Documentarist Film Festivali 8 Aralık’ta başlıyor

Documentarist Film Festivali 8 Aralık’ta başlıyor
Hangi insan haklar film festivalinin 4. su başlıyor
Hangi insan haklar film festivalinin 4. su başlıyor

İSTANBUL- Documentarist’in düzenlediği “4. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali” 8-12 Aralık’ta düzenlenecek. Festival programına ilişkin Tütün Deposu’nda basın toplantısı düzenlendi.

Festival organizatörlerinden Necati Sönmez, ilk festivalin ana temasının cezaevleri, ikincisinin kadın, üçüncüsünün ise çocuk hakları olduğunu hatırlattı. Sönmez, bu yılki festivalin ana temasını ise “yaşam hakkı” olarak belirlediklerini aktardı. Sönmez’in verdiği bilgiye göre, festival programında barınma hakkı, cinsel haklar ve hayvan hakları gibi konulara ayrılmış yan bölümler de yer alıyor.

Festival ile birlikte, Liberya, Honduras, Hırvatistan, Meksika, Irak, Filistin, Kamboçya ve Türkiye’nin de aralarında olduğu pek çok ülkeden yaşam hakkı ihlaline ve buna dair verilen hak mücalelerine dair hikayeler bir araya gelecek. Festivalde Ümit Kıvanç’ın Roboski katliamına ilişkin hazırladığı “Ağlama Anne Güzel Yerdeyim” adlı belgeselin gösterimi de yapılacak. Ayrıca festival kapsamında Roboski’de katledilenlerin yakınlarının da katılacağı “Roboski, bir yıl sonra” başlıklı panel düzenlenecek.

Veysi Atalay’ın 90’lı yıllarda Cizre’de gerçekleşen cinayetleri konu alan “Faili devleté”, Ersin Çelik’in yine 90’lardaki Lice olaylarını anlatan “Gerçekleri Yazdım: Lice Defteri”, Melek Özman ve Filmmor ekibinin bir kadın cinayetine odaklanan filmi “Hani Meral”, Rezan Yeşilbaş’ın Cannes dahil pek çok film festivalinden ödülle dönen kısa filmi “Sessiz” festivalin öne çıkan filmleri arasında.

Festivalin uluslararası bölümünde ise öne çıkan filmlerden bazıları şöyle: Filistin üzerine yapılmış en etkili filmlerden “Beş Kırık Kamera”, Leningrad Kuşatması’na dair “900 Gün”, 70’lerde dünyayı kasıp kavuran devrim rüzgarlarında iki kadın kahramanın ve çocuklarının hikayesini anlatan “Devrimin Çocukları”

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 30 Kasım 2012, Cuma 15:58
Kategoriler: Haberler, Kültür-Sanat