‘Berfo Ana’nın mücadelesini sürdüreceğiz’

‘Berfo Ana’nın mücadelesini sürdüreceğiz’
Ölüm Orucu gazileri de eylemdeydi
Ölüm Orucu gazileri de eylemdeydi

AMED- İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” sloganıyla düzenlediği oturma eyleminen 199.’sunu gerçekleştirdi.

Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya gelen kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları, kayıpların fotoğraflarını taşıdı. Eyleme dün gösterime giren ve cezaevlerindeki açlık grevlerini anlatan “Simurg” filminin yönetmeni Ruhi Karadağ ile filmin oyuncuları da katıldı.

Oturma eylemi öncesi bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, 199 haftadır kayıpların bulunması için mücadele ettiklerini belirterek, “Ama gelin görün ki en ufak bir adım atılmış değildir. Bu uğurda mücadele veren annelerin ömrü yetmedi çocuklarının mezarını bulmaya. Gözleri önünde çocuklarını aldılar, katlettiler ve bir daha akıbetleri ortaya çıkmadı. Her gün, her hafta onların mezarını bulmak için mücadele ettiler” dedi.

Son olarak Berfo Ana’nın çocuğunun akıbetini öğrenmek için verdiği mücadeleye dikkat çeken Bilici, şöyle konuştu: “Bilindiği üzere Berfo Ana şu an yoğun bakımda. Son isteği şu olmuş; ‘Eğer ben ölürsem, çocuğumun mezarı bulununcaya kadar beni defnetmeyin.’ Bu ne kadar acı, ne kadar trajik bir durumdur. Biz de buradan Berfo Ana’ya söz veriyoruz. Bu kayıplar bulununcaya kadar, failleri ortaya çıkarılıncaya kadar bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. Ve buradan Başbakan’a sesleniyoruz; bu analar şayet çocuklarının mezarını bulmazsa, öbür dünyada da yakanızı bırakmayacak. Sizden hesabını soracaklar. Bu nedenle diyoruz ki, bu anaların son derece haklı, kutsal ve meşru bu taleplerine, bu çağrılarına cevap verin. Berfo Ana’yı ziyaret edin ve ona şu sözü verin; ‘Geçmişte bu ülkede çok çirkin şeyler oldu, insanlığa karşı suçlar işlendi. Biz buna ortak olmayacağız. Bu kayıpları bulacağız, faillerini yargılayacağız ve bundan sonra hiçbir faili meçhul cinayet işlenmesin diye çaba göstereceğiz.’ Berfo Ana’ya bu sözü verin ve o da hakkını size helal etsin. Aksi takdirde bu ülke hiçbir zaman rahat yüzü görmeyecektir.”

BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması girişimine de değinen Bilici, şöyle devam etti: “BDP’li vekillerin dokunulmazlığını kaldırmak amacıyla meclisteki partiler yarış halindeler. Bunun başını da iktidar partisi çekiyor. İktidar partisi herhalde geçmişten ders almamış görünüyor. Sizler yine 90’lı yıllara mı dönmek istiyorsunuz? Oysa ki bunun bedeli çok ağır bir şekilde ödendi. Siz dokunulmazlıkları kaldıracağınıza o meclisi çözüm platformu haline getirin, orada bulunan milletvekilleriyle birlikte Kürt meselesini çözüm iradesi gösterin. Zaten bu ülkenin cezaevlerinde yeterince seçilmişler, insan hakları savunucuları vardır. Eğer yetmiyorsa, buyurun Kürt halkının iradesini temsil eden, bu sorunun çözümü için siyaset yapan herkesi cezaevine atın. Eğer sorun böyle çözülecekse buyurun yapın. Ama bu durum öyle bir noktaya gelecek ki, siz asla altından kalkamayacaksınız.”

Bilici’nin konuşmasının ardından Simurg filminin oyuncularından ölüm orucu eylemcisi Hüseyin Gündüz kısa bir konuşma yaptı. Gündüz, kayıp yakınlarının verdiği mücadelenin haklı bir mücadele olduğunu ve kendilerinin de onları sonuna kadar desteklediklerini dile getirdi.

Daha sonra İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Abdusselam İnceören, 5 Ekim 1994 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınarak kaybedilen Lütfiye Kaçar’ın kaybediliş hikayesini anlattı. Sosyalist kimliğiyle tanınan Kaçar’ın daha önce gözaltına alındığını, işkenceye maruz kalarak tutuklandığını anlatan İnceören, cezaevinden çıktıktan bir süre sonra 5 Ekim 1994 tarihinde bir kez daha gözaltına alındığını söyledi. İnceören, “O dönem yayın yapan Mücadele Gazetesini arayan ve kendisini Yılmaz olarak tanıtan bir kişinin, ‘Lütfiye Kaçar elimizde, şu an askıya alındı, kendisine işkence yapılıyor, yarın parçalarını toplarsınız’ dedi. Telefon görüşmesinden hemen sonra ailesi, avukatları ve İHD’nin resmi mercilere yaptığı tüm başvurularda yanıt aynıydı; ‘biz almadık, bizde yok.’ Lütfiye Kaçar’dan o tarihten itibaren bir daha haber alınamadı” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kayıp yakınları 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 1 Aralık 2012, Cumartesi 16:35
Kategoriler: Güncel, Haberler