ESP: Öcalan’ın muhataplığının altı çizildi

ESP: Öcalan’ın muhataplığının altı çizildi

ESP logoANKARA- Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Merkezi, 68. gününde sona eren açlık grevlerini değerlendiren yazılı bir açıklama yayınladı.

12 Eylül’de başlayan açlık grevinin Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla 19 Kasım’da sona erdiğini hatırlatan ESP Genel Merkezi, açlık grevinin Batı’da Türkiye halaklarının ilerici, demokratik kesimlerini harekete geçirdiğini belirtti, “Kürt ulusal demokratik taleplerine sempati ve destek halkalarını genişletti. Anadolu’nun siyasal bakımdan en geri kentlerine kadar yayılan destek eylemlerine, dayanışma açlık grevlerine vesile oldu” dedi.

Kürt halkının bu sürece serhildan ve kitlesel açlık grevleriyle yanıt verdiğini kaydeden ESP, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bütün bu mücadeleler devletin ağır baskısı altında, gaz bombalarına, panzerlere, linç saldırılarına göğüs gerilerek gerçekleştirildi. Partimiz ESP açlık grevleri direnişinin sokaklara taşınmasında aktif rol oynadı. Yine Halkların Demokratik Kongresi ve Cezaevleri İzleme Koordinasyonu bu süreçte birleştirici birer merkez oldu. Açlık grevleri, AKP’nin ırkçı sömürgeci imha konseptine karşı Kürt ulusal direnişinin kollarından birisiydi. AKP’nin konsepti her alanda olduğu gibi bu alanda da ciddi darbeler almıştır.”

ESP, açlık grevinin İmralı’da uygulanan tecridi geniş kesimlen nezdinde teşhir ettiğine dikkat çekerek, “KCK davalarında başlayan ve Kürt tutsakların bulunduğu bütün davalara yayılan ‘anadilde savunma direnişinde hükümeti geri adım atmaya zorladı. Anadilde eğitim ve devlet hizmeti konusunda devleti savunma pozisyonuna itti” dedi.

“Açlık grevleri, sömürgeciliğin ve AKP Hükümeti’nin Abdullah Öcalan’ı siyasi hayattan tecrit etme politikasını boşa çıkartmıştır” diyen ESP Genel Merkezi, “Kürt ulusal önderi olarak muhataplığının altını bir kez daha kalınca çizdi. Öcalan’ın serbest bırakılması talebini gündeme taşıdı. Erdoğan’ın panikleyişi ve idamı yeniden gündeme getirmesi bu gerçeği değiştiremez” diye belirtti.

ESP son olarak açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kürt ulusal sorununu imha ve ezme politikalarıyla ele alabileceğini zanneden AKP iktidarının saldırı politikalarına karşı açlık grevleri, ezilenlerin bir direniş hamlesi oldu. Adil, onurlu ve demokratik bir barışa giden yolda yeni bir adım oldu.
Açlık grevleri bitmiş olsa dahi, bu muharebenin parçasını oluşturduğu büyük özgürlük savaşımı var gücüyle devam ediyor. Bütün ezilenleri politik özgürlük talebi etrafında birleştirme hedefimizde ve halklarımızın birleşik devrimci mücadelesiyle özgürlüğü kazanma yürüyüşümüzde, açlık grevi sürecinin kazanımlarına dayanarak şimdi adımlarımız daha güçlü olacaktır.”(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 23 Kasım 2012, Cuma 15:36
Kategoriler: Güncel, Haberler