Açlık grevinin 66. günü

Açlık grevinin 66. günü
Açlık grevinin 66. günü
Kürt tutsakların açlık grevinin 66. günü

HABER MERKEZİ- Dört bir yanda yapılan eylemlerde tutsakların taleplerinin kabul edilmesi ve kamuoyunun duyarlılık göstermesi istenirken, 17 Kasım’da Türkiye ve Kuzey Kürdistan genelinde tutsakların taleplerini sahiplenmek amacıyla yapılan iki günlük kitlesel açlık grevi eylemlerine katılım çağrısında bulunuldu. Yapılan açıklamalarda, tutsakların açlık grevi eyleminin sebebinin AKP’nin savaş politikalarının sonucu olduğu belirtildi.

Hakkari’de BDP öncülüğünde, binlerce yurttaş, “Açlık grevinde olan tüm yoldaşlarımızı saygıyla selamlıyor, kutsal eylemlerinin sahipleniyoruz” pankartlarını taşıyarak il binası önünden belediye önüne kadar yürüdü. BDP Gever (Yüksekova) İlçe Örgütü, yürüyüş ve basan açıklaması yaptı.

Ağrı’nın Patnos ilçesinde BDP İlçe Örgütü üyeleri yürüyüş gerçekleştirdi. BDP Milletvekili Halil Aksoy, Kürt sorununun çözülmesi için PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerin derhal başlaması gerektiğini belirtti.

Mardin E Tipi Hapishanesinde düzenlenen nöbet eylemi devam ediyor. Nusarbiy’de ise Sivil Cuma Namazı kıldıktan sonra binlerce yurttaş, yürüyüş gerçekleştirdi. Aralarında DÖKH üyelerinin de bulunduğu yüzlerce kadın Barış Parkı’nda toplanarak, basın açıklaması yaptı. Kızıltepe’de de Özgürlük Meydanı’nda basın açıklaması ve oturma eylemi yapıldı.

Urfa’nın BDP Suruç ilçe binasında basın açıklaması yapıldı.

BDP Şırnak İl binası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. BDP Merkez İlçe Başkanı Üzeyir Kılınç, “Hükümet taraf olmayı bırakıp, acil çözüm konusunda muhatap olmalıdır” dedi.

Ankara Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, açlık grevlerinin talepler ekseninde 2 ayda fazla bir zamandır devam ettirildiği vurguladı.

DÖKH öncülüğünde Batman Hapishanesi önünde başlatılan oturma eylemi sürüyor. BDP Beşiri ilçe Örgütü ise, yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.

İHD Amed Şubesi, açlık grevi eylemi için duyarlılık yaratmak amacıyla Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu’ne (FIDH) mektup gönderdi. Kayapınar ilçesinde bulunan Türk Telekom Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde okuyan öğrenciler okulun önünde oturma eylemi yaptı.

BDP Siirt Kadın Meclis tarafından Siirt E Tipi Hapishanesi önünde basın açıklaması düzenledi.

Adıyaman  Çelikhan ilçesine bağlı Pınarbaşı Beldesi’nde, basın açıklaması yapıldı.

BDP İzmir Kadın Meclisi, Konak Pier önüne yürüyerek oturma eylemi gerçekleştirdi.

BDP Varto ilçe binasında toplanan binlerce kişi “Siyasi tutsaklar onurumuzdur, talepleri taleplerimizdir” pankartı taşıdı. Belediye iş hanı önüne kadar yürüyüş düzenleyen kitle, “Bîjî berxwedana zindana” sloganı attı.

BDP Van/ Başkale İlçe Örgütü tarafından yürüyüş düzenlendi.

Cezaevleri İzleme Koordinasyonu’nun Bakırköy Hapishanesi önünde gerçekleştirdiği açıklamada konuşan tutsak yakınları, “Çocuklarımıza bir şey olursa bunun hesabını kim verecek?” diye sordu.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 17 Kasım 2012, Cumartesi 11:49
Kategoriler: Haberler, Politika