ODTÜ’lü öğrenciler çözüm istedi

ODTÜ’lü öğrenciler çözüm istedi
ODTÜ'lüler açlık grevlerini selamladılar
ODTÜ’lüler açlık grevlerini selamladılar

ANKARA- ODTÜ’de Kürt siyasi tutsakların açlık grevine desteki için başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevlerinin 15. gününde, 15 Kasım’da  yürüyüş gerçekleştirildi.

Fizik önünde toplanan öğrenciler, üniversite çalışanları ve akademisyenler, Eskişehir yolu kapısındaki Bilim Ağacı önünde basın açıklaması yaptı. 400 kişinin katıldığı eylemde, “Ölüm değil çözüm istiyoruz”, “Yaşasın zindan direnişimiz”, “Anadil haktır engellenemez”, “Tecriti kaldırın ölümleri durudurun” sloganları atıldı.

Ortadoğu Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ Mezunlar Derneği, Eğitim-Sen, ODTÜ’deki Çalışanlar ve ODTÜ Öğrenci Toplulukları adına yapılan açıklamada, Kürt siyasi tutsakların taleplerinin uluslararası sözleşmelerle garanti altına alınmış insani talepler olduğu belirtildi. Açıklamada, “Ancak yetkililer ve kamuoyu bu çığlıkları duymuyor veya duymazlıktan geliyor. Öte yandan açlık grevlerinde bulunan siyasi tutuklulara destek amacıyla yapılan eylemler de polis müdahaleleri ile şiddet gösterilerine dönüşüyor” denildi.

Toplumsal duyarlılıkla ölüm orucundaki insanların kaybını engellenebileceği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “ODTÜ’lüler olarak biz bu çığlıkları duyduk ve duyuyoruz. Bizler insanın en doğal hakkı olan yaşam hakkına saygı duyuyor, başta Cumhurbaşkanı ve hükümet olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ve dışında yer alan tüm siyasi partileri ve devlet yetkililerini hapishanelerde ölüm orucuna yatan ve açlık grevinde bulunan siyasi tutukluların seslendirdikleri, dünyada evrensel ilkeler olarak kabul edilen talepler konusunda duyarlı olmaya, ölüm orucu ve açlık grevinde bulunan tutukluların taleplerini hiç vakit kaybetmeden barışa katkı yapacak şekilde çözüme kavuşturmalarını talep ediyor, halkımızı da bu konuda duyarlı olmaya ve katkı sağlamaya davet ediyoruz. Biz ODTÜ’lüler olarak savaşın değil barışın dilinin kullanılmasını istiyoruz.”

Eylemde bazı öğrencilere ölümlere dikkat çekmek için yere yattı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 16 Kasım 2012, Cuma 14:22
Kategoriler: Güncel, Haberler