SGD: Roboskî’de adalet arayışına ortak ol

SGD: Roboskî’de adalet arayışına ortak ol
SGD Roboski'de adalet arayışına ortak ol
SGD Roboski’de adalet arayışına ortak ol

AMED- Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Roboskî Katliamı’nın birinci yıl dönümünde Roboskî’ye gidecek. Diyarbakır Sosyalist Gençlik Derneği (SGD), “Adalet için Roboskî’ye” kampanyasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Diyarbakır İl binasında düzenlenen basın toplantısına ESP MYK üyesi Fethiye Ok da katıldı. Basın açıklamasını okuyan SGD üyesi Ahmet Yener, 27 Aralık’ta Roboskî halkı ile Türk gençliğinin kucaklaşmasını sağlayacaklarını söyledi.

Yaklaşık bir yıl önce 27 Aralık’ı 28 Aralık’a bağlayan gece Şırnak’ın Uludere İlçesi Roboskî Köyü yakınlarında savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Yener, “TSK, o gece Roboskî’yi yangın yerine çevirmişti. Ama bu yangın sadece orada kalmadı. Aynı zamanda 34 gencimizin analarının da yüreğinde 1 yıldır hiç sönmeden yanıyor” dedi.

Roboskî Katliamı’nın failinin belli olduğunu söyleyen Yener, katliamın ardından sorumlular yerine ailelerin cezalandırıldığını kaydetti. Yener, “Katledilenlerin yakınları tutuklandı. Roboskîlilerin deyimiyle o ‘karanlık gece’yi aydınlatmak için herhangi bir soruşturma açılmadı” diye konuştu.

AKP Hükümeti’nin estirdiği terörün hesabını sormak için Roboskî’ye gittiklerini belirten Yener, şöyle konuştu: “Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu bünyesinde sosyalist gençler, Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanından, Roboskîlilerin acılarını paylaşmak, davalarının davamız olduğunu belirtmek için 27 Aralık’ta Roboskî’de olacağız.”

‘KARANLIK GECEYİ BİRLİKTE AYDINLATACAĞIZ’

Roboskî’de adalet çadırı açacaklarını bildiren Yener, “Roboskîli anaların, acılarını acımız, öfkelerini öfkemiz, gözyaşlarını ise gözyaşımız bileceğiz. Omuz omuza, el ele verip o ‘karanlık gece’yi aydınlatacağız” diye konuştu.

Yener, Diyarbakır gençliğini 27 Aralık’ta adalet arayışına ortak olmaya çağırdı.

ESP HEYETİ DE ROBOSKÎ’DE OLACAK

Ardından konuşan ESP MYK üyesi Fethiye Ok, sosyalist gençliğin bu kampanyasını desteklediklerini söyledi. Ok, SGDF’nin Roboskîli ailelerin adalet arayışlarını ve talebini Türkiye’de gençlerine taşımasını anlamlı bulduğunu ifade etti. Ok, “Bu topraklara hiç adalet gelmedi. AKP Hükümeti değil adalet her gün bombalar yağdırarak kentlerimize cenazeler gelmeye devam ediyor” dedi.

Adaleti ancak ezilenlerin ortak mücadelesinin getireceğini vurgulayan Ok, Türkiye’deki işçi, emekçi gençler, ilerici ve devrimci kamuoyunun ortak mücadelesi ile adalet ve eşitliğin sağlanacağını söyledi.

ESP olarak, Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın da içerisinde yer aldığı bir heyet ile 27 Aralık’ta Roboskî’de olacaklarını bildiren Ok, gençlerin kuracağı adalet çadırında nöbette olacaklarını söyledi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 9 Aralık 2012, Pazar 11:35
Kategoriler: Gençlik, Güncel, Haberler