‘Patriotlar kaldırılsın, üsler kapatılsın’

‘Patriotlar kaldırılsın, üsler kapatılsın’

Patriot füzeleri kaldırısın, üsler kapatılsınHABER MERKEZİ- Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP)’nin Patriot füzelerinin kaldırılması ve NATO üslerinin kapatılması talepli merkezi kampanyası kapsamında, Ankara, İzmir, Samsun, Antalya, Mersin ve Hatay’da basın açıklamaları yapıldı. İzmir’de ESP üyeleri, NATO üssüne önüne yürüdü.

ESP İzmir İl Örgütü üyeleri, Şirinyer Küçükpark’ta toplanarak Buca Şirinyer’de bulunan NATO üssüne yürüdü. Yürüyüş boyunca “Suriye halkları yalnız değildir”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Katil ADB işbirlikçi AKP”, “Kahrolsun emperyalizm yaşasın halkların mücadelesi” sloganları atıldı.

NATO üssü önünde ESP adına açıklama yapan Dilek Keskin, NATO’nun Patriot füze savunma sisteminin ABD, Almanya ve Hollanda’dan getirilerek Türkiye’ye yerleştirileceğini, füzelerle birlikte 1200 NATO askerinin de Türkiye’ye geleceğini hatırlattı.

Patriot füzelerinin, Malatya Kürecik’teki Füze Kalkanı’yla bir bütün oluşturacağını ifade eden Keskin, “Türkiye böylece ABD’nin ve NATO’nun Ortadoğu halklarına karşı savaş üssü haline getiriliyor. NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın İzmir’e alınmasının sebebi de budur” dedi.

AKP’nin Suriye’de Arap-Kürt çatışması çıkarmaya çalıştığına dikkat çeken Keskin, “Türkiye’de Kürt sorununun demokratik çözümüne karşı savaş açan AKP, bu savaşı Suriye’ye de taşıyor” dedi.

Keskin, Suriye’ye demokrasiyi ancak Suriye halklarının getirebileceğini ifade etti. Keskin, Türkiye halklarının barış istediğini belirterek, “NATO füzeleri sökülsün, üsler kapatılsın” talebiyle bir kampanya başlattıklarını duyurdu. Keskin, “Amacımız, halkımızı NATO’nun Suriye’ye saldırı planlarına karşı birleştirmektir. İçeride ve dışarıda savaşa dur demektir” dedi, halka “Türkiye’nin emperyalizmin taşeronu ve NATO’nun savaş üssü haline getirilmesine izin vermeyelim. Patriotların kaldırılması, ABD ve NATO üslerinin kapatılması için birleşik halk direnişini geliştirelim” çağrısı yaptı.

Patriot füzeler kaldırılsın, üsler kapatılsınANKARA

Ankara Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen ESP Ankara İl Örgütü üyeleri, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Emperyalist işgale hayır”, “Patriot füzeleri istemiyoruz”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Kahrolsun faşist diktatörlük” sloganları attı. Ankara İl Yöneticisi Hüseyin Özdemir yaptığı açıklamada, “Erdoğan Suriye’yle savaş istiyor. Türkiye halkları ise savaş değil barış istiyor” dedi. Özdemir açıklamasında, “NATO’dan çıkılsın, Patriotlar kaldırılsın, üsler kapatılsın! Patriotların kaldırılması, ABD ve NATO üslerinin kapatılması için birleşik halk direnişini geliştirelim!” talebini dile getirdi.

Patriotlar kaldırılsın, usler kapatılsınANTALYA

ESP Antalya İl Örgütü üyeleri ise Attalos Heykeli önünde basın açıklaması yaptı. ESP üyeleri, “Katil ABD, işbirlikçi AKP”, “Katil ABD, ülkemizden defol”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Patriotlar kaldırılsın, üsler kapatılsın” sloganlarını attı.

ESP adına açıklamayı okuyan Sinem Şeker, “Savaş kararını politikacılar alır… Ama halkın evlatlarıdır ölüme yollanan. Savaş, zam demektir. Doğalgaza, ulaşıma üst üste yapılan zamlar gibi. Savaş, ekonominin çökmesi demektir. Bir yıldır Hatay’da yaşandığı gibi. Suriye’ye yönelik savaş tezkeresi çöpe atılmalıdır. Kürt halkına yönelik savaş politikalarına son verilmelidir. Adana, Maraş ve Antep’e konuşlandırılacak NATO füzeleri sökülmelidir. 1200 NATO askeri geldikleri yere dönmelidir” dedi.

ESP üyeleri, açıklamanın ardından kampanyayla ilgili bildiri dağıttı.

SAMSUN

Samsun’daki eylem Konak Sineması önünde yapıldı. “Bir imza da sen ver. Patriotlar kaldırılsın, üsler kapatılsın” yazılı pankart taşıyan ESP’liler, kampanyanın duyurusunu yaptı.

Açıklamanın ardından imza masası açan ESP üyeleri, halka bildiri dağıttı. Kampanya çalışmaları, şehrin farklı yerlerinde açılacak imza masaları ve bildiri dağıtımları ile devam edecek.

MERSİN

ESP Mersin İl Örgütü üyeleri ise İHD Mersin Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı okuyan ESP üyesi Meral Tatar, Suriye halklarının barış ve eşitlik içinde yaşayacağı bağımsız, demokratik ve federatif bir ülkeyi ancak Suriye halklarının yaratabileceğini söyledi. Tatar, Mersin halkından kampanyaya destek beklediklerini dile getirdi.

ESP HatayHATAY

ESP Hatay İl Örgütü, “Patriotlar kaldırılsın, üsler kapatılsın! Suriye’ye emperyalist saldırganlığa son” sloganıyla Ulus Meydanı’nda açıklama yaptı. ESP’liler, daha sonra imza masası açtı.

Açıklamayı okuyan ESP/SKM Sözcüsü Neslihan Atahan, “Hür Suriye Ordusu adlı işbirlikçi gerici çeteler Hatay’da, Urfa’da üslenmektedir. Bunlar sınırdan geçerek Suriye’de katliamlar yapmaktadırlar. Bütün bunlar bir NATO projesi olarak uygulanmaktadır” dedi. Atahan, şöyle devam etti: “AKP iktidarı, düne kadar kardeş ilan ettiği Esad rejimiyle bugün düşman oldu. Sözüm ona Suriye’ye demokrasi götüreceklermiş. Türkiye’de koyu bir baskı rejimi kuran, itiraz edeni içeriye atan AKP Hükümeti’nin Suriye’ye demokrasi götüreceği iddiası komiktir. Böyle olduğu içindir ki, AKP Hükümeti, demokratik halk yönetimleri kuran Suriye Kürtlerini düşman görüyor. Suriyeli Kürtlerin demokratik kent yönetimlerine saldırıyor. Üzerlerine Hür Suriye Ordusu çetelerini, El Kaide militanlarını gönderiyor. Arap-Kürt çatışması çıkarmaya çalışıyor. Türkiye’de Kürt sorununun demokratik çözümüne karşı savaş açan AKP, bu savaşı Suriye’ye de taşıyor. Suriye’ye demokrasiyi, ancak Suriye halkları getirebilir. Her türlü yabancı askeri müdahale Suriye’ye sadece kan ve gözyaşı getirecektir. Bütün Suriye halklarının barış ve eşitlik içinde yaşayacağı bağımsız, demokratik ve federatif bir ülkeyi Suriye halkları yaratabilir. Bugünkü dış müdahaleler bu amaca karşıdır. Sömürgeleşmiş, işgal altında ve halkların birbirini boğazladığı bir Suriye’yi yaratmak amaçlıdır.”

Açıklamanın ardından ESP üyeleri, Saray Caddesi’nde imza masası açıp bildiri dağıttı.

İSTANBUL – ATAŞEHİR

ESP Ataşehir İlçe Örgütü, savaş karşıtı çalışmalarını sürdürüyor. Ataşehir 3001. cadde üzerinde bildiri dağıtan ESP’liler, Ortadoğu’da süren savaş hazırlıklarına dikkat çeken afişlerini astı. Çalışmalar sırasında halka ajitasyon konuşması yapan ESP’liler, patriotlara, füze kalkanına, savaş üslerine karşı, barış talebini yükseltmeye çağırdı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 6 Ocak 2013, Pazar 12:01
Kategoriler: Güncel, Haberler