‘Birbirimizin gönlünü almak için’

‘Birbirimizin gönlünü almak için’
Hakan Vreskala
Hakan Vreskala

İSTANBUL (Arzu Demir)- İsveç’te müzik çalışmalarını sürdüren Makedon kökenli Hakan Vreskala, “Her Köyde Bir Deli Var” albümünün konserleri için Türkiye’ye geldi. Bu akşam İstanbul’da, yarın da İzmir’de müzikseverlerle buluşacak olan sanatçı, konserleri öncesinde ETHA’nın sorularını yanıtladı.

‘ÇOK KÜLTÜRLÜ BİR AŞK HİKAYESİ’

Vreskala’yı Türkiye’de tanınır kılan, albümdeki Kurdî Nizanim şarkısı oldu. Sanatçı, şarkının klibinde elinde megafonla “Yaşasın hakların aşkı” diye sesleniyordu. Vreskala, şarkı için “çok kültürlü bir aşk hikayesi” diyor. Birbirini seven insanların farklı halklardan olmasının bir gerilim kaynağı yarattığına birçok kez tanıklık ettiğini hatırlatan Vreskala, kendi deneyimini “Böyle olmadı. Ancak Türkiye’nin geri kalanında durum farklıydı. Bu dinamikten bir parça çıkacağını düşündüm. Belki de sempatik duyguyu, pozitif duyguyu başkalarına da aşılayabileceğimizi düşündüm. Böyle bir çift dilli bir aşk şarkısı” diye anlatıyor.

Hakan Vreskala, Makedon kökenli. Kürtçe bilmiyor. Albümde, Şivan Perwer’in Ez Xelefim, Koma Amed’in Cume Cizire ve Amediye şarkıları da yer alıyor. Sanatçı, Kürtçe’yi özel olarak tercih etmediğini söylüyor ve ekliyor: “Bir müzisyenin, diğer insanlardan farkı varsa, o da çevresindeki şeyleri iyi taklit edebilmesi. Benim için müzisyen ve sanatçının tanımı bu. Çevresinde gördüğü her türlü dinamiği bir araya getirip yeni bir şey yaratabilme kabiliyetidir. Entelektüel denilen şey de kendini değiştirebilme yeteneği aslında. Benim İsveç’te yaşadığım ortam çok kültürlü bir ortam. Özellikle bir seçim yapmış, bir şey almış değilim.”

‘GÜNLÜK HAYATIM NEYSE ONU YANSITTIM’

5-6 yıl Şivan Perwer’le beraber çalıştığını hatırlatan sanatçı, albümdeki şarkı seçimi için şunları söyledi: “Albümde Ez Xelefim de var. Şivan Perwer bu şarkıyı her söylediğinde, sözlerini anlamasam bile çok farklı şeyler hissettim. Eğer günün birinde şarkı söylersem, bunu bağıra çağıra söylemek isterim diye hep düşünmüştüm. Aynı şekilde Omuzdan Tutun Beni’yi üniversitedeyken eylemlerde grevlerde söylüyorduk. Koma Amed’in Cume Cizire ve Amediye şarkıları ben de yer etmişti. Bunları bir şekilde üretime geçirmem normal bir şey. Her Köyde Bir Deli Var albümünde günlük hayatım neyse onu yansıttım.”

Albümde, Türkçe ve Kürtçe’nin yanı sıra İsveççe de Blocked adında bir şarkı da var. Şarkı, İsveç halk müziği formunda yazılmış. Ancak içinde Türk halk müziğindeki uzun havayı bulmak da mümkün. Vreskala Blocked için, “Benim İsveç’teki hayatımı anlatıyor. Ama Hakan Vreskala perspektifinden değil. Çok kimlikli bir insan; bir yandan baba, bir yandan politik, bir yandan göçmen, bir yanda da İsveç halk müziğini okumuş. Bütün bu formları bir potada kaynaştıran bir parça” diyor.

Vreskala, rock müzikten besleniyor. Kendi müziğini ana olarak rock diye tanımlıyor ve ekliyor: “Benim kıyafetlerimi, dünya görüşümü, ne yediğimi, nasıl yaşadığımı en fazla etkileyen şey rock müziği dinleyişim oldu. Albümde tabi ki özgürlükçü rock bir tavır var. Bunun yanında politika ile çok haşır neşir olduğum için politik bir yanı da var. Hayata dair söylediği bazı şeyler var albümde. Tüm bunlara ek olarak, baba tarafımMmakedon olduğu için Balkan müziği ile haşır neşir oldum. Türk halk türkülerini de balkan formunda yorumluyorum.”

MÜZİKAL TADI YÜKSEK BİR ALBÜM

Her Köyde Bir Deli Var albümünde bazen reggy, bazen rap’in tınılarını duymak da mümkün. Vreskala, albümdeki müzikal tadı artıran bu çeşitlilik için “Bir dinamik ortaya çıkıyor. Örneğin, Her Köyde Bir Deli Var’da bir yalnızlık dinamiği. Ancak vurduymaz ve negatif olmayan bir duygu vermek istiyorum. Onun bir yerindeki kızgınlık rap şeklinde kendini ifade ediyor. Aslına ortada bir dinamik oluyor, ben ona tercüman olmaya çalışıyorum. Çıkış şekli de çok farklı biçimlerde gerçekleşebiliyor” diyor.

PADİŞAHIM ÇOK YAŞA

Hakan Vreskala, insanın hayatta yaptığı her şey gibi müziğin de politik olduğu görüşünde. Yaptığı müziğin içinde de bir politikanın olduğunu söyleyen Vreskala, albümdeki şarkılardan Dağılın Lan ve Padişahım Çok Yaşa’yı örnek veriyor. Dağılın Lan, rap tarzında ve sanatçının da söylediği gibi baştan aşağıya öfke dolu. Padişahım Çok Yaşa’nın muhatabını tahmin etmek ise zor değil. Modern zamanın padişahı, Tayyip Erdoğan’ı anlatıyor.

Hakan Vreskala’nın bu şarkı için değerlendirmesi şöyle: “Tek bir kişiye atfedilmiş bir parça. Yapmamam gerekiyordu aslında. Başbakan’a yazılan bir parçanın albümde bu kadar yer kaplaması beni rahatsız ediyor açıkçası. Ancak ne yazık ki kaplıyor. Çünkü, o, insanın günlük ruh halini, toplumu hergün etkiliyor. Hepimizi belki biraz agresif yapıyor. Ben de bunlara kayıtsız değilim.”

‘KENDİMİ İFADE EDİYORUM’

Müziğinin misyonu için “Aslında kendimi ifade etmekten başka misyonum yok” diyen sanatçı ekliyor: “Misyon denebilir mi çok emin değilim ama hayatta önemsediğim bir başka şey ise, güzel insanlarla tanışmak. Konserler bunun için çok iyi fırsat sunuyor. Çünkü içimdeki yalnızlık hissini ortadan kaldırıyor.”

Hakan Vreskala, Kurdî Nizanım ile halkların kardeşliğini aşk imgesi ile anlatıyor, aşk imgesi ile. O, halkların arasında geri dönüşü olmayan kırılmalar yaşandığının farkında. Kurdi Nizanım ile yapmaya çalıştığının da, “halkların birbirlerinin gönlümünü almasına katkı sunmak olduğunu” anlatıyor.

15-16 yıldır daha politik ve bilinçli bir hayat yaşadığını hatırlatan Vreskala, son olarak söylediği şunlar: “Hem diasporada hem de Türkiye’de bugün için halklar arasında ciddi bir nefret ve ayrılık görüyorum. Her ilişkide olduğu gibi ayrılık da hayırlı bir şey olabilir tabi ki. Bu konu beni çok ilgilendirmiyor. Ben bu işin biraz duygusal kısmındayım. Mutlu bir ayrılık değil, küskünlük, çok ciddi anlamda nefret görüyorum. Sanatçıların söylediği bir kaç kelime bir çok insanı barıştırabiliyor, pozitif duygular saçabiliyor. Ancak politikacıların yaptığı birkaç hareket ise bizi 20-30 yıl geriye götürüyor.”

İSTANBUL VE İZMİR’DE KONSER

Hakan Vreskala, Stockholm Kraliyet Konservatuarı’nda öğrendiklerini sokak müzisyenliğiyle harmanladı. Bunlara babasından duyup öğrendiği Balkan ezgilerini kattı. Şivan Perwer’le çıktığı turnelerde Kürt müziğini tanıdı. “Bütün varım yorum” dediği Her Köyde Bir Deli Var albümü için bu akşam İstanbul Live’de, yarın da İzmir Bar 911’de müzikseverlerle buluşacak.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 30 Kasım 2012, Cuma 16:11
Kategoriler: Haberler, Kültür-Sanat