Katliam Roboskî’de protesto edildi

Katliam Roboskî’de protesto edildi

Roboskî katliamının birinci yılı dolayısıyla binlerce kişi Roboskî’de bir araya geldi, katliamı kınadı. “Roboskî katliamının nedeni Kürdistan’ın önünü kesmektir” diyen Demirtaş, “Kürt’e düşen bir tek şey var: Kürdistan yok diye mi bize bu zulmü yapıyorsunuz? O halde Kürt halkı bunu tamamlamalıdır, Kürt halkının da bir Kürdistan’ı olmalıdır. Kürt halkı artık bu eksikliği tamamlamalıdır. Kürt’ün Kürdistan’ı olmalı ki Roboskî’nin hesabını sorabilsin” dedi.

SGDF Roboski'de
SGDF üyeleri, Roboski’de ailelerin acısını paylaştı

ŞIRNAK- 34 köylünün TSK’nın bombardımanıyla yaşamını yitirdiği Roboskî katliamının yıldönümü dolayısıyla köyde, binlerce kişinin katılımıyla anma etkinliği düzenlendi.

Köy meydanında yapılan anmaya BDP Eş Genel Başkanları Gültan Kışanak, Selahattin Demirtaş ve tüm BDP milletvekilleri, DTK Eş Genel Başkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, HDK Milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ESP Diyarbakır, Malatya, Antep il başkanları, ESP MYK üyeleri ve yöneticileri, Ferhat Tunç, SDP Genel Başkanı Rıdvan Tunar, Garo Paylan, Gençay Gürsoy, SGDF Başkanı Ali Tektaş, SGDF üyeleri, İzmir, Alibeyköy, Ankara Dersim Dernekleri, Munzur Çevre Derneği, Dersim Pertekliler Derneği, MAZLUMDER’in de aralarında olduğu onlarca kurum başkanı. üyesi, yöneticisi ve binlerce kişi katıldı.

Köyün girişinde arabalardan inerek kortej oluşturan SGDF üyeleri, “SGD Roboskî’ye rumete me ye jı bir kırin xıyanete” pankartı arkasında “Şehid namırın”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları ile yürüdü. ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ESP bölge il başkanları, ESP MYK üyeleri de SGD kortejinde yürüdü.

ESP Genel Başkanı Yüksekdağ ve sosyalist gençler, Roboskîli aileler tarafından karşılandı. Kortejin köy meydanına ulaşması üzerine anma etkinliği başladı. Binlerce kişi Roboskî’de katledilenlerin anısına zafer işaretleri ile saygı duruşunda bulundu.

‘YÜREĞİ İNSANLIK İÇİN ÇARPAN HERKES BURADA’

Anmada ilk sözü DTK Eş Genel Başkanı Ahmet Türk aldı.

Türk, “Yüreği insanlık için çarpan herkes burada. Sadece Kürt halkı burada değil, Kürt halkını destekleyen herkes burada. Bu zulme karşı Lazı da, Arabı da, Çerkezi de, Türkü de zulme karşı ortak bir mücadele gerçekleştirmelidir. Herkes bu özgürlük mücadelesinde yer alıyor” diyerek sözlerine başladı.

Kürtlerin Ortadoğu’da önemli kadim bir halk olduğunu belirten Türk, “Kürtler artık inkarı kabul etmiyor. Halk olarak millet olarak tanınmak istiyor. Halklarla birlikte yaşamayı esas alıyor. Artık biliniyor ki, Kürtler Ortadoğu’ya demokrasi getirebilecek bir halktır. Kürtler, hem Ortadoğu’da hem de Türkiye’de hem istikrarın hem istikrarsızlığın nedenidir. Kürtler özgürleşirse Türkiye özgürleşir. Kürtler özgürleşirse Ortadoğu özgürleşir. Red ve inkar üzerinden politikalar sürdürülürse Kürtler buna yanıt verecektir” şeklinde konuştu.

Halkların ortak ve kardeşçe yaşaması için projelerini ortaya koyduklarını söyleyen Türk, hükümete, devlete, “Halklarımızın geleceğini güvence altına almak için siyasi bir irade ortaya koyalım. İnsanlığımız, vicdanımız, aklımızla hareket edelim” çağrısı yaptı.

Roboskîli ailelerin bir yıldır gözyaşlarının dinmediğini söyleyen Türk, bunun yaşanacak felaketlerin habercisi olduğunu söyledi, katliamların süreceğinden endişeli olduklarını kaydetti. Türk, “Gelin bu acılar yaşanmadan bu ülkede barışı kardeşliği sağlayalım. Kürt halkının özgürlüğü için ortak mücadeleyi geliştirelim. Akıl ve vicdan sahibi olanlar ortak mücadeleyi geliştirelim. Halkımızın gücüyle, ortak mücadelesi ile faşizmi, şovenizmi, ırkçılığı yeneriz. İnkarı esas alan mantığı tarihin çöplüğüne esastır” dedi, halkların mücadelesinin esas olduğunu belirtti.

Ahmet Türk, Türkiye halklarına ve dört parçadaki Kürt halkına seslendi: “Ortak bir mücadele zemini gerçekleştirelim. Esad’ın zulmü devam ediyor, ama Kürtler yeni bir inkar ve katliam zulmü ile karşı karşıya. Demokrasiden, insanlıktan yana olanlar bu zulme karşı çıkmalı. Roboskî’nin acısı yüreğimizde tap taze. Kürt halkı hep ağır bedeller ödedi. Biz Roboskîleri kurtaralım. Daha fazla çaba gösterelim.”

‘KATLİAMIN EMRİNİ ERDOĞAN VERDİ, BU KADAR NET’

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Roboskî katliamında yaşamını yitirenleri andı, ailelere başsağlığı diledi. Bir yıl önce de binlerce kişiyle Roboskî’de olduklarını hatırlatan Demirtaş, katliamın üzerinin örtüleceğini bildikleri için binlerce kişiyle Roboskî’de olduklarını söyledi. Demirtaş, HDK, SGDF üyeleri ve aydın ve yazarlarla birlikte bir kez daha “Bu katliam Türk halkına mal edilemez. Bu AKP imzalı bir katliamdır. Aydınlatılsın” demek için Roboskî’de olduklarını belirtti, gelen örgütlere bir kez daha teşekkür etti.

“Bir yıldır katliamın üzerinin kapatılmaması için elimizden geleni yaptık. Bir tek şey eksik kaldı, Tayyip Erdoğan’ın özrü ve bu katliamın emrini verdiğini açıklaması” diyen Demirtaş, şöyle devam etti: “Herkesten Erdoğan bu gerçekleri saklayabilir, ama o gün binlerce insan olanlara tanık oldu. Uludere Kaymakamı, bugün burada değil, sanmayın ödüllendirildi aslında sürgün edildi. Olayın olduğu gün Kaymakam ile yaptığımız görüşmede, ‘Tüm deliller elimizde, asla üstü örtülmeyecek. Müfettişlerin gelmesini bekliyoruz, delilleri savcıya teslim ettik’ demişti. Nerede bu deliller, kime emanet edildi? Şırnak Emniyeti, her türlü delili elimize aldık, tüm belgeler elimizde demişti. Bir yıldır hangi delilleri topluyorsunuz. Savcılar, Şırnak Emniyeti bir yıldır niye susuyorsunuz. Bu kurumlar, katliamın emrini Tayyip Erdoğan verdiği için susuyor, üzerine gidemiyorlar.”

Demirtaş, Başbakan Erdoğan’ın, 34 kez müebbet hapis cezası ile sonuçlanması gereken bir suç işlediğini söyledi. “Sivil midir, değil midir?” tartışmasının yapıldığını hatırlatan Demirtaş, tüm bu tartışmaların olayın üzerini örtmeye yönelik olduğunu söyledi. PKK gerillalarına sarıldığı için Kışanak’ın dokunulmazlığının kaldırılmak istendiğini hatırlatan Demirtaş, “Erdoğan, sen şu tepenin ardından 34 Kürt gencini öldürdün. 34 kişinin katlinin emrini verdin. Bu halk senin dokunulmazlığını kaldıracak, senin mahkumiyetinin emrini verecek. Senin için kolay olabilir, 34 kişiyi parça parça etmek. Şunu da biliyoruz Türk savcısı, polisi, Başbakan’dan hesap sormayacak. Çünkü, bu tepenin arkası Kürdistan, önü Kürdistan, ölenler Kürt çocuğudur. Savaş uçakları Türk savaş uçakları. Hepsi birbirini koruyacak. Bu topraklar Kürdistan toprakları olduğu, bu halk ‘Biz Kürt’üz bunu inkar etmeyeceğiz’ dediği için savcısı, hakimi polisi, medyası, Başbakan’ı bu katliamın üzerini örtüyor” dedi.

‘KÜRT’ÜN KÜRDİSTAN’I OLMALI Kİ ROBOSKÎ’NİN HESABINI SORABİLSİN’

Bodrum ya da Kaş’ta böyle bir şey yapılamayacağını söyleyen Demirtaş, “Kürt’e düşen bir tek şey var. Kürdistan yok diye mi bize bu zulmü yapıyorsunuz? O halde Kürt halkı bunu tamamlamalıdır, Kürt halkının da bir Kürdistan’ı olmalıdır. Ama özerk, ama federal ama bağımsız. Bu halkın devleti yok diye, arkasında bir zulüm politikalarını dayatacaksınız, eksiklik buysa Kürt halkı artık bu eksikliği tamamlamalıdır. Kürt’ün Kürdistan’ı olmalı ki Roboskî’nin hesabını sorabilsin. Başka çaresi yok. Aksi taktirde yüzyıldır yapılanlar yapılacak. Dersim’de, Zilan’da, Sivas’ta, Çorum’da, Maraş’ta yaptıkları gibi yapacaklar. Katledip, televizyonlarda konuşacaklar. Hiçbir savcı ve mahkemeden adalet dilemiyoruz, olmadığını biliyoruz. Adalet dilenecek kadar güçsüz değiliz. Hesabını bu halk, direne direne sizden soracak.”

‘KAÇAK OLAN SİZİN SINIRINIZDIR’

Katliamın soruşturma gerek duymayacak kadar açık olduğunu söyleyen Demirtaş, “Utanmadan, bir yıl geçmiş Başbakan, ‘sivil midir değil midir’ diyor. Kurmaya çalıştığı tezgah bu. Savcıya talimat verecek ‘Bunları bir şekilde terörist göster, kaçakçı göster ki bu işten kurtulalım’. Bunu savcıların başaramayacak. Burada kaçakçılık yok, Kürdistan kendi köyleri arasında ticaret yapıyor. Kaçak olan sınırın kendisidir. Yasadışı olan Türkiye’nin zihniyeti, Bağdat’ın, Şam’ın zulüm politikasıdır” diye konuştu.

“Roboskî katliamının nedeni Kürdistan’ın önünü kesmektir” diyen Demirtaş, şöyle devam ett: “Kürt halkı özgürleşiyor, kendi vatanında kendi yöntemini kuruyor, başka halklarla eşit, birlikte yaşamın temelini atıyor. Bunlar da bunu bombalayarak parçalamaya çalışıyorlar. Roboskî katliamı yanlışlıkla yapılan bir olay değil, Kürt halkının özgürleşmesine, kendi statüsüne giden yolun bombalanmasıdır. Kürtlerin bunu iyi anlaması, el birliği ile ulusal ittifakını güçlendirmesi, yanıt vermesi gerekiyor. Bugün bu mesajı veriyoruz. Roboskîli anaların, Roboskî mezarlığının bize verdiği emir ve talimat budur. Bir arada olun, birlik olun, direnin, kazanın, diyorlar. Emri de talimatı da baş göz üstüne. Direneceğiz, kazanacağız. Roboskî’nin belli olan faillerinden hesap soracağız.”

‘DEMOKRASİ MÜCADELESİNİ DE KÜRTLERİN SIRTINA YÜKLEMEYELİM’

HDK Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Roboskî katliamından sorumlu olanların, halkın adaletinin önüne çıkarılıncaya ve cezalandırılıncaya kadar Roboskî halkının yanında olacaklarını söyledi. Kürkçü, şöyle devam etti: “Roboskî’ye yağdırılan bombalar, ortak yaşam umutlarımızın üzerine yağdırıldı. Türkiye’yi yönetenler bu umutlarımızı bombaların altına gömdü. Biz Türkiye halkı, Türk olmayanlar bunun için mücadele ediyoruz ki, Kürt halkı ortak yaşam umudunu sürdürebilsin.”

Kürtçü, Türkiye’nin batısında yaşayanlar, batısından gelenler adına Kürt halkına seslendi, “Asla yalnız değilsiniz, yalnız kalmayacaksınız” dedi.

Katliamın kimsenin yanına kar kalmayacağını söyleyen Kürkçü, bir yıldır belli olan suçlunun gizlenmek istendiğini söyledi, “Suçlular Ankara’da, Başbakanlık’ta, Genelkurmay Başkanlığı’nda” dedi. Kürkçü, halkın ısrarı, mücadelesi, bir arada onurlu yaşam isteğinin suçluları yargılayarak, cezalandıracağını söyledi.

Kürkçü, şunları söyledi: “Katilleri yargı önüne çıkarmak bizim görevimizdir. Bütün her şeyi Kürtlerin sırtına yükledik. Demokrasi mücadelesini de yalnızca Kürtlerin sırtına yükleyemeyiz, demokrasi nöbetine onları dikemeyiz. Bizim adımıza demokrasiyi getirmelerini isteyemeyiz. Türkiye’nin batısı da zalimlere, sömürücülere karşı ayağa kalkacak. Sizi yasınızla baş başa bırakmayacağız. Türkiye’nin tamamını özgürleştirmek, dize getirmeye çalışan AKP diktatörlüğünü kendi dizlerinin üzerine çökertmek için Ankara’ya geri döneceksiniz. Asla yalnız değilsiniz.”

‘ROBOSKÎ DERSİM’İN GÜNCELLENMİŞ HALİDİR’

Kürkçü’nün ardından HDK Meclis Üyesi Ferhat Tunç konuştu.

Dersim’den gelen dernekler ve Dersim halkı adına konuşan sanatçı Tunç, şunları söyledi: “Cumhuriyet tarihinin en kanlı soykırımı olan Dersim Katliamı’nın acısı dinmiş değil, Roboskî bizim için Dersim soykırımının güncellenmiş halidir. Biz buradaki acıyı Dersim acısından farklı görmüyoruz. Hiçbir özür bu acıyı dindirmeye yetmez. Birgün Türkiye halkları diyecek ki suçlu ayağa kalk, hesap ver. İşte o zaman analarımızın acıları dinecektir.

Konuşmaların ardından, Cuma namazı kılındı. Ardından binlerce kişi, Roboskî Mezarlığı’na yürüdü.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 28 Aralık 2012, Cuma 16:02
Kategoriler: Güncel, Haberler