‘Hatice’nin sesini duyurmaya devam edeceğiz’

‘Hatice’nin sesini duyurmaya devam edeceğiz’

Hatice'nin sesini duyuracağızİSTANBUL- Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Başbakan Erdoğan tarafından hedef gösterilen müebbet hapis cezası hükümlüsü gazeteci Hatice Duman’ın yanında olduğunu açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan SKM, “Hatice Duman hakkında tek bir delil, tanık, beyan olmadan müebbet hapisle cezalandırıldı. Hatice Duman ve diğer gazetecilere özgürlük isteyen kadınlar olarak, kalemiyle gerçekleri yazan gazetecilerin yanında olmaya devam edeceğiz. Hatice Duman’ın sesini duyurmaya devam edeceğiz” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın kendisine karşı eline kalem alan harkesi “banka soyguncusu, örgüt üyesi” göstererek gazeteci kimliklerini gizlemeye çalıştığını belirten SKM, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Hatice Duman Atılım Gazetesi eski yazı işleri müdürü. 10 yıldır cezaevinde. 2003 yılında gözaltına alınarak tutuklandı. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından müebbet hapis cezasına çaptırıldı. Yargıtay tarafından cezası onandı. Dava dosyası şimdi Anaysa Mahkemesi’nde. ‘Hatice ve Gülüzar’ın sesini duyan var mı?’ diye sormuştuk ve sormaya da devam ediyoruz. Anlaşılan o ki; başbakan gazetecilerin ‘sesini’ duymuş ve onların gazeteci olmadığını, gazetecilerle ilgili her soru sorulduğunda dava dosyalarına dahi bakmadan, polisin hazırladığı fezlekelerle beyanlarla açıklamalarda bulunuyor. Hatice Duman hakkında verilen müebbet hapis cezasıyla beton duvarların arkasında bir gazeteci kadın olarak bize sesleniyor.”

Hatice Duman’ın sesini duymaya ve duyurmaya devam edeceklerinin altını çizen SKM, Başbakan Erdoğan’a şu soruları sordu:
“Siz Başbakan; sizin için gazeteci kimler? Hakkınızda sizi pofpoflayan, sizin sırtınızı sıvazlayan, ‘oh ne iyi başbakansınız’ diyen, ‘siz çok yaşayın’ diye yazanlar mı? Sizin yalanlarınızı gerçek olarak yazanlar mı? Yoksa, Hatice Duman gibi onlarca gazetecinin beton duvarlar arkasında dahi olsa gerçekleri yazmaya devam eden, bu coğrafyada nice katliamların yaşandığını yazan ve anlatan, anti-demokratik uygulamalarınızı, muhalefet içinde yer alanlara, kadınlara, işçilere, gazetecilere, gençlere, Kürtlere Ermenilere, Alevilere yasakladığınız alanları, attığınız gaz bombalarını ve gaz bombalarıyla ölen onlarca insanı, kadın katliamlarını ve daha da sayamayacağımız onlarcasını, kalemiyle gerçek olanı yazanlar mı?
Hangisi başbakan?
Gerçek olan kalemini emekçilerden, kadınlardan yana olan yazanlar.
Gerçek olmayan ise; sizin her gazeteciye giydirdiğiniz kılıf. Herkes örgüt üyesi.” (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 17 Ocak 2013, Perşembe 18:40
Kategoriler: Güncel, Kadın