Antep SGD Roboski’ye çağrı yaptı

Antep SGD Roboski’ye çağrı yaptı

Antep, Beren AtıcıANTEP- Antep SGDF üyeleri 13 Aralık günü bir basın toplantısı yaparak SGDF’nin 27 Aralık Roboski buluşmasına çağrı yaptı. İnsan Hakları Derneği’nde düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan SGDF üyesi Beren Atıcı, konuşmasında 27 Aralık’ta Türk ve Kürt gençliğinin kucaklaşmasını sağlamak için gidecekleri bilgisini verdi. Türkiye’nin şimdiye kadar bu katliamlarla hesaplaşmadığını söyleyen Atıcı gençlik olarak Roboski’ye halkın adalet için gittiklerini vurguladı.

Roboski katliamına değinen Atıcı, Kürtlerin terörist denilerek katledildiğini belirterek, katliamcıların yerine çocuklarını yitiren ailelerin yargılandığını vurguladı. Roboski katliamının faillerinin belli olduğunu söyleyen Atıcı ama faillerin hiçbirine soruşturma açılmadığını belirten Atıcı devlet terörünün hesabını sormak için Roboski’ye gittiklerini, Roboskililerin acısını paylaşmak o gün Roboski’de olacaklarını söyledi.

Roboski’ ye adalet çadırı açacaklarını ifade eden Atıcı konuşmasını “Roboskî’de adalet çadırı açacağız, Roboskîli anaların, acılarını acımız, öfkelerini öfkemiz, gözyaşlarını ise gözyaşımız bileceğiz. Omuz omuza, el ele verip o ‘karanlık gece’yi aydınlatacağız. Bunun için Roboski’de olacağız. Antep gençliğini, Antep halkını, işçi ve emekçilerini adalet mücadelemize, isteğimize ve arayışımıza destek olmaya, sahip çıkmaya çağırıyoruz” diyerek bitirdi.

Atıcı’dan sonra söz alan ESP Antep İl Yöneticisi Sibel Işık sosyalist gençlerin mücadelesini her zaman destekleyeceklerini Adalet mücadelesini 19 Aralık hapishane katliamları, Maraş’tan Roboski’ye devam ettireceklerini söyleyerek 27 Aralık’ta sosyalist gençlerle birlikte ESP heyetinin de orada olacağını ve Roboski halkının acılarını paylaşacaklarını duyurdu. İHD yöneticisi Müslüm Denizhan da söz alarak SGDF’nin bu eylemini desteklediklerini ve her zaman destekleyeceklerini söyledi.

ESP ve SGDF üyeleri aynı gün çarşı merkezi Yeşilsu ve Gaziler caddesinin girişinde bildiri dağıtımı yaptı. SGDF’ nin “Adalet için Roboski’ye” şiarlı bildirisinin dağıtımını yaparak Roboski’ye çağıran gençler aynı zamanda ESP imzalı “Barış için direnişe” başlıkları bildirileri de yaygın bir şekilde dağıttı. Halkın ilgi gösterdiği ve sorular sorduğu dağıtımda gençler içeride ve dışarıda savaşa hayır dediklerini, adalet için Roboski’ye gittiklerini anlattılar.

 

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 15 Aralık 2012, Cumartesi 11:13
Kategoriler: Gençlik, Haberler, Politika