SKM: 2013 yılı bütçesinde kadına yer yok

SKM: 2013 yılı bütçesinde kadına yer yok

İSTANBUL- Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) hazırlanan 2013 bütçesine ilişkin açıklama yaparak AKP Hükümeti’nin hazırladığı bütçede emekçi kadınlara yer olmadığını belirtti.

Erkek egemen devletin cinsiyetçi politikalarının kadını sadece doğurganlığı ile gördüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Kadına cinsiyetçi toplumsal roller biçen erkek egemen sermaye düzeni, üretimde ucuz iş gücü olarak gördüğü kadın emeğini, ev içinde de kadının emeğini yok sayar. Bu nedenledir ki, ev içinde bitmez tükenmez mesai harcayan ev kadının emeğine bir karşılık yoktur. Dahası ev içinde kadının harcadığı emek zorunlu bir görev olarak saymaktadır” denildi.

Yeni bütçenin savaş, yoksulluk ve şiddetin sonuçlarını katmerli bir şekilde yaşayan kadınlar için geçtiğimiz yılı aratmayacağını söyleyen SKM, “2012 yılı bütçesi milli savunma adıyla silahlanmaya, savaş düzenine göre oluşturulmuşken, 2013 yılı için hazırlanan bütçe de, militarizm ve savaş düzenine göre oluşturulmuştur. Hazırlanan bütçe kalemlerinde; eğitime yüzde 8, sağlığa yüzde 2 ayrılırken, savaş harcamaları başlığına yüzde 50 pay ayrılmıştır” dedi.

SKM açıklamada şunları ifade etti: “Kadını yok sayan erkek egemen politika içinde yeni yılın kadınların payına düşenin daha fazla yoksullaşma, artan şiddet olacağını gösteriyor. Biz Sosyalist Kadın Meclisleri olarak; hazırlanan yeni bütçenin kadından yana düzenlenmesini buna göre de; bin yıllardır ev içi emeği yok sayılan emekçi kadının emeğinin görünür olması ve ücretlendirilmesini, yok sayılan emeğimizin, sosyal haklarımızın bütçede yer almasını istiyoruz. Ev içi işlere ücret, sosyal güvence ve emeklilik hakkı istiyoruz! Ücretlerimiz ve sosyal haklarımız bütçeye dahil edilsin! Ev içi emeğin ulusal bütçeye bir kalem olarak dahil edilmeli ve ağır iş olarak tarif edilmeli.”(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 22 Aralık 2012, Cumartesi 15:45
Kategoriler: Haberler, Kadın