HDK: İrademize dokundurtmayacağız

HDK: İrademize dokundurtmayacağız

İSTANBUL- Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Meclisi, BDP ve Blok milletvekilleri hakkında fezleke hazırlanmasını protesto etti.

Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelen HDK aktivistleri, “İrademe dokunma” yazılı pankart açtı. Açıklamada, “Kürt halkına imha dayatılamaz”, “Ölüm değil çözüm savaş değil barış”, “Biji bıratiya gelan”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Eşitlik kardeşlik Kürt ulusuna özgürlük” sloganları atıldı.

HDK İstanbul Meclisi adına açıklama yapan Ahmet Saymadi, 10 milletvekili hakkında hazırlanan fezlekelerin komisyona gönderildiğini hatırlatarak, “Dokunulmazlıkların kaldırılmasının Şemdinli görüntüleriyle ya da vekillerimizin yaptıkları açıklamalarla ilgisi yoktur. AKP eline geçen her fırsatta halk iradesini yok saymaya, karşısındaki tek muhalefet odağını susturmaya çalışmaktadır” dedi.

Saymadi, 6 milletvekili cezaevindeyken 10 milletvekili hakkında fezleke hazırlanmış olmasının, AKP’nin savaş politikalarında ısrar etmesinin göstergesi olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan ve AKP’li vekiller hakkında açılan dolandırıcılık, hırsızlık gibi fezlekelerin yıllardır işleme konulmadığına da dikkat çeken Saymadi, şöyle devam etti: “Cezaevlerindeki direnişin ardından Kürt sorununun çözümüne yönelik adımlar atılması, barış müzakerelerinin başlaması gereken bir dönemde vekillerimizin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının çözümsüzlüğü ve savaşı körükleyeceği açıktır. Dökülen kanın, yaşanacak yıkımın tüm sorumluluğu AKP’nindir. Şu da bilinmelidir ki, milletvekllerimiz hiçbir zaman dokunulmazlık zırhı altında siyaset yapmamıştır. Halkı ile birlikte sokakta biber gazı yiyen, tazyikli su yiyen, zulme karşı birlikte mücadele eden insanlar bizi temsil etmektedir. Geçmişte ‘Seçilmişleri atanmışlara kul etmeyeceğim’ diyen Başbakan’a cevabımız nettir. Biz de seçilmişleri size yem etmeyeceğiz. Milletvekilleri irademizdir. İrademize dokundurtmayacağız.”

KOLÇAK: FEZLEKE ŞANTAJDIR

Ardından konuşan BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Asiye Kolçak, fezlekeleri “milyonların iradesini tanımamak” olarak değerlendirdi. Başbakan Erdoğan’ın fezleke ile şantaj yaptığını belirten Kolçak, blöflere, şantajlara boyun eğmeyeceklerini, Kürt halkının taleplerinden vazgeçmeyeceğini söyledi.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 1 Aralık 2012, Cumartesi 15:05
Kategoriler: Güncel, Haberler