Kışanak: Hiçbir tutsak hastaneye götürülmemiştir

Kışanak: Hiçbir tutsak hastaneye götürülmemiştir
AMED – BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, devlet ve hükümet nezdinde en üst düzeydeki makamlarla görüştüklerini belirterek, “Açlık grevlerine giren tutsaklardan hiçbiri hastaneye götürülmemiştir. Zorla müdahale gibi bir durum yok” dedi.
BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde 12 Eylül’den bu yana süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeki 5 tutsağın hastaneye kaldırıldığı bilgisi üzerine açıklama yaptı. Gelen bilgiler üzerine DTK ve BDP Eş Genel Başkanları olarak doğrudan devlet ve hükümet nezdinde görüşmeler yaptıklarını belirten Kışanak, “Adalet Bakanlığı, cezaevi savcılığını, Tabipler Odası üyeleri, hastane ve ilgili tüm mercileri aradık, öyle bir şeyin olmadığını kesin bir dille bize aktardılar” diye belirtti.
Van milletvekili Nazmi Gür’ün cezaevinde bulunan tutsaklarla görüştüğünü aktaran Kışanak, “Tutsaklar, hastaneye gitseler bile tedavi kabul etmeyeceklerini kendileri bizzat ifade etmişlerdir. Bu bilgiler ışığında cezaevi müdürü ve savcısıyla görüşen milletvekilimiz Nazmi Gür, bu konudaki hassasiyetlerimizi kendilerine ifade etmiştir. Tutsakların isteği dışında bir müdahalenin yapılmaması konusunda da görüşümüz kendilerine aktarılmıştır. Cezaevi yönetimi de zaten böyle bir girişimlerinin olmadığını söyledi. Tutsakların iradeleri dışında hastaneye götürme girişiminde bulunmayacaklarını söylemişlerdir. Cezaevindeki tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Şu aşamada Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden tutsakların hastaneye götürülmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Halkımızın kaygılanmasına gerek yok, biz bütün gelişmeleri anı anına halkımızla paylaşıyoruz ve paylaşmaya devam edeceğiz. Zorla bir müdahale hepimizin hassasiyetidir, böyle bir şeye asla izin vermeyeceğiz. Bir gelişme olduğunda biz halkımızı bilgilendiririz. Ancak bu aşamada böylesi bir müdahale girişimi söz konusu değildir” şeklinde konuştu. (ANF)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 16 Kasım 2012, Cuma 21:17
Kategoriler: Güncel, Haberler