‘Kayıp eylemlerini sürdüreceğiz’

‘Kayıp eylemlerini sürdüreceğiz’

AMED- İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganıyla düzenlediği oturma eyleminin 198.’si yapıldı.

Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirilen eylemde, “Onlar bir gece ansızın evlerinden alındılar bir daha da dönmediler. Kayıplarımız” pankartı açıldı. Eyleme Anadolu Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyon’unda yer alan Trabzon, Giresun, Amasya, Erzurum, Van, Hatay, Rize ve Diyarbakır başkanları da katıldı.

Eylemde ilk olarak konuşan İHD Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Rehşan Bataray Saman, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul’da 1995 yılından bu yana gerçekleştirdikleri eylemin 400. haftasını geride bıraktığını hatırlattı.

Tek amaçlarının kayıpların faillerinin bulunması ve yargı önüne çıkarılması olduğunu dile getiren Bataray Saman, birçok dosyanın zaman aşımına uğrama aşamasına geldiğini belirtti. Saman, yetkililere dosyaların zaman aşımına uğramadan adım atması çağrısında bulundu.

Bataray Saman, “Hala kayıpların akıbetini sormaya devam ediyoruz. Kararlıyız. Sonuç alıncaya kadar da her hafta bu kayıp eylemlerini sürdüreceğiz” dedi.

Daha sonra konuşan Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı Haydar Dulkadiroğlu, kayıp yakınlarının yüreğine su serpmek için faillerin bulunup cezalandırılmasını istedi. Dulkadiroğlu, bir Kürt annenin dramını bir Karadenizli ailenin anlaması ya da bir Karadenizli ailenin dramını Kürt annenin anlamasının halklar arasındaki kardeşliği pekiştireceğini söyledi.

Konuşmaların ardından 19 Mayıs 1994 tarihinde Adana’da gözaltında alındıktan sonra kimliğine el konulan ve kimliğini almak için Adana İstihbarat Dairesi’ne gittikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Kasım Alpsoy’un hikâyesi anlatıldı. Alpsoy’un hikâyesinin ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 24 Kasım 2012, Cumartesi 15:31
Kategoriler: Güncel, Haberler