Amed’de kayıp yakınları 200. kez eylemdeydi

Amed’de kayıp yakınları 200. kez eylemdeydi

Amed Cumartesi eylemi

AMED- İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganıyla her Cumartesi düzenlediği oturma eylemi 200. haftasında devam etti.

İstanbul’daki Cumartesi eylemleriyle eş zamanlı olarak, 31 Ocak 2009 tarihinde başlayan “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 200.’süne ESP, BDP, Barış Anneleri, KESK de destek verdi. Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleşen eyleme ESP üyeleri “Kaybedenler kaybedecek” pankartı ve sloganıyla geldi.

Eylemde konuşan İHD Şube Sekreteri Abdulselam İnceören, kayıpların bulunup faillerin yargılanması için 200 haftadır seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyledi. İnceören, tüm çabalara rağmen hükümetten bu sese yanıt alamadıklarını ifade etti.

‘HER KAPI ÇALINDIĞINDA UMUTLANIYORLAR’

Gözaltına alınıp kaybedilen binlerce insandan yaklaşık 20 yıldır haber alınamadığını dile getiren İnceören, kayıp yakınlarının her kapı çalındığında kayıplarının geldiği umuduyla kapıyı açtıklarını belirtti. İnceören, çocukların hala babalarının bir gün geleceği umudunu taşıdığını ve bunun hayatı çekilmez kıldığını ifade ederek, “Bu acıyı dindirmek insanların bayramlarda ziyaret edecekleri bir mezarının olması için kayıpların bulunması gerekmektedir” dedi.

İnceören, 1990’lı yıllardaki cinayetlerin, devletin Kürt politikası dahilinde işlendiğine işaret etti, benzer olayların yaşanmaması için bu politikaların kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyledi. İnceören, ekledi: “Bu nedenle binlerce insanın devlet görevlilerince vahşice katledildiği karanlık dönemle topyekun yüzleşilmesi, hesaplaşılması ve devletin kayıp yakınlarından özür dilemesi gerekmektedir.”

‘ZAMAN AŞIMI UYGULANAMAZ’

Binlerce insanın vahşice katledilmesinin insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu ve bu nedenle zaman aşımına söz konusu olamayacağını dile getiren İnceoğlu, “Devlet geleneğine ve pratiğine baktığımız zaman bu cinayetlerin üstünün örtülmesinin en kolay yolu zaman aşımı gerekçe gösterilerek dosyaların kapatılmasıdır. Zaman aşımı 2013 ve 2014 itibari ile dolmaktadır. 20 yıllık zaman aşımı dolup birkaç hakimin yorumuna bırakılmayacak kadar önemli olan bu cinayetlerin, insanlık suçunun bir an önce açığa çıkarılması gerekmektedir” dedi.

HAYVANLARINI ARAMAYA ÇIKTI VE…

Daha sonra söz alan İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Aileler Komisyon Başkanı Necibe Güneş Perinçek, Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’nde 14 Eylül 1999 tarihinde kaybedilen Aydın Esmer dosyasını açıkladı. Esmer, hayvanını aramak için Kulp Jandarma Karakol Komutanlığı’ndan izin alarak Muş’a bağlı Kızılağaç Köyü’ne gittikten sonra, köy korucusu Siracettin Zengin’in evinde kaldı ve bir daha kendisinden haber alınamadı.

Kaybedilen Ali Tekdağ ve Mehmet Tekdağ’ın ablası İffet Mutaş da iki kardeşinin öldürülmesinin ardından kardeşi kalmadığını dile getirerek, kardeşlerinin ve diğer binlerce kaybedilen kişinin faillerinin bulunması için 200 haftadır eylemde olduklarını söyledi.

Konuşurken gözyaşlarına hakim olamayan Mutaş, “Dizimizde derman kalıncaya kadar, bedenimizde can oluncaya kadar onların akıbetini sormaya devam edeceğiz. Devlet hergün bombalarla, silahlar genç bedenleri öldürmekte. Daha nereye kadar devletin bu zulmü üzerimizde devam edecektir” dedi. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 8 Aralık 2012, Cumartesi 16:15
Kategoriler: Güncel