ESP: Rojava’dan Gazze’ye direnen halklar kazanacak

ESP: Rojava’dan Gazze’ye direnen halklar kazanacak

ESP logoAMED-  Ezilenlerin Sosyalist Partisi Amed, Dêrsim, Dîlok, Meletî İl ve Nurheq ilçe örgütlerinin imzasıyla yayımlanan açıklamada, Ortadoğu’nun ezilen halklarının yeniden sömürgeci işgal saldırılarıyla yüz yüze olduğu belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Bir yandan yıllardır işgal altında tuttuğu Filistin’e dönük saldırılarıyla katliamcı İsrail saldırganlığı, diğer yandan halkımızın Batı Kürdistan’da elde ettiği özerk statü karşısındaki tahammülsüzlüğüyle paramiliter çeteler eliyle sömürgeci Türk Devleti’nin emperyalistler ve işbirlikçilerle Rojava’ya dönük kirli hesapları. Ezilen halklar yine bir kan deryasına mahkûm edilmek isteniyor.”

Gazze’de bir haftada 150 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan ESP, İsrail’in katliamlarına tepki gösterirken, AKP Hükümeti’ni de ikiyüzlülükle suçladı: “Siyonist İsrail Devleti tarihi boyunca bildiği en iyi şeyde yani katliamcılıkta sınır tanımazken İsrail saldırılarına karşı sahte öfke hezeyanlarına tutulan Başbakan Erdoğan da bildiği en iyi şeyi yaparak ikiyüzlü bir politika izliyor. İsrail’e ‘terör devleti’ derken, kendi ordusu ve polisi de halkımıza karşı devlet terörü uygulamaktadır. Hapishanelerdeki açlık grevi sürecinde Kuzey Kürdistan kentlerinde yaşanan devlet terörü değil de neydi?”

AKP Hükümeti için “Sömürgecilik bununla yetinmeyerek şimdi de Batı Kürdistan halkımıza çeteler eliyle saldırmakta, Bat Kürdistan halkımızın elde ettiği özerkliği boğmak istemektedir” diyen ESP, AKP’nin Suriye’ye müdahale edemeyince kirli yöntemlere başvurduğunu belirtti. ESP, Hür Suriye Ordusu mensubu çetelerin, Türkiye üzerinden Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê kentine girdiğini, çatışmalar sürdüğü sırada Türk ordusunun da kente yönelik top atışlarında bulunduğunu kaydetti.

Yakın zamanda Hewler’de Türkiye, ABD, İsrail ve Federal Kürdistan Bölgesi ile Batı Kürdistanlı bazı partiler arasında gizli bir görüşme yapıldığı haberlerini de hatırlatan ESP, iddia edilen toplantının ardından Suriye Kürt Ulusal Meclisi’ne bağlı bazı partilerin, PYD karşıtı karalama kampanyasına başladığını belirtti.

ESP, “Bütün ‘one minute’ ya da ‘terör devleti’ şovlarına karşı sömürgecilerin aynı kumaşın malı oldukları, halk düşmanlığında, kirli hesaplarda, işgal planlarında kader birliği yaptıkları aşikardır. Buna karşı ezilen halkların sömürgecilerin kendilerine biçtiği kaderi kabul etmeyecekleri de bir başka gerçektir. Sömürgeciler kaybedecek, direnen halklar kazanacak” dedi.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 22 Kasım 2012, Perşembe 13:37
Kategoriler: Güncel, Haberler