Dışarıdaki açlık grevleri de sonuçlandırılmaya başlandı

Dışarıdaki açlık grevleri de sonuçlandırılmaya başlandı

HABER MERKEZİ – Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine hapishanedeki tutsakların açlık grevlerini sonuçlandırması üzerine, dayanışma amacıyla birçok il ve ilçede açlık grevine giren binlerce kişi de grevlerini suçlandırdı.

Şırnak merkez ile Beytüşşebap, Silopi ve Cizre ilçesinde yüzlerce kişinin katılımı ile yapılan 2 günlük açlık grevleri yapılan yürüyüş ve kitlesel basın açıklamaları ile sonuçlandırıldı. Cizre’deki açlık grevinin sonuçlandırılması ardından BDP Cizre İlçe Örgütü binasına doğru yürüyüşe geçen halka polis gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Saldırıda kitleyi korumak için barikat kuran gençler, ses bombası, taş, havai fişek ve molotofkokteylleriyle polise karşılık verdi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ve PKK bayrağını açan gençler ile polis arasındaki çatışmalar devam ediyor.

İdil’de de açlık grevi yürüyüş ile sonuçlandırılırken, yürüyüşte çatışmalar yaşandı. Öğlen saatlerinde parkta toplanan kitle, Adile Naşit Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Polis, Admar Market önünde zırhlı araçlarla birlikte kitleye gaz bombaları ile saldırdı. Polisin saldırısına gençler taş, havai fişek ve ses bombalarıyla karşılık verince cadde savaş alana döndü.

Polis ile gençler arasında başlayan çatışma yer yer devam ederken, polisin 2 gündür aralıksız kullandığı yoğun gaz bombaları nedeniyle ilçede yürümek neredeyse imkansız hale geldi.

HAKKARİ: Hakkari merkez ile Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde açlık grevleri son buldu. BDP Hakkari İl Örgütü tarafından başlatılan açlık grevi eylemi yapılan açıklama ile sonlandırıldı. BDP PM Üyeleri M. Sıddık Akış, Hasan Güzel ile Hakkari İl Başkanı Rahmi Kurt, BDP’li yöneticiler, Barış Anneleri İnisiyatifi üyelerinin yanı sıra yüzlerce kişinin katıldığı açıklamada konuşan BDP İl Başkanı Rahmi Kurt, bundan sonra da mücadelelerine devam edeceklerini söyledi. Yüksekova Musa Anter Kültür Parkı’nda başlayan açlık grevine ilişkin açıklama yapan BDP Yüksekova İlçe Başkanı Rüstem Demir, Öcalan’ın çağrısı üzerine 68 gündür devam eden açlık grevinin sonlandırıldığını belirterek, kendilerinin de açlık grevini bitirdiğini söyledi. Açlık grevinin sürdüğü Şemdinli İlçesi’nde ise BDP ilçe binasında basın açıklaması yapılarak, grev sonlandırıldı. Açıklamaya BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, BDP İlçe Başkanı Cabbar Taş’ın yanı sıra çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcileri de katıldı.

VAN: BDP tarafından açlık grevindeki siyasi tutsaklara destek amacıyla yapılan 2 günlük açlık grevi eylemi yapılan basın açıklamasıyla sonlandırıldı. BDP İl Çadırı önünde bir araya gelen kitle adına basın açıklaması yapan BDP MYK Üyesi Necla Yıldırım, PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından yapılan çağrının önemine değinerek,” Sayın Öcalan çağrısı üzerine 68 gündür devam eden açlık grevi eylemi bu sabah itibari ile son buldu. Biz de BDP Van İl Örgütü olarak sürdürdüğümüz 2 günlük açlık grevi eylemini sonlandırdık. Bundan sonra yapmamız gerek tek şey süreci iyi analiz ederek, tutsakların talepleri etrafında kenetlenmektir” dedi. Açlık grevleri Başkale, Erciş, Gevaş ilçeleri ile BDP Bostaniçi Beldesinde de basın açıklamalarıyla son buldu.

AĞRI: Ağrı merkez ile Doğubayazıt, Tutak, Patnos ve Diyadin’de başlayan açlık grevleri son buldu. BDP İlçe binalarında düzenlenen açıklamada, açlık grevlerinin tutsakların eylemlerine son vermesi üzerine sonlandırıldığı açıklandı.

BİTLİS: Bitlis merkez ile Tatvan, Hizan, Güroymak, Ahlat ve Adilcevaz ilçelerinde başlayan açlık grevleri de son buldu. BDP İl ve ilçe binalarında başlayan açlık grevleri düzenlenen basın açıklamalarıyla sona erdi. Açıklamalarda halka mücadelelerini yükseltme çağrısı yapıldı.

DERSİM: Dersim’deki emek ve demokrasi güçleri, tutsakların açlık grevi eylemini sonlandırmalarına ilişkin Yer altı Çarşısı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada konuşan BDP Dersim İl Eşbaşbakın Şerafettin Halis, “Bununla beraber bir şey daha çok net anlaşıldı ki hak verilmez alınır. Ve bir şey daha net olarak anlaşıldı ki çözüme giden yolda, savaşın bitirilmesi için çözümün anahtarının Sayın Abdullah Öcalan’ın cebinde olduğudur” dedi. Halis, Açlık grevi eylemlerine destek veren halka teşekkür etti. Halis’in ardından EMEP Dersim İl Başkanı Mustafa Taşkale ve ESP Dersim İl Başkanı Ali Ekber Kaya da kısa bir konuşma yaptı. Yapılan konuşmada bundan sonraki süreçte ortak mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı.

ARDAHAN-IĞDIR: Ardahan merkez ile Göle ilçesi ve Iğdır’da başlayan açlık grevleri BDP binalarında yapılan açıklamalarla sonlandırıldı. Açıklamalarda serhildan çağrısı yapıldı.

ERZURUM: Erzurum merkez, Karayazı, Karaçoban, Palandöken ilçelerinde başlatılan açlık grevleri sona erdi. Yüzlerce yurttaşın başlattığı açlık grevleri cezaevindeki açlık grevlerin sona ermesinden sonra son buldu.

KARS ve MUŞ: Açlık grevlerin yapıldığı Muş merkez ile ilçeleri ve Kars merkez ile ilçelerinde düzenlenen kitlesel basın açıklamalarıyla açlık grevleri sona erdi. Muş’ta açlık grevlerine son veren yurttaşlar Bulanık ve Varto’da düzenlenen mitinglere katıldı.

MALATYA: BDP Malatya İl Örgütü binasında yurttaşlar cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla başlattıkları 2 günlük açlık grevini basın açıklamasıyla sonlandırdı. Yapılan açıklamada, bu süreçte kendilerini yalnız bırakmayan Malatya’daki halka teşekkür edildi.

MERSİN: Öcalan’ın çağrısı üzerine tutsakların açlık grevi eylemini sonlandırmalarının ardından Mersin’de dün BDP İl binasında başlatılan 2 günlük açlık grevi eylemi, sonlandırıldı. BDP İl binası önünde toplanarak sık sık zılgıtlar eşliğinde, “Biji berxwedana zindana”, “Bê serok jiyan nabe”, “Direne direne kazanacağız”, “Barış istiyoruz, barış olacak” sloganları attı. Polis tarafından BDP İl binası çevresinde yoğun önlemler alınırken, BDP binasının yanına zırhlı araçlar ve TOMA’lar getirildi. Burada açıklama yapan BDP Mersin Eşbaşkan Vekili İrfan Yücel, açlık grevlerine destek veren herkese teşekkür ederek, tutsakların direnişi önünde saygıyla eğildiklerini ifade ederek, “Bundan sonra üzerimize düşen en büyük görev, arkadaşlarımızın sağlık problemlerini aşması ve tedavilerini takip etmek olacaktır” dedi. Açıklamanın ardından açlık grevindeki yurttaşlar eylemlerini sonlandırdı. Mersin’in Tarsus ilçesinde başlatılan açlık grevi eylemi de sonlandırıldı.

ADANA: BDP Adana İl Örgütü tarafından da İnönü Parkı’nda dün başlatılan açlık grevi eylemi sonlandırıldı. Açlık grevine giren yüzlerce kişi, BDP’liler ile birlikte basın açıklaması yaptı. Sık sık, “Biji berxedana zindana”, “Ölüm değil çözüm istiyoruz”, “Direne direne kazanacağız” ve “Tecridi kaldırın ölümleri durdurun” sloganları attı. BDP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak açlık grevine katılan tüm halka teşekkür etti. Açıklama sonrası kitle sloganlarla eylemini sonlandırdı.

ADIYMAN: BDP Adıyaman İl Örgütü üyeleri, tutsakların sonlandırdığı açlık grevine ilişkin parti binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya BDP PM üyeleri Mehmet Doymaz ve Kenan Şen, Bulam Belediye Başkanı Mehmet Çağlayan ve yüzlerce kişi katıldı. Parti binasında açıklama yapan BDP İl Başkanı Mehmet Varol, halka ve sivil toplum örgütlerine desteklerinden dolay teşekkürlerini belirtti. BDP PM Üyesi Kenan Şen ise, “Sayın Öcalan’ın tek bir sözü bugün Kürt halkının sevinmesine sebep oldu” dedi.

VİRANŞEHİR: Urfa’nın Viranşehir ilçesinde BDP’nin çağrısı üzerine yüzlerce kişinin katılımı ile başlatılan açlık grevi eylemi sonlandırıldı. BDP İlçe Yöneticisi Celal Özilice, destek amaçlı yaptıkları açlık grevi eylemini sonlandırdıklarını söyledi.

LİCE: Diyarbakır’ın Lice ilçesinde destek amaçlı 26 Ekim’de başlatılan açlık grevi eylemi de sona erdirildi. Direniş çadırından başlayıp Lice Kapalı Cezaevi önüne yürüyen yurttaşlar, sloganlarla eylemlerini sonlandırdı.(ANF)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 18 Kasım 2012, Pazar 17:06
Kategoriler: Haberler, Politika