BDP MYK: Kararlı duruşumuz devam edecek

BDP MYK: Kararlı duruşumuz devam edecek
AMED – Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonuçları açıklandı.
Sonuç bildirgesine göre, açlık grevleri sürecini değerlendiren BDP, anadilde eğitim ve savunma hakkı ile Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması talepleriyle sürdürülen açlık grevlerinin toplumda müzakere ve çözüm talebini güçlü bir şekilde ortaya çıkardığı değerlendirmesini yaptı.
Öcalan’ın özgürlüğü, müzakere ve çözüm talebinin açlık grevleri ile güçlü bir biçimde açığa çıktığı belirtilen açıklamada, “Çözüme dair bir planı olmayan, dahası Kürt siyasetini baskı ve zor yöntemiyle tasfiye etmeye çalışan AKP Hükümeti’ni içeride ve dışarıda zor duruma düşürdü. Bu nedenle yargıyı, kolluk güçlerini ve parlamentoyu kendi denetimi altında tutan AKP, bu güce dayanarak BDP’li vekillerin dokunulmazlığını gündeme getirerek müzakere ve çözüm tartışmalarını geriletmeye çalışıyor” denildi.
Yoğunlaşan askeri operasyonlara da değinilen açıklamada, “AKP Hükümeti’nin sorunu çözme niyetinin olmadığı görülüyor” diye belirtildi. BDP, “İmralı’yla görüşülüyor” şeklinde kamuoyuna yansıyan haberleri ise müzakere ve çözüm isteklerinin maniple edilmesi çabası olarak değerlendirdi.
Suriye’de yeni bir döneme doğru yol alındığı belirten BDP MYK’sı, “Yeni bir Suriye’nin şekillenmesinde istediği rolü oynayamayacağı kesinleşen AKP, yeni sürece kendi gündemiyle dahil olmaya çalışacaktır. Onun Suriye’deki esas gündemi de Rojava’dır. AKP, bunun için çeteleri kışkırtmak, Kürtleri statüsüz bırakmaya çalışmak, hatta askeri müdahalede bulunmak gibi her yolu denemeye çalışacaktır. Geçtiğimiz günlerde Rojova’ya dönük geliştirilen çete faaliyetleri AKP’nin gündeminden düşmemiştir. Sınır bölgesindeki il, ilçe, belde örgütlerimizin gerekli duyarlılığı göstermesi gerekmektedir” dedi.
“Dört parçadaki Kürtlerin kaderi hiç bu kadar birbirine bağlı olmamıştı” diyen BDP MYK’sı, bu nedenle BDP’nin kararlı duruşunun sadece kendileri için değil, başta Rojava olmak üzere bütün Kürtlerin kazanımlarının da garantisi olduğu vurgulandı. AKP’nin Türkiye ve Suriye’de Kürtlerin kazanımlarına karşı geliştirdiği politikalara karşı verilecek en iyi yanıtın güçlü bir örgütlenme olduğunun altı çizilen sonuç bildirgesinde, “Tecridi de kıracak olan, müzakere ve çözümün de önünü açacak olan tek şey, güçlü bir örgütlenme ve kararlı bir mücadeledir” denildi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 12 Aralık 2012, Çarşamba 6:26
Kategoriler: Haberler, Politika