ESP Genel Başkan Yardımcısı’na 301 davası

ESP Genel Başkan Yardımcısı’na 301 davası

Fadime Çelebi'ye 301'den soruşturmaANKARA- Demokratik kamuoyundan gelen tepkiler üzerine, AKP Hükümeti, TCK’nın 301. maddesinde değişikliğe giderek, dava açılmasını Adalet Bakanlığı’nın iznine bağladı. Ancak, bu değişikliğe rağmen, bakanlığın izni ile 301. maddeden davalar açılmaya devam ediyor. Bu davalardan biri de Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi hakkında açıldı. Davanın gerekçesi ise, Hırvatistan’da tutuklanan sosyalist kadın Başak Şahin hakkında Hırvatistan Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yapmak.

ESP üyeleri, Şahin’in serbest bırakılması için 8 Haziran 2012 tarihinde Hırvatistan Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yapmıştı. Açıklamayı, ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi okumuştu.

BAKANLIK DAVA İÇİN İZİN VERDİ

Eylemin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu, TCK’nın 301. maddesi kapsamında soruşturma başlattı. Adalet Bakanlığı, Çelebi hakkında dava açılması için yapılan izin başvurusuna “olumlu” yanıt verdi.

Bakanlık, Çelebi’nin açıklamasındaki “Hırvatistan devletini, Başak Şahin Duman’ı derhal serbest bırakmaya ve katliamcı, soykırımcı, işkenceci, tecavüzcü Türk hükümeti ile suç ortaklığı yapmamaya çağırıyoruz” sözlerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama kapsamında değerlendirilebileceğini savundu.

Bakanlığın izninin ardından ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi hakkında, TCK’nın 301. maddesinden cezalandırılması istemiyle dava açıldı.

301. MADDE NE DİYOR?

TCK’nın “Türklüğü, cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama” hükmünü düzenleyen 301. maddesi şöyle:
“(1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti’ni, devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.
(4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.”

TCK’da 2008 yılında yapılan değişiklik ile, dava açılmadan önce Adalet Bakanlığı’ndan izin alınması şartı getirilmişti.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 7 Aralık 2012, Cuma 12:38
Kategoriler: Güncel