FHDD: Abartılı değerlendirmelerden kaçınmalı

FHDD: Abartılı değerlendirmelerden kaçınmalı

İSTANBUL- Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği (FHDD), Filistin’in BM’de “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü kazanmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Filistin mücadelesinin bir kazanımı olan bu gelişmeyi selamladıklarını duyuran FHDD, “‘Üye olmayan gözlemci devlet’ statüsü, henüz ’67 sınırlarındaki Filistin’in BM üyesi bir devlet olarak tanınması anlamına gelmemekle birlikte bu doğrultuda atılmış önemli bir adımdır” dedi.

Bu sayede Filistin yönetiminin BM’nin alt kuruluşlarına üye olabileceğine, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurabileceğine dikkat çeken FHDD, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Ne var ki bu gelişmenin Filistin davasının bugünü ve yarınına katacakları konusunda abartılı değerlendirmelerden kaçınmak gerekmektedir. ABD’nin Güvenlik Konseyi’ndeki veto yetkisi nedeniyle, Filistin(in BM’de üye devlet statüsünü kazanması aynı şekilde kolay olmayacaktır. Beyaz Saray, ‘İsrail’le yan yana barış içinde yaşayacak Filistin Devleti’ni kabul etmek için ‘müzakerelerin yeniden başlaması ve barış anlaşması yapılması’ şartını
ısrarla ileri sürmekte ve Filistinlilerin tek yanlı girişimlerine yaptırımla yanıt vereceğini açıkça söylemektedir. Öngörülen müzakereler ve barış süreci ise, başta mültecilerin geri dönüş hakkı olmak üzere Filistin halkının en temel ve meşru taleplerini dikkate almamaktadır. Üstelik böyle geri bir ‘barış’ı bile istemeyenin Siyonist rejim olduğu çok açıktır.”

‘İSRAİL DEVLETİ İŞGALCİDİR’

“Kamuoyunda giderek daha az konuşulan bir gerçek ise İsrail’in, Yeşil Hat’ın gerisinde kalan topraklar da dâhil olmak üzere, tümüyle işgalci bir devlet olduğudur” diyen FHDD, İsrail’in sadece Gazze ve Batı Şeria’da değil, Hayfa ve Yafa’da, sadece Doğu Kudüs’te değil, Batı Kudüs’te de işgalci konumunda olduğunun altını çizdi.

FHDD, Filistin’in sadece 1967’de işgal edilen son parçaların adı değil, Nakba’ya kadar haritalarda üzerinde Filistin yazan toprak parçasının tümünün adı olduğunu hatırlattı, “Filistin davasının nihai zaferi, bu toprak parçasının tümünün üzerinde, başkenti Kudüs olan, mültecilerin geri dönüş hakkını elde ettiği, Arap ve Yahudilere tam hak eşitliği sağlayacak tek ve demokratik bir Filistin devletinin kurulmasıyla olacaktır” dedi.

FHDD açıklamasında son olarak şu görüşlere yer verdi: “Türkiyeli Filistin dostları olarak, BM’de alınan son kararı bu uzun ve meşakkatli yolda atılmış önemli bir adım olarak değerlendirirken, yeni statünün yahut ’67 sınırlarında bir Filistin devletinin kurulmasının, Filistin davasının tarihsel amaçlarından vazgeçmenin bir aracı haline getirilmesi durumunda ise Ramallah yönetimini karşımıza alacağımızı şimdiden ilan ediyoruz.”

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 1 Aralık 2012, Cumartesi 11:40
Kategoriler: Dünya, Haberler, Politika