ODTÜ’lü öğrencilere polis saldırısı

ODTÜ’lü öğrencilere polis saldırısı

ANKARA- Göktürk-2 Uydusu’nun fırlatma töreni için ODTÜ’ye giden Başbakan Erdoğan’ı protesto eden öğrenciler, polisin saldırısına maruz kaldı. 26 öğrenci gözaltına alındı.

Rektörlük önünde toplanarak TÜBİTAK binasına doğru yürüyüşe geçen öğrencilere polis gaz bombaları ve TOMA’lar ile saldırdı. “Bilimi satan, emperyalist savaş çığırtkanı Tayyip ODTÜ’den defol” pankartını açan öğrenciler ile polis arasında çatışma çıktı. 26 öğrenci gözaltına alındı.

Ortadoğu Teknik Ünivresitesi’nde görevli akademisyenler, öğrencilere yönelik polis saldırını protesto etti. Akademisyenler, üniversite yönetimini, üniversitenin özerkliğine sahip çıkmaya, siyasal iktidarı da demokrasi ilkelerine saygı göstermeye çağırdı.

Rektörlük önünde bir araya gelen 50 akademisyen adına açıklama yapan ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Ali Gökmen, gençlerin şiddet içermeyen protesto eylemlerinin polis şiddeti ile dağıtılmasını, demokratik haklarını kullanarak eylem yapan öğrencilerin gözaltına alınmasını eleştirdi. Gökmen, “Polis güçleri tarafından üniversitenin savaş alanına çevrilerek gaz bombalarıyla basın mensuplarının, akademisyenlerin ve öğrencilerin yaralanmasını kınıyoruz” dedi.

ODTÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferdan Ergut da, son günlerde yaşanan protesto gösterilerinin ardından Başbakan Erdoğan’ın çok sayıda bakanla birlikte kampusa gelişini “provokatif bir ziyaret” olarak nitelendirdi.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar da polisin öğrencilere uyguladığı şiddeti kınadıklarını açıklayarak, “Protesto her insanın olduğu gibi öğrencinin de en doğal hakkıdır” dedi.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 18 Aralık 2012, Salı 18:14
Kategoriler: Gençlik, Güncel, Haberler