araplar kadar Yahudilerin de zararına” dedi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 16 Kasım 2012, Cuma 16:16
Kategoriler: Dünya, Haberler