ESP’den Şişecam işçilerine destek

ESP’den Şişecam işçilerine destek

Şişecam direnişiİSTANBUL- Fabrika taşınacak bahanesi ile 420 sendikalı işçinin işten çıkarıldığı Topkapı Şişecam fabrikasında işçilerin işgali 10. gününde sürüyor.

İşçilerin nöbet tuttuğu fabrikadan dün iki bin polis ile birlikte iş makineleri çıkarılmak istenmiş, işçilerin kararlılığı ve yüzlerce kişinin dayanışmasıyla geri adım atılmıştı.

Topkapı Şişecam işçilerine bugünde destekler sürdü.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Örgütü, işçileri ziyaret etti. Davutpaşa Metro İstasyonu önünde toplanan ESP üyeleri, fabrika önüne yürüdü. İşçiler ve aileleri, ESP üyelerini alkışlarla karşıladı.

Direniş çadırı önüne gelen ESP’liler işçilerle bilikte, “Şişecam işçisi yalnız değildir”, “Direne direne kazanacağız”, “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır”, “Birlik, mücadele, zafer” sloganlarını attı.

Burada konuşma yapan Kristal-İş Sendikası Şişecam İşyeri Baştemsilcisi Sinan Uçar, “Her zaman ezilenlerin yanında olan ve şimdi de bize güç ver Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ni coşkuyla selamlıyoruz. Bize verdiğiniz güçle kazanacağımıza olan inancımız daha da atttı” dedi.

‘2013 YILI İSYAN VE DİRENİŞ YILI OLSUN’

Ardından ESP İl Başkanı Çiçek Otlu konuştu. Sermaye ve patronlara karşı direnen Şişecam işçilerini selamlayan Otlu, ” Direnen işçilerin kazandıklarını biliyoruz, BEDAŞ işçileri direndi ve kazandı, Rosateks işçileri direndi, kazandı, Hava-İş ve Hey Tekstil işçileri direnişlerini kararlılıkla sürdürüyor ve kazanacaklar. Şimdi Şişecam işçilerinin kararlılıkla direnişlerine tanık oluyoruz. Kürtler direniyor, Aleviler direniyor ve kazanıyorlar. Biz, tüm direnenlerin birleşe birleşe kazanacağına inanıyor, 2013 yılının isyan ve direnişin yılı olsun diyoruz”

Konuşmaların ardından, türküler söylendi, halaylar çekildi. İşçilerle sohbet eden ESP üyeleri, “her zaman yanınızdayız” sözünü vererek, ziyaretlerini noktaladı.

Öte yandan, gün içerisinde Esenyurt DHL işçileri, İTÜ’de işten atıldıkları için direnen araştırma görevlileri, BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, aralarında Fırat Tanış ve Hilmi Yarayıcı’nın da yer aldığı çok sayıda sanatçı ile ÖDP ve TKP il örgütleri de destek ziyaretlerinde bulundu. (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 7 Ocak 2013, Pazartesi 8:54
Kategoriler: Emek, Güncel