‘Barış hemen şimdi’

‘Barış hemen şimdi’
Barış hemen şimdi
Barış hemen şimdi

İSTANBUL- B1 Sanat İnisiyatifi, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesi talebiyle Taksim tramvay durağına basın açıklaması yaptı.

Koma Agire Jiyan, Koma Gulen Xerzan ve İlkay Akkaya’nın da içinde yer aldığı B1 Sanat İnisiyatifi bileşenleri, “Savaş istemiyoruz, barış istiyoruz”, “Savaş istemiyoruz. Çözüm istiyoruz” sloganlarını attı.

Eylemde Kürtçe açıklamayı Rugeş kırıcı, Türkçe açıklamayı İlkay Akkaya yaptı.

Açlık grevinin 68. gününde bitirildiği anımsatılan açıklamada, “Toplumumuz büyük bir uçuruma sürükleniyordu. Neyse ki, bize diş bileyen büyük bir yıkım kapımızın eşiğinden giremeden geri döndürüldü. Neredeyse hakların birbirinin boğazına sarılabileceği tehlikeli gidişat, son anda, -hepimiz şanslıyız ki- son anda tek bir can kaybı olmadan durduruldu. Böylece adalet arayışı, halklarımızın eşit, özgür ve birlikte yaşama iradesi yeni bir şans kazandı; yeniden geleceği birlikte inşa olanağına sahip olduğumuzu idrak ettik ve iyi ki bu imkanımız var diye seviniyoruz şimdi” denildi.

“Hergün kan görmeye, tabut görmeye, bombalama haberleri, sayılarla ifade edilen genç ölümleri duymaya tahammülümüz kalmadı” diyen B1 Sanat İnisiyatifi üyeleri, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Çünkü, tabutlarına bayrak sarılmış bedenler değil, gelecek güzel günlerimiz tasarlayıp kuracak güzel beyinler, yürekler gerek bize. Sadece bu nedenle olsa bile bu savaş bitirilmelidir. Sadece bu nedenle olsa bile biz sanatçılar 40 yıla yaklaşan ve sadece şizofrenik inkar politikalarına dayanan bu savaşı red etmeliyiz. Artık neredeyse kangren olmuş, neredeyse bütün toplumsal sorunların, kavgaların nedeni olmuş, toplumu yakan, kasıp kavuran ateşin kıvılcımı haline gelmiş olan Kürt sorununa çözümü, çözüm için adım atmak hemen şimdi. Hemen şimdi, masa burada, mecliste, hapiste, kafede, evde, dağda, Oslo’da ya da işte şu meydanda, nereye kurulacaksa kurulsun, hemen şimdi! Adalet hemen şimdi. Kardeşlik hemen şimdi, artık yeter, edi bese, hemen şimdi.”

Eylem, açıklamanın ardından şarkı ve alkışlarla bitirildi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 22 Kasım 2012, Perşembe 11:34
Kategoriler: Güncel, Haberler, Kültür-Sanat