‘Bir yıl oldu, hesap soruyoruz’

‘Bir yıl oldu, hesap soruyoruz’
Roboski yıldönümü
HDK İstanbul Meclisi. AKP Şişli İlçe binasına siyah çelenk bıraktı

İSTANBUL- İstanbul’da bini aşkın kişi, “Katil Erdoğan” sloganlarıyla AKP ilçe binasına yürüdü. Roboskî’de öldürülen 34 kişiyi anmak için simgesel tabutlar taşıyan kitle, “Roboskî unutulmayacak. Sorumlular açıklansın, yargılansın ve cezalandırılsın” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul İl Meclisi, Roboskî Katliamı’nın yıldönümünde AKP ilçe binasına yürüdü. Şişli Camisi’nin önünde toplanan bini aşkın kişi, “Roboskî katliamını unutmadık, unutturmayacağız. Sorumlular yargılansın” ve “Roboskî bir yıl oldu. Hesap soruyoruz. Failler nerede?” yazılı pankartlar açtı. Katledilen 34 köylüyü temsilen tabutlar taşıyan kitle, öldürülenlerin isimlerinin ve yaşlarının yazılı olduğu dövizler ile Roboskî’den fotoğraflar da taşıdı.

AKP ilçe binasına doğru yürüyen kitle, yürüyüş sırasında sık sık “Roboskî’yi unutma, unutturma”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Roboskî’nin hesabı sorulacak”, “Katil AKP” sloganlarını attı. Kitlenin en sık attığı slogan ise “Katil Erdoğan” oldu.

Kitle, Mecidiyeköy Meydanı’na geldiğinde, 34 kişi anısına saygı duruşunda bulundu, ardından da “Çarxa Şoreşe” marşını söyledi.

SİYAH ÇELENK BIRAKILDI

Bir heyet, silah çelengi polis kordunu altındaki AKP Şişli ilçe binasının girişine bıraktı.

Burada kısa bir açıklama yapan HDK İstanbul İl Yürütmesi’nden Atilla Özdoğan, AKP’nin Roboskî katliamının sorumlusu olduğunun altını çizdi, “Katiller yargılanıncaya kadar bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Heyet, yeniden kitlenin yanına döndükten sonra HDK İstanbul İl Meclisi adına açıklama yapan Özlem Sezer, Başbakan Erdoğan’ın Roboskî katliamının üzerini örtmeye çalıştığını belirtti.

Hükümetin hesap vermesi gerekirken başta Roboskî halkı olmak üzere tüm bölge halkını hedefe koyduğunu belirten Sezer, “Savaş değil, Kürt halkının haklı taleplerinin karşılandığı bir barış ve demokratik çözüm istiyoruz” diye konuştu.

‘ROBOSKÎ’DE YAŞAM DURMUŞ’

Sezer’in ardından söz alan HDK Yürütme Kurulu Üyesi ve BDP Milletvekili Sebahat Tuncel, “Katliamın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen oradan zaman 28 Aralık 2011 saat 21.00’de kalmıştı. Bir yıl geçmiş ancak yaşam durmuş gibi” dedi. Konuşmanın ardından eylem sloganlarla sona erdi.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 30 Aralık 2012, Pazar 12:27
Kategoriler: Haberler, Politika