Açlık Grevi evlerde, parklarda, alanlarda ve kurumlarda…

Açlık Grevi evlerde, parklarda, alanlarda ve kurumlarda…
Ankara'da iki günlük açlık grevi direnişi
Ankara’da iki günlük açlık grevi direnişi

HABER MERKEZİ- Tarihin en geniş katılımlı açlık grevi hapishanelerde devam ederken, dışarıda da 17 Kasım’da halk greve gitti. Amed’de polis kuşatması adeta “işgali” andırırken, kentte kepenkler indi, Yüksekova’da çatışmalar yaşandı, başta Hakkâri ve Şırnak olmak üzere toplu grevlere gidildi. İstanbul’da üç semtte polis müdahalesi sonucu şiddetli çatışmalar yaşandı. Antalya,  Denizli, İzmir ve Bursa’da açlık grevleri başladı. Yapılan basın açıklamalarının ardından kitleler açlık grevine başladı.

Zindanlarda şu anda 400’ü ölüm riski taşıyan 10 bin kişi süresiz dönüşümsüz açlık grevini yürütüyor. Dışarıda da BDP ve DTK yöneticileri ile seçilmişlerin aralarında olduğu süresiz-dönüşümsüz grevler yapılıyor. Şu ana kadar binlerce kişi Türkiye ve Kürdistan dönüşümlü veya dönüşümsüz grevlere katıldı. Avrupa da yüzlerce kişi dönüşümlü veya dönüşümsüz açlık grevine katılmış durumda. Brüksel’de de Kürt siyasetçilerinin katıldığı süresiz-dönüşümsüz bir açlık grevi yürütülüyor.

KUZEY KÜRDİSTAN’DA
BDP ve Halk İnisiyatifi’nin çağrısı ile Kuzey Kürdistan’da  açlık grevleri başladı. Grevler evlerde, parklarda, alanlarda ve kurumlarda yürütülüyor. Kolektif açlık grevinin ilk günü yasaklar ve polis şiddeti ile başladı.
Başta Amed, Hakkari ve Şırnak olmak üzere bir çok kentte kepenkler indi, halk alanlara çıkarak grevlere katıldı ve tepkilerini dile getirdi.

Amed’de İki günlük açlık grevinin yapılması planlanan Park Orman’ın etrafı polis bariyerleriyle kapatılırken, E Tipi Kapalı hapishanesi ve BDP İl Binası önünde kuşatmayı andıran polisiye önlemler dikkat çekerken, halkın buralara gelmesine izin verilmiyor. Birçok semtte kepenklerin kapalı olduğu Amed’de çevre illerden getirilen zırhlı araç ve Çevik Kuvvet polisleriyle tedbirler alındı. Polis, zaman zaman araçlardan,  açlık grevi direnişinin yasaklandığını açıklayan anonslar yapıyor.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, açlık greviyle ilgili gözlem yapmak için Amed’i dolaştıklarında, kentin tam anlamıyla kuşatıldığını gösteren bir manzarayla karşılaştıklarını söyledi. Bilici, özellikle açlık grevinin yapılacağı Parkorman ve BDP İl Binası çevresinin adeta bir işgal görünümü verdiğini belirtti.

Amed’in Bağlar İlçesi’nde bulunan Emek Caddesi üzerinde park eden ve sivil polislere ait olduğu belirtilen bir araç eylemciler tarafından ateşe verildi. Silvan ilçesinde bir araya gelen gençlere polis gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı.  Gençler polislerle çatışıyor. Feridun Mahallesi’nde bir araya gelen çok sayıda kişi ise yaktıkları meşaleler ile yürüyüş gerçekleştirdi.
Şırnak kent merkezi ile ilçelerinde kepenkler kapatıldı. Sadece eczane ve fırınların açıldığı gözlenirken, yoğun polisiye önlemlerin alındığı görüldü. Cizre de halk parklarda açlık grevine başladı. Halkın beraberlerinde getirdikleri battaniye ve kilimleri yere sererek başlattıkları açlık grevi iki gün sürecek. Alana PKK bayrakları ile Öcalan ve açlık grevinde yaşamını yitiren tutsakların posterleri asıldı.

Hakkâri’de de kitlesel açlık grevi başladı. Belediye çay bahçesinde yapılan açlık grevine BDP PM üyeleri M. Sıdık Akış, Hasan Güzel, Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP İl Başkanı Rahmi Kurt, KESK, KURDİDER, HESOB, Esnaf Odası, İHD, Barış anneleri, grevdeki tutsakların yakınları, il genel ve belediye meclis üyeleri ile yaklaşık 500 kişi destek veriyor.

Hakkâri ve Yüksekova ilçelerinde kepenkler kapatıldı. Tüm iş yerlerinin kapalı olduğu kentlerde halkın iki günlük açlık grevine girdiği belirtildi. Yüksekova’da yürüyüş ve açlık grevine polis saldırdı. Saldırı sonrası çatışmaların başladığı Yüksekova’da sokaklar savaş alanına döndü. Polis DİHA muhabirinin üzerine iki kez hedef gözeterek gaz bombası attı, ancak yaralayamadı.

Şemdinli’de yapılan basın açıklamasından sonra BDP Şemdinli ilçe binasında açlık grevi başladı. Şemdinli Belediye Başkanı Av. Sedat Töre, BDP İlçe yönetimi, MEYA-DER yöneticileri, KURDİ-DER yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı eylem öncesi açıklama yapan BDP Şemdinli İlçe Başkanı Cabbar Taş, yaşanacak ölümlerin sorumlusunun Başbakan Erdoğan olacağını kaydetti. Kürt halkının asla geri adım atmayacağını da belirten Taş, halka serhıldanları yükseltme çağrısı yaptı.

BDP Ağrı Merkez İlçe binasında iki günlük açlık grevi başlatıldı. Açlık grevine BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, BDP Ağrı İl Başkanı Fahretin Yıldırım’ında olduğu kalabalık bir grup katıldı. Açlık grevi öncesi konuşan Aksoy, Kürt halkının hükümet tarafından dayatılan yaşamı kabul etmediğini belirterek, özgürlüğü için alanlarda olduğunu kaydetti. Onurlu bir yaşam için bedenlerini ölümü yatıran tutsaklara sahip çıkmak Kürt halkının temel görevi olduğunu belirten Aksoy, Kürt halkı olarak bedeli ne olursa olsun mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Aralarında BDP Doğubayazıt İlçe Başkanvekili İbrahim Kaya, Doğubayazıt Belediye Başkanı Canan Korkmaz’ın da olduğu çok sayıda kişi BDP ilçe binasında açlık grevine başladı. Kollarına kırmızı kurdele bağlayan açlık grevi eylemcileri, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Biji Serok Apo”, “Biji Berxadana zindana” sloganları attı. Grup adına açıklama yapan BDP Doğubayazıt İlçe Başkanvekili İbrahim Kaya, “Her şeyden önce Türkiye’de yaşanan bu açlık grevlerine çözüm bulunmalı. Kürt sorununa çözüm bulunmalı, sonra kendi ülkesi dışındaki sorunlara el atmalıdır” dedi.
Ağrı’nın Tutak İlçesi’nde BDP İlçe binasında açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla iki günlük açlık grevi başlatıldı. Beyaz önlükleri giyen eylemcilerin başlattığı açlık grevine katılımlar devam ederek sürüyor.  Ağrı’nın Patnos İlçesi’nde BDP İlçe Örgütünde de iki günlük açlık grevi başlatıldı. BDP İlçe binasında başlatılan açlık grevine Patnos Belediye Başkanı Yusuf Yılmaz, BDP Patnos İlçe Başkanı Şirin Güler’in de aralarında bulunduğu 12 kişi katıldı.
BDP Muş İl binasında 48 saatlik açlık grevi başlatıldı. Beyaz önlükler giyen kitlenin açlık grevi devam ederken, kitle Def çalarak, “Bijî Serok Apo”, “Biji berxwedana zindana” sloganları atmaya başladı. BDP İl binasındaki açlık grevine Korkut (Tîl) İlçesi ile Altınova (Vartînis) Beldesi de destek verdi.

BDP Varto İlçe Binası’nda 30 kişi daha açlık grevine başladı. BDP İlçe Başkanı Gıyasettin Altın, Kamer Erdoğan, Nesimi Sertkaya, Maşallah Gümgüm, Murat Alçin’in katıldığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 8’inci gününe girerken, bugün de yaklaşık 30 kişi iki günlük destek eylemine başladı.
BDP Tatvan ilçe örgütü iki günlük açlık grevi için Tatvan AVM önünde basın açıklaması yaptı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Bitlis ve Tatvan’ı ziyaretinin ardından yapılan basın açıklamasına yüzlerce kişi katıldı. Açıklamayı yapan Tatvan İlçe Başkanı Aydın Tulay, Tatvan halkına iradelerine sahip çıkma çağrısı yaptı.
Bitlis’in Hizan İlçesi’nde BDP Genel merkezin çağrısı üzerine 2 günlük açlık grevi başlatıldı. BDP İlçe binasında başlatılan açlık grevi 8 kişi ile başlarken, bu sayı kısa sürede 20’e yükseldi. Beyaz önlükler giyerek açlık grevine başlayan gruba katılımlar katlanarak sürüyor.

Ardahan’da BDP İl binasında açlık grevi başlatıldı. Açlık grevinde bulunan tutsakların ailelerin de katıldığı açlık grevi öncesi açıklama yapan BDP İl Yöneticisi Evrim Öztürk, Kürt halkının her alanda direnişi yükselttiğine dikkat çekerek, bedeli ne olursa olsun özgürlüğünü sağlayacağını dile getirdi.
Van’da BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katıldığı miting sonrası yürüyüşe geçen kitleye polis gaz bombası ve tazikli suyla saldırdı. Saldırıda BDP MYK üyesi Necla Yıldırım yaralandı. Van’da açlık grevindeki tutsaklara destek amacıyla düzenlenen mitinge yaklaşık on bin kişi katıldı. BDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katıldığı miting ardından yürüyüşe geçen kitleye polis gaz bombası ve tazyikli suyla saldırdı. Saldırıda BDP MYK üyesi Necla Yıldırım yaralandı.

BATI’DA
Batı da Kürtler ve devrimci demokratlar birlikte açlık grevine gitti. BDP’nin “İçerideki on bine dışarıdaki yüz binlerden destek” sloganı ile birçok merkezde 17-18 Kasım tarihlerinde yapacağını duyurduğu açlık grevlerine İstanbul’un 3 bölgesi olarak belirlenen Sancaktepe, Sultangazi ve Esenyurt’taki eylemler polisin sert müdahalesi sonucu engellenmeye çalışılıyor. 3 bölgede de OHAL’i aratmayan görüntüler yaşanırken eylemciler, grevi yürütmede kararlı.

İstanbul Sancaktepe’de festival alanında toplanan kitleye polis saldırdı. Gruplar mahalle aralarına dağılırken polis ilçede olağanüstü önlemler alıp, kafelerde oturan insanlara da gazlarla müdahale ederek dağılmalarını istedi. Polis ile halk arasında zaman zaman tartışmalar yaşanıyor. Polis basın mensuplarının görüntü almasını engellemeye çalışırken gazeteciler, sık sık kimlik kontrolüne tabi tutuluyor. BDP Sancaktepe İlçe binasını ablukaya alan polis, giriş ve çıkışlara izin vermiyor. Yaşanan müdahalenin ardından Ahmet Yeğin, Alper Engin, Ayhan Gökbalık isimli 3 kişi gözaltına alınırken, yaralanan çok sayıda kişi Özel İstanbul Bölge Hastanesi’ne kaldırıldı. BDP Sancaktepe İlçe Binası’na giriş çıkışlar polis tarafından engellenirken ilçe binasında aralarında BDP PM üyeleri ve parti yöneticilerinin de bulunduğu 45 kişi açlık grevine başladı. Sultangazi İlçesi’ne bağlı Gazi Mahallesi’nde yapılmak istenen açlık grevine polisin saldırması sonucu çatışmalar yaşandı. Polis yoğun şekilde gaz bombası kullanırken, gençler polise taş ve molotofkokteylleri ile cevap veriyor. Polisin attığı gaz bombalarının gençler tarafından polise geri atılması üzerine gazdan etkilenen çok sayıda polis sağa sola kaçıştı. Polisin saldırısında aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı. BDP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Seyfettin Peker’in de aralarında olduğu yaralılar Gazi Hastanesi’ne kaldırıldı. Esenyurt’ta ise polisin saldırısının ardından kitlenin bir kısmı BDP Esenyurt İlçe binasına geçerken, çok sayıda kişi de mahalle aralarında bekliyor. BDP İlçe binası önü TOMA araçları ve çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alınmış durumda.

BDP İzmir İl örgütünün çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce, kişi iki günlük açlık grevi eylemine başladı. İzmir’in tarihi Agora Parkı’nda yapılmak istenen açlık grevine polis izin vermek istemedi. Kurdî-Der binasının önünü kullanmaları konusunda ısrar eden polise rağmen, kitle Agora Parkı’na inerek oturma eylemi başlattı. Burada yapılan bir açıklama ardından kitle, polisin ‘parkın içinde oturamazsınız’ şeklindeki uyarısına rağmen Agora Parkı içinde oturma eylemi başlattı. Bu gece Agora Parkı’nda sabahlayacak olan kitle, yarın akşam Kırıklar Hapishanesi’nin önüne giderek, burada yapılacak açıklamadan sonra açlık grevini bitirecek.

Bursa’da BDP Yıldırım İlçe Örgütü binasında açlık grevine giren eylemciler, “Ölüm değil çözüm”, “Açlık grevleri 67’nci gününde talepler kabul edilsin”, “Bijî berxwedana zindana” yazılı önlükler giydi. Eyleme BDP İl Başkanı Mehmet Dilek, BDP PM üyeleri Ayla Yıldırım, Hüseyin Armağan, ve Resul Baykara da katıldı.

BDP Ankara İl Örgütü’nün çağrısıyla aralarında ESP, EMEP, SYK, Kaldıraç, Partizan, 78’liler Girişimi üyelerinin de olduğu yüzlerce kişi, Sakarya Meydanı’nda iki günlük açlık grevine başladı.  BDP Ankara Eş Başkanı Meral Vuranok, açlık grevini başlattıklarını açıklarken, eyleme katılan tüm siyasi parti üyelerine ve kurum temsilcilerine teşekkür etti. Basın açıklamasında EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi de birer konuşma yaptı.

Denizli’de Candoğan Meydanı’nda toplanan kitle basın açıklaması yaptı. Açıklama sonra polis, kitleye gaz bombaları ile saldırdı. Polis, BDP il binasının kapısına da barikat kurarak, giriş-çıkışları engelliyor

İki günlük açlık grevi çağrısına, Mersin’de yüzlerce kişi katıldı. Açlık grevi, Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, BDP Parti Meclisi üyesi Serhat Bingöl, BDP Eşbaşkan Vekili İrfan Yücel, Akdeniz Belediyesi meclis üyeleri, ESP üyeleri, BDP’li yöneticiler ve yüzlerce kişinin katılımıyla BDP Mersin il binasında başladı.

Antalya BDP parti önünde toplanan Antalya Emek ve Demokrasi güçleri 2 günlük açlık grevine düzenledikleri basın açıklamasıyla başladı. Basın açıklamasını okuyan Seray Ataş: “Antalya da ki sosyalist, demokrat, kadın, alevi, emek örgütleri olarak 2 günlük açlık grevine destek veriyoruz. ” diye konuştu.

Halkların Demokratik Kongresi Eskişehir İl Meclisi, Kürt siyasi tutukluların açlık grevinin 67. gününde, tutuklulara destek için yürüdü. Ayrıca Barış ve Demokrasi Partisi Eskişehir İl Örgütü’nün 48 saatlik açlık grevine başladığı duyuruldu.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) tarafından yapılan açıklamada, açlık grevlerine seyirci kalmak ölüme seyirci kalmaktır vurgusu yapılırken, AKP’nin konuyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmekten kaçınarak, ölümlere davetiye çıkarmakta olduğuna dikkat çekildi. Sinop Emek ve Demokrasi güçlerinin destek verdiği basın açıklaması ‘’ Yaşasın Halkların Kardeşliği’’ sloganının atılması ile sona erdi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 17 Kasım 2012, Cumartesi 15:54
Kategoriler: Güncel, Haberler