SKM, Duman ve Erman için adalet istedi

SKM, Duman ve Erman için adalet istedi

Hatice Duman'a kartla dayanışmaİSTANBUL- ESP/Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Atılım Gazetesi Eski Yazı İşleri Müdürü Hatice Duman ve deri işçisi Gülüzar Erman’a verilen müebbet hapis cezasının iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne dilekçe gönderdi.

SKM üyeleri, Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaparak Duman ve Erman için adalet istedi. Eyleme Gülüzar Erman’ın ailesi de katıldı.

“Erkek egemen yargı Hatice ve Gülüzar’ın sesini duy” yazılı pankart açan SKM üyeleri, “Gülüzar için adalet istiyoruz”, “Hatice için adalet istiyoruz”, “Kadın tutsaklar yalnız değildir”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Hatice ve Gülüzar’a özgürlük” ve “Erkek yargı sesimizi duy” sloganlarını attı.

SKM adına açıklama yapan Genel Meclis Üyesi Nahide Kılıç, Hatice Duman ve Gülüzar Erman’ın yazdığı mektuplardan bölümler okudu.

Kılıç, AKP’nin, adliye binalarına, kurduğu Osmanlı hayallerinin bir yansıması olarak “saray” ismini koyduğunu söyledi, erkek egemen yargı sisteminin kadınlar konusundaki kararlarına güvenmediklerine işaret etti.

‘BU DOSYA KÜLLİYEN ADALETSİZ’

Hatice Duman ve Gülüzar Erman’ın yargılandığı davada gözleri bağlı adaletsiliği gördüklerini ifade eden Kılıç, sosyalist kadınlar Hatice Duman ve Gülüzar Erman’ın, 9 yıl süren hukuksuzluğun ardından müebbet habis cezasına çarptırıldıklarını ve dava dosyalarının Anayasa Mahkemesi’ne gönderildiğini hatırlattı. Kılıç, “Adalet terazisinin neresinden bakarsanız bakın bu dosyadan da külliyen adaletsizlik akıyor” dedi.

Kılıç, Duman ve Erman’ın dışarıdaki sesi ve davalarının takipçisi olacaklarını bildirdi.

‘TEK SUÇU SOSYALİST İŞÇİ OLMAK’

Gülüzar Erman’ın amcası Ali Haydar Erman, hakkında hiçbir delil, hiçbir kanıt olmadığı halde yeğeninin 10 yıldır, hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulduğunu söyledi.

Ali Haydar Erman, şöyle konuştu: “Gülüzar’ın tek suçu sosyalist bir işçi olmak. Bizim yaşadığımız kırık çarkla dönen adaletsizliğin bir parçası. Aile olarak, yaşadığımızı süre boyunca Gülüzar kızımızın uğradığı haksızlığı açığa çıkarmak için mücadele edeceğiz.”

ANNE ERMAN: YALNIZCA ADALET İSTİYORUM

Erman’ın annesi Gevrisah Erman ise “Kızım 10 yıldır içeride. Çok zor durumdayız. Yıllardır kızımın yolunda gidip geldiğim, üzüldüğüm için şeker hastası oldum, ayaklarım ağrıyor. Bir anneyim ve kızımın tahliye edilmesini istiyorum. O benim evladım. İçim dolu ama konuşamıyorum. Adalet istiyorum. Başka bir şey istemiyorum, adalet istiyorum, adalet istiyorum, adalet istiyorum” diye konuştu. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 8 Aralık 2012, Cumartesi 16:08
Kategoriler: Güncel, Kadın