SGDF’liler Kürt halkına söz verdi

SGDF’liler Kürt halkına söz verdi

SGDFŞIRNAK- Önlerine kurulan jandarma ve polis barikatlarını aşarak iki günün sonunda Roboskî’ye uluşan SGDF üyeleri, Kürt gençleri ve Roboskîli ailelerle birlikte meşaleli yürüyüş yaptı, katliamın hesabını sormak için söz verdi.

Köy mezarlığına yakın bir yerde toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri ve Roboskîliler, meşalelerle köy meydanına yürüdü. Yürüyüş sırasında, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Katil Erdoğan”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Biji bıratiya gelan”, “Roboskî’nin hesabı sorulacak” sloganları atıldı. Roboskîli gençler SGD bayraklarını kortejin en önünde taşıdı.

Köy meydanında SGDF üyelerini ellerinde katledilen çocuklarının fotoğrafları ile Roboskîli aileler tarafından karşılandı. Roboskî’li gençler ise katledilen arkadaşlarının fotoğraflarının olduğu tişörtler giydi. Gençler, bir mizansenle Roboskî’de yaşananları canlandırdı.

Etkinlik sonrasında konuşma yapan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Başkanı Ali Tektaş, “Acımızı yüreğimize gömdük ama bu acı bizi biledi” dedi.

Tektaş, şöyle konuştu: “Bizleri Deniz Gezmişlerden, Mahir Çayanlardan, İbrahim Kaypakkayalardan tanıyorsunuz. Onların Kürt halkının özgürlüğü için nasıl mücadele ettiğini biliyorsunuz. Biz de onların bayraklarını bırakmayan ve daima yukarıda taşıyan yoldaşlarıyız. Onlar geçmişte nasıl mücadele ettiyse, biz de bugün baskı ve sömürüyü ortadan kaldırmak için buraya geldik, buradayız.”

‘BU SESİ HER GÜN YÜKSELTECEĞİZ’

AKP Hükümeti’nin Kürt halkına uyguladığı zulmü bildiklerini söyleyen Tektaş, “Sarp dağların, kayalıkların olduğu bir coğrafyada yaşıyorlar. Kimse duymaz, sahip çıkmaz, sanıyorlar. Öyle değil çünkü sosyalist gençler var, Kürt halkının sesini Batı’ya taşıyoruz. Bu sesi her gün yükselteceğiz” diye konuştu.

Roboskî’ye ulaşıncaya kadar karşılaştıkları engellere dikkat çeken Tektaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizlerle zaman geçirmek, öğrenmek istiyorduk. Bir aydır bu çalışmayı yürütüyoruz. Batı ile Kürdistan’ın sesinin buluşmasını istemiyorlar. Burada yaşanan katliamın başka yerlerde anlatılmasını istemiyorlar, ondan engellediler. Ama sosyalist gençler olarak bir an geri adım atmadık. Engellere rağmen buradayız. Gerçek adaleti savunanların önünde kim durabilir ki, bizim de önümüzde duramadılar.”

Roboskîli aileler, Tektaş’ın bu sözlerini “Roboskî sizinle gurur duyuyor” sloganlarıyla karşıladı.

‘VAZGEÇMEYECEĞİZ’

“Mücadeleniz mücadelemizdir. Hesap sorma bilincimiz sizin hesap sorma bilincinizle aynıdır. Vazgeçmeyeceğiz” diyen Tektaş, günlerdir yollarda olan arkadaşlarına “Söz veriyoruz, demek çok önemli. Kürt halkının mücadelesini Batı’da anlatacağınıza, Roboskî katliamının hesabını sorana kadar mücadele etmeye söz veriyor musunuz?” diye sordu. Sosyalist gençler, bu soruya sloganlarla yanıt verdi.

SGDF Başkanı Ali Tektaş, bahar aylarında mimar ve mühendislerle birlikte yeniden Roboskî’ye geleceklerini ve “utanç müzesi” kuracaklarını söyledi.

Tektaş’ın ardından söz alan Hayati Yıldız, Kürtçe bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından SGDF üyeleri çocuklar için getirdikleri kitap, defter ve resim malzemelerini teslim etti. köylülere bıraktı. Roboskîliler daha sonra SGDF üyelerini uğurladı.

Eylemde, “Bijî PKK yaşasın MLKP”, “Katilerden hesabı MLKP soracak” sloganları da atıldı. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 30 Aralık 2012, Pazar 11:49
Kategoriler: Gençlik, Güncel, Haberler