ESP: Vekillerimize dokunamazsınız

ESP: Vekillerimize dokunamazsınız

ESP logoAMED- BDP Milletvekillerini dokunulmazlıklarının kaldırılması girişimiyle ilgili Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Diyarbakır, Antep, Malatya, Tunceli il ve Nurhak ilçe örgütleri ortak bir açıklama yaparak Kürt halkını vekillerine, onuruna, kimliğine ve tarihine sahip çıkmaya çağırdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Tansu Çiller-Doğan Güreş ikilisine özendiğini belirten ESP, “Seçildikleri günden bu yana halkın yanında olan, biber gazına, coplara, tanklara toplara göğüs gererek mücadeleyi en önde yürüten vekillerin, sanki dokunulmazlıkları varmış gibi, bunu kaldırmakla tehdit ediyorlar. Yılların sömürgecilik deneyimiyle konuşan Erdoğan, İspanyol sömürgeciliğini referans alarak, halkın en demokratik, meşru haklarını kullanarak temsil eden vekillerin meclisten çıkarılarak yasal alanda mücadele imkanlarını yok etmek istiyor” dedi.

“Sömürgeciliğin artık halkı oyalayacak imkanı kalmadığını” belirten ESP, ekledi: “Kürt kimliğini tanıdığını söyleyip gereğini yapmadılar, anadilde eğitim hala ihtimal dışı, askeri ve siyasi operasyonlar tam hız devam ediyor, kendi Kürt’ünü yaratamadılar, geriye tek seçenek kalıyor; inkâr ve imha siyasetini kararlıca sürdürmek.”

Dokunulmazlık fezlekelerinin meclise getirilme nedenini de bu siyasete bağlayan ESP, “Artık sorunu yalandan bile olsa diyalogla çözme ihtimalini düşünmek dahi istemeyen bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi.

AKP Hükümeti’nin, Kürt halkının ve vekillerinin demokratik siyaset alanını kapatarak çaresiz bırakacağını zannettiğini belirten ESP, Kürt halkının seçeneksiz olmadığını ve bu politikanın başarısızlığının kesin olduğunu kaydetti. ESP, ayrıca “Kürt Sorunu, AKP’den öncekileri nasıl çözdüyse Erdoğan’ı da çözecektir. BDP’li vekiller sadece Kürtlerin değil, bu ülkede demokrasi, özgürlük, eşitlik, adalet isteyen bütün halkın vekilidir. Halkımızın vekillerine sahip çıkacağız. Vekillerimizi dün olduğu gibi meclisten atamayacaksınız. Eğer halklarımızın kendine vekil olarak tayin ettiği bu insanları meclisten atarsanız, bilin ki o meclisinizin de, o iktidarınızın da ömrü uzun olmayacaktır. Bu halk, vekillerine, onuruna, kimliğine, tarihine sahip çıkacaktır” dedi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 7 Aralık 2012, Cuma 12:34
Kategoriler: Politika