İnsan Hakları Akademisi Diyarbakır’da da kuruluyor

İnsan Hakları Akademisi Diyarbakır’da da kuruluyor

AMED- İHD Diyarbakır Şubesi, İnsan Hakları Akademisi kuruyor.

Akademi’nin açılışı, 15 Aralık’ta, demokratik kitle örgütü, siyasetçi ve akademisyenlerinde aralarında olduğu çok sayıda kişinin katılımı ile yapılacak. Açılışın hemen ardından 3 haftalık ders programına başlanacak. Akademinin ilk öğrencileri ise, bölgede İHD bünyesinde aktif çalışma yürüten insan hakları savunucuları olacak.

Açılışa ilişkin bilgi veren İnsan Hakları Akademisi Başkanı Hüsnü Öndül, İHD’nin tüzüğünde derneğin tek ve belirli amacının “insan hak ve özgürlükleri konusunda çalışma yapmak” olduğunu söyledi. Öndül, bu kapsamda Amed’de yapılan bir genel merkez toplantısında Akademi’nin kuruluşunun kararlaştırıldığın ve bu kararın 2010’da hayata geçirildiğini söyledi.

Akademi’de, 2011 yılından beri İHD Merkez yöneticilerine, insan hakları kuruluşlarında çalışan ve bu kurumlarda staj yapanlara 12 ders oluşan, 36 saatlik eğitim programı uyguladığını kaydeden Öndül, “Bu dersler konunun uzmanları tarafından verilmektedir. Akademi, İHD’nin bünyesindeki bir kuruluştur ancak İHD’den ayrı bir tüzel kişiliği bulunmamaktadır”dedi.

‘DAHA ETKİN BİR HAK SAVUNUCULUĞU İÇİN’

Akademi’nin amaçlarını sıralayan Öndül, akademinin, insan haklarının etkin korunması ve yaşama geçirilmesi açısından önemli olduğuna işaret etti.

“İnsan hakları savunucusu, bireysel olarak ya da başkalarıyla birlikte insan haklarını korumak ve geliştirmek için çalışan kişilere denir” diyen Öndül, şöyle devam etti: “Hak savunucuları da sırf kendi hakları için değil, kendi hakları da dahil olmak üzere başkalarının hak ve özgürlüğü için çalışırlar. Akademi, insan hakları savunucularının, insan hak ve özgürlüklerinin tanınması, kullanılması, korunması ve geliştirilmesi konusunda verdikleri mücadelenin daha etkin gerçekleştirilmesini sağlamaya dönük insan hakları eğitimi programları hazırlar ve yürütür.”

Öndül, Diyarbakır’ın ardından İstanbul, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde de Akademi’nin birimlerini açmayı planladıklarını söyledi.

Amed gibi hak ihlallerinin yoğun yaşandığı bir bölgede İnsan Hakları Akademisi’nin açılmasının önemine işaret eden İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, İHD’nin her alanda hak ihlallerine karşı mücadele ettiğini söyledi. Bilici, Akademi’nin, bu savunuculuğun daha aktif ve bilimsel yapılabilmesi için önemli bir role sahip olduğunu vurguladı. Bilici, Cumartesi yapacakları açılışa herkesi davet etti.

DERS PROGRAMI

Cumartesi günü saat 13.00’te açılacak olan Akademi’nin ilk dersi “İnsan Hakları Türetilme Kaynakları, Çeşitleri ve Özellikleri” Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak tarafından verilecek olan desr 14.00’da başlayacak.

16 Aralık’ta, “Türkiye’de İnsan Haklarının Korunması Alnında Mekanizmalar Başvuru Yöntemleri ve Eksiklikler”, 17 Aralık’ta ise “İnsan Haklarının İçerik ve Uygulaması ile İlgili Kavramlar” konularında dersler verilecek.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 12 Aralık 2012, Çarşamba 14:51
Kategoriler: Haberler, Politika