BES üyeleri insanca bir yaşam için iş bıraktı

BES üyeleri insanca bir yaşam için iş bıraktı

AMED- KEBES Amed'de iş bırktıSK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Türkiye genelinde yarım günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. “İnsanca bir yaşam, insanca bir ücret” talebiyle gerçekleştirilen eylemde konuşan BES Diyarbakır Eğitim Sekreteri Şoreş Matlaş, 2013 bütçesini kabul etmediklerini belirtirken, 2013 bütçesi derhal geri çekilmesini istedi.

BES üyelerine KESK Amed Şubeler Platformu üyeleri de destek verdi. Emekçiler, Diyarbakır Vergi Dairesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü önünde bir araya gelerek halaylar çekti. Daha sonra sloganlarla SGK İl Müdürlüğü önüne yüründü.

“Zafer direnen emekçinin olacak”, “Direne direne kazanacağız”, “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Savaşa değil emekçiye bütçe” sloganları atan “Ek ödemeler emekli aylığına dahil edilsin”, “Savaşa ranta değil emekçiye bütçe”, “Savaşa değil emekçiye bütçe”, “Vergide adalet istiyoruz” dövizleri taşıyan BES üyeleri, SGK İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

KESK Amed Şubeler Platformu dönem sözcüsü ve Haber-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Sait Baran, kısa bir konuşma yaparak, “Savaş, rant, talan bütçesine karşı alanlarda olacağız” dedi.

Ardından basın açıklamasını okuyan BES Amed Şubesi Eğitim Sekreteri Şoreş Matlaş, 2013 yılı bütçesinin görüşmelerinde sona gelindiğini belirtirken, AKP Hükümeti’nin ülkenin emekçilerinin, yoksullarının taleplerini yok saydığını söyledi. Bütçenin önemli kısmının askeri harcamalara ve faiz ödemelerine ayrıldığını kaydeden Matlaş, AKP Hükümeti’nin bütçeyi sermaye sınıfından yana hazırladığını ifade etti.

Matlaş, “Savaşın ve ekonomik krizin faturasını bir kez daha emekçilere ve yoksul halk kesimine ödetmek istemektedir. Bizler bu bütçeyi kabul etmiyoruz. 2013 bütçesi derhal geri çekilmelidir” dedi.

Matlaş taleplerini şöyle sıraladı:
-Ek ödemeler emekli aylığına dahil edilsin.
-Çalışanlara ödenen fazla mesailerin çalışanlarda herhangi bir gelir kaybına yol açmayacak şekilde seyyanen yapılacak bir zamla maaşlara dahil edilsin.
-Bütçe gelirlerinin yüzde 60’ını oluşturan ülkenin en zengini ile en yoksulunun aynı oranda ödediği dolaylı vergilerin bütçe içindeki oranı düşürülsün ve gelir dağılımında adalet sağlansın.
-Kamu çalışanlarına uygulanan ve uygulanmak istenen il içi ve iller arası rotasyonlara, performans uygulamalarına ve iş güvencemizin kaldırılmasına yönelik uygulamalara derhal durdurulsun.
-Kamu çalışanları arasındaki ücret adaletsizliğine karşı eşit işe eşit ücret verilsin.
-Ücretsiz servis, yemek ve kreş taleplerimiz bir an önce karşılansın.
-Kamu çalışanlarının ek ödemelerini düzenleyen 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kaldırılan ikramiyelerin tekrar ödenmesi ve ek ödemelerde merkez taşra ayrımının kaldırılmasını istiyoruz.
-Kamusal hizmetlerin piyasalaştırılmasına karşı temel kamu hizmetlerinden tüm yurttaşlarımızın parasız ve eşit yararlanmasını talep ediyoruz.
4/C statüsünde çalışan kamu emekçilerinin yılsonu itibariyle sözleşmeleri yenilenmektedir. Bütün 4/C’li çalışan emekçilerin ve tüm sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesini talep ediyoruz.
-KESK’e yönelik baskı ve tutuklamalarla asla bizleri yıldıramazsınız. KESK’li tutsak arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.
-Ülkemizin en önemli sorunu olan Kürt sorununun demokratik yöntemler ile çözülerek akan kardeş kanının durması için daha önce denenmiş militarist yöntemlerden bir an önce vazgeçerek, Roboskî benzeri katliamlara sebep olmamak için savaşa ayırdığınız bütçeyi eğitime, sağlığa ve emekçiye ayrılmasını talep ediyoruz. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 20 Aralık 2012, Perşembe 14:24
Kategoriler: Emek