DİSK’ten Filistin halkıyla dayanışma eylemi

DİSK’ten Filistin halkıyla dayanışma eylemi

İSTANBUL- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 20 Kasım Salı gününü, “Filistin Halkı ile Dayanışma Günü” ilan etti.

Konuya ilişkin yazılı açıkama yapan DİSK, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırı sonucu 21 Filistinlinin daha katledildiğini hatırlattı, “Ortadoğu’nun uzun yıllardır kapanmayan yarası Filistin yine kanamaya devam ediyor” dedi.

Siyonist İsrail’in Filistin halkına zulmetmeyi sürdürdüğünü kaydeden DİSK, Filistin halkının paramparça edildiğini belirtti.

Filistin nüfusunun yüzde 20’sinin İsrail sınırları içinde yaşadığını, 4.5 milyon Filistinlinin dünyanın çeşitli ülkelerinde mülteci olarak yaşamaya çalışıldığı ifade edilen açıklamada, “Topraklarına dönüş hakları da bulunmamakta. Dönseler de artık sığınabilecekleri bir ülkeleri yok” diye belirtildi. DİSK, Filistinlilerin yüzde 60’ının işsiz olduğunu, iş alanlarında olmadığına dikkat çekti, yüzde 50’sini ise tam bir sefalet içerisinde yaşamaya çalıştığını vurguladı.

Bu tablonun, İsrail’in yıllardır ABD desteğiyle sürdürdüğü işgalin görüntüsü olduğunu kaydeden DİSK, “Filistin’de acı hiç bitmedi, Afganistan ve Irak işgal altında. Şimdi sırada Suriye. Ve biliyoruz ki, İran da hedef tahtasında.Bölgedeki emperyalist saldırganlığı bir an önce durdurmak gerekiyor” dedi.

DİSK, “Riyakâr hükumetlere karşı, işgal yalanlarına karşı, ABD’ye ve şımarık çocuğu İsrail’e karşı sesimizi yükseltmek ve Filistin halkıyla dayanışmak” için 20 Kasım Salı gününü “Filistin Halkıyla Dayanışma Günü” ilan ettiğini açıkladı.

DİSK, bu kapsamda, İstanbul ve Ankara’da İsrail konsolosluklarına yürüyüş düzenleyeceğini, ayrıca bölge temsilcilerinin bulunduğu tüm illerde dayanışma eylemleri yapılacağını bildirdi. İş yerlerinde bildiri dağıtımı yapılacağını ve Filistin halkı ile dayanışma sloganlarının atılacağını açıklayan DİSK, bir gün boyunca tüm sendikaların binalarına da Filistin bayraklarının asılacağını kaydetti.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 16 Kasım 2012, Cuma 15:51
Kategoriler: Haberler, Politika