ESP: ODTÜ Denizler’in, Sinanlar’ın, Özgür Evrimler’in izinde

ESP: ODTÜ Denizler’in, Sinanlar’ın, Özgür Evrimler’in izinde
ESP: Barış için direnişe
ESP: Barış için direnişe

ANKARA- Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Merkezi, ODTÜ’de öğrencilere yönelik polis şiddetini protesto etti, “ODTÜ Denizler’in, Sinanlar’ın, Özgür Evrimler’in izinde” dedi. Yazılı bir açıklama yapan ESP, ODTÜ’de ve destek eylemlerinde yaşananları hatırlatarak, şunları söyledi:

“AKP Hükümeti; Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Sinan Cemgil, Taylan Özgür, Özgür Evrim Göçen gibi nice devrimciyi yetiştiren ODTÜ’ye devlet geleneğinin tarihsel kinini kusmuştur. Üniversiteye savaşa gelir gibi gelmiştir. Başbakan’ın etrafındaki 105 koruma aracı, 20 zırhlı araç, 8 TOMA ve 3600 polis acizliğin göstergesidir. Erdoğan, tıpkı Hopa’da olduğu gibi, ODTÜ’de de rövanş peşinde olduğunu göstermiştir.”

AKP’nin yeni YÖK yasasıyla öğrencileri söz ve karar sahibi olma haklarını ellerinden aldığına dikkat çeken ESP, “ODTÜ direniştir. Direniş ateşi 68’den günümüze yanıyor. ODTÜ, emperyalizme ve faşizme boyun eğmedi. AKP iktidarının gençliği teslim alma, itaatkar gençlik yetiştirme çabalarına da boyun eğmeyeceğini gösterdi. 69’da ABD’nin Ankara büyükelçisi, Vietnam kasabı Komer’ın arabası, ODTÜ’lü öğrenciler tarafından yakıldı… Dün ise Erdoğan’ın gaddarlığı ODTÜ’den hak ettiği yanıtı aldı. ODTÜ’de yakılan ateş, zalimlerin hükümetine karşı birleşik halk direnişinin örülmesi yolunda yeni bir adım olmuştur” dedi.

ESP, ilerici, demokratik, özgürlükçü halk kesimlerini ÖDTÜ’lü geçlerin yanında olmaya çağırdı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 21 Aralık 2012, Cuma 10:20
Kategoriler: Güncel, Haberler, Politika