Onların izinden yürüyoruz

Onların izinden yürüyoruz

HABER MERKEZİ- İstanbul, Ankara, Balıkesir’de sosyalistler, devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzlüğe kavuşanları andı.

İzmir Sosyalist Gençlik Derneği üyeleri, 1995 yılında ODTÜ’de öldürülen Özgür Evrim Göçen’in Balıkesir’de bulunan mezarında anma etkinliği düzenledi. “Özgür Evrim Göçen ölümsüzdür. Şehitlere devrim sözümüz var” imzalı pankartla meşaleli yürüyüş yapan SGD’lileri mezarlık girişinde anne Leyla Göçen karşıladı. Mezar başında SGD adına yapılan konuşmada “Faşizmin gençliğin prototipi olan Özgür Evrim yoldaşı neden katlettiğini biliyoruz. Biz gençliğin onların öğrencileri olarak can feda bir mücadeleyi omuzlamamız onların ölümsüzlüğünü gösterir. Onların izinden yürümeye and içiyoruz” denildi.

Oğlunun mezar taşına sarılan Leyla anne “Oğlumun trafik kazasında öldüğü söylendi. Böyle olmadığını oğlumun devrimci olduğu için devlet tarafından öldürüldüğünü biliyoruz” dedi. Oğluna seslenen anne göçen “Bak oğlum. Yoldaşların seni unutmamış. Seni ziyarete gelmişler” dedi. Daha sonra sözü alan ESP İzmir İl Eş Başkanı Kerim Altınmakas “Faşist diktatörlük iktidarını korumak adına her türlü gayri hukuki yola başvuruyor. Devrimcileri, sosyalistleri zindanlara hapsediyor. Zindanlarla korkutamadığın da katlediyor. Özgür’ü katledende aynı zihniyettir. Ancak bilmiyorlar ki bugün olduğu gibi yeni Özgürler yetişiyor. Mücadele ediyorlar. Bilmeliler ki komünistlerin onurlu mücadelesini katliamlarla, cinayetlerle bitiremeyecekler. Özgür yoldaşın saflarda bıraktığı yeri yüzlerce, binlerce özgür tutmaya devam ediyor” dedi.

Balıkesir dönüşü İzmir-Buca’daki evlerine gitmek isteyen sosyalist gençlerin önü iki resmi iki sivil polis aracı tarafından kesildi. GBT kontrolü yapan polisler gençleri evlerine kadar yakın mesafeden takip ederek taciz etti. Polis aynı zamanda gençlerin kaldığı evin önünde saatlerce durdu.

ONLAR HER GÜN HATIRLANMALIDIR

ESP Ankara İl Örgütü tarafından gerçekleştirilen anma etkinliğinden günler öncesinde Cezaevi Komisyonu Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunan, Kutsiye, Erkut, Ergül anne, İbrahim Eski, Ertan Uzunyayla ve bir çok şehidin mezarlarını ziyaret ederek bakımlarını yaptı. 30 Kasım günü gerçekleştirilen anma etkinliğinde de, salon ölümsüzleşenlerin fotoğrafları ile süslendi. Karanfiller dizildi ve mumlar yakıldı. Etkinlik dünya devrim şehitlerinin yaşamlarının anlatıldığı “Güneşi İçenlerin Türküsü” adlı filmin gösterimiyle başladı.

Ardından saygı duruşu yapıldı. Daha sonra sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitiren, Hasan Ocak, Hüseyin Demircioğlu, Erkut Direkçi, Şengül Boran, Özgür Evrim Göçer, Ali Haydar Göçer ve onlarca devrimcinin yaşamı gençler ve işçiler tarafından anlatıldı.

Söz alan ESP Ankara İl Başkanı Fadime Çelebi; “Bu fotoğraflarda yer alan bir çok yoldaşla birlikte mücadele etme şansım oldu. Erkut’un direngenliği, mütevaziliği, ve özverisi, Erol İspir’in parti işçisi özelliği ve fedakarlığı, bana çok şey kazandırmıştır. Sadece anmak değil, önemli olan onlardan öğrenmektir. Onların yaşamlarını kendimizde şekillendirmektir. Onları her gün hatırlamaktır. Özellikle genç yoldaşların onlardan çok şey öğrenmesi ve onların yaşamlarını incelemelerini öneriyorum” diyerek konuşmasını bitirdi. Ardından Turan Sağlam, Ali Ekber Bahadır, Abuzer Çat, Ali Bugün, Ergül Anne, Sefer Şentürk, Hüseyin Arslan’ı tanıyanlar anılarını paylaştı. Anma etkinliği Kırmızı Gül türküsünün hep bir ağızdan söylenmesiyle bitirildi.

HALKLARIN EŞİTLİĞİ VE ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN SAVAŞTILAR

İstanbul’da Ezilenlerin Sosyalist Partisi Ataşehir İlçe Örgütü’nde yapılan anma saygı duruşuyla başladı. Yapılan konuşmada, “Onlar, Kürt, Türk, Ermeni, Arap halklarının evlatlarıdır. Halkların kardeşliği, eşitliği ve özgürlüğü için savaşanlardır. Sınırsız, sömürüsüz, savaşsız, sınıfsız ve devletsiz bir dünya için can feda bir mücadele yitirenlerdir. Onların yolu özgürlük ve kurtuluş yoludur” denildi.

Sinevizyon gösterimi ardından Kilis’te beş yoldaşıyla beraber ölümsüzleşen Hasan Çiçek’in kardeşi Soner Çiçek, Mustafa Tunç’un abisi, İbrahim Tunç, yengesi Leyla Tunç ve yeğenleri katıldı. Soner Çiçek ve Leyla Tunç’un da birer konuşma yaptığı anma etkinliğinde anmaya katılan sosyalistler de ölümsüzleşenlerle yaşadıkları anları ve mücadelelerini anlattı. Şehit resimleriyle donatılan salonda duygulu anlar yaşandı. Anlatımların ardından anma, şehitlerin bıraktığı mücadeleyi daha yükseklere çıkarma sözü verilerek sonlandırıldı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 1 Aralık 2012, Cumartesi 15:09
Kategoriler: Güncel, Haberler