Kurşunlar kadınların özgürlük mücadelesine

Kurşunlar kadınların özgürlük mücadelesine

HABER MERKEZİ- ESP/ Sosyalist Kadın Meclisleri, üç Kürt kadın siyasetçiye yönelik suikasti kınadı, “Kurşunlar kadın özgürlük mücadelesinedir” dedi. Avrupa’da Türkiyeli ve Kürdistan’lı göçmen işçiler arasında faaliyet yürüten Sosyalist Kadınlar Birliği de yaptığı açıklamada “Sakine, Fidan ve Leyla’nın anıları önünde saygı ile eğildiğimizi, yanınızda ve sokaklarda olacağımızı bilmenizi istiyoruz” dedi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan SKM, “Kurşunlar Kürt halkının, Kürt kadınların özgürlük ve barış taleplerine sıkılmıştır. Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’e yönelik bu katliam, aynı zamanda Kürt halkının mücadelesini ve iradelerini kırmaya yönelik bir katliamdır” dedi.

Suikastin, İmralı görüşmelerinin yapıldığı süreçte gerçekleştirilmesine dikkat çeken SKM, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın “sorunun çözümünde bütün enstrümanları kullanacağız” dediğini hatırlattı, “Acaba bu katliam, kullanılan enstrümanlardan birisi mi?” diye sordu

Açıklama şöyle devam etti: “Öyle olduğu gözüküyor. Hükümet cephesinden şaibeli açıklamaların yapılması, hedef şaşırtmaya yönelmesi katliamın üstünü örtme çabası nedensiz değildir. İlk verilerden anlaşılmıştır ki, bu katliam güpegündüz, şehrin en işlek caddesinde, Fransız devletinin de rahatlıkla kontrol edebileceği bir alanda işlenmiştir. Bu katliam planlı, amaçlıdır, provokasyona yöneliktir.

Devlet bu katliamla, Kürt halkının eşitlik ve özgürlük mücadelesini sürdüren devrimci siyasetçi, kadınları teslim almayı, iradelerini kırmayı amaçlamıştır. Bu amaçlarına ulaşamayacaklardır. Kürt halkı 30 yıllık savaşta katliamlara, kirli savaş politikasına boyun eğmemiş yaşadığı her acıdan yeniden doğmayı, yeniden ayağa kalkmayı başarmıştır.”

Suikastle aynı zamanda Kürt halkına mesaj verildiğini kaydeden SKM, “‘Kadında olsa çocukta olsa gereği yapılacaktır’ sözleri bu ülkenin Başbakanına aittir. Bu kirli oyunları da tutmayacaktır” dedi.

SKM, Kürt kadınlarının inkar ve imha politikalarına karşı özgürlük mücadelesini sürdürdüğünü vurguladı ve devam etti: “Barış için sokaklara taşan, bedenlerini Newroz ateşiyle harlayan, iradesiyle siyasetin merkezinde yer alan Kürt kadınları bu uğurda binlerce şehidiyle tarih yazmaya devam ediyorlar. Sakine’nin, Fidan’ın, Leyla’nın özgürlük meşalesi, kadın kurtuluş mücadelesini aydınlatmaya devam edecek. Üç kadın şahsında işlenen bu siyasi katliamı nefretle kınıyoruz. Bu katliam bizleredir. Kurşunlar halkların kardeşliğine sıkılmıştır. Gün; katliamı lanetleyerek, halkların eşitlik özgürlük ve kardeşlik bayrağını yükseltmek için sokakları tutuşturma günüdür. Hiçbir güç halkların özgürlük düşünü engelleyemez.”

SKB: YANINIZDA, SOKAKLARDA OLACAĞIZ

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’na bağlı Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürülmesinin ardından yayınladığı bir mesajla Kürt halkına başsağlığı diledi.

SKB, “Profesyonelce tasarlanmış bu katliamın Kürt özgürlük mücadelesinin simgesi olan kadınlara yönelik olması tesadüf değildir. Katliamın adresleri ise bellidir ve Fransız devletinin bilgisi dışında olduğu düşünülemez” dedi.

Saldırının kadın özgürlük mücadelesini de hedef aldığına dikkat çeken SKB, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yapılan katliam; Kürt halkının özgürlük eylemine olduğu kadar, kadınların uyanışı ve ayağa kalkışınadır. Yıllarca insan yerine konmayan, din ile, töre ve geleneklerle sindirilen-susturulan Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesi ile dirilişini ve sömürgeciliğe tükürdüğünü yalatmış olmasını hazmedemeyen faşizm, bu saldırı ile bir kez daha kirli yöntemlerden medet umma arayışındadır.”

SKB, Kürt halkına da şu mesajı verdi: Acınızı acımız, kavganızı kavgamız eyledik! Başsağlığı mesajlarımızı iletiyor, Sakine, Fidan ve Leyla’nın anıları önünde saygı ile eğildiğimizi, yanınızda ve sokaklarda olacağımızı bilmenizi istiyoruz.”

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 11 Ocak 2013, Cuma 10:36
Kategoriler: Haberler, Kadın