Kürdistan şehitlerini bağrına bastı

Kürdistan şehitlerini bağrına bastı

Kürt halkı şehitleri bağrına bastıAMED- Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen 3 Kürt kadın Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için düzenlenen törende Diyarbakır başta olmak üzere Kuzey Kürdistan’ın bütününde hayat adeta durdu.

Kürdistan’ın kalbi Diyarbakır’da hayat üç özgürlük savaşçısı için durdu. On binler hastane önünden cenazelerle beraber “Güneşin yoldaşları ölümsüzdür” sloganıyla yürüyüşe geçerken, törenin yapılacağı Batıkent Meydanı’nda da yüz binlerce kişi toplandı. Cenaze yürüyüşü güzergahında bulunan evlerden çıkan halk da slogan ve zılgıtlar eşliğinde yürüyüşe dahil oldu.

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, BDP milletvekilleri, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Genel Başkan Yardımcısı Çiçek Otlu ile ESP MYK ve PM üyeleri, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da binlerce kişiyle birlikte hastane önünde cenazeyi karşıladı.

Hastane önündeki kitlenin güvenliğini kadınlar sağlarken, görevli kadınları tümü siyah önlük giydi. Hastane önünde yine binlerce kişi toplanırken, cenazeleri kadınlar omuzlayarak cenaze araçlarına taşıdı.

Halk siyah giyerken, boyunlarına da beyaz tülbent ve şal taktı. Kitle yakalarına yaşamını yitiren Cansız, Doğan ve Şaylemez’in fotoğraflarını taktı. On binler çok sayıda KCK, PKK, Demokratik Konfedarlizm bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının bulunduğu “Kürt sorunun çözüm iradesi Önder Apo’dur” pankartı taşıdı. Cansız, Doğan ve Şaylemez’in fotoğrafının bulunduğu “Ve siz katlettikçe biz küllerimizden doğacağız” pankartı açıldı. Alanda Lice ilçesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG Askeri Konseyi Üyesi Ertem Karabulut’un (Numan Amed) ve Cansız, Doğan ve Şaylemez’in büyük boy fotoğrafları açıldı.

KÜRDİSTAN’DA HAYAT ŞEHİTLER İÇİN DURDU

Diyarbakır’ın Silvan, Bismil, Ergani ve Hani ilçelerinden binlerce kişi kent merkezine doğru yola çıkarken, kent merkezinin bir çok mahallesinden de halk gruplar halinde törenin yapılacağı meydana akın etti.

Bütün Amed katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi için cenaze töreninin yapılacağı Batıkent Meydan’ına akın ederken esnaf kepenk açmadı. Kentin en işlek caddeleri olan Ofis, Bağlar, Sento, Gazi, Gürsel, Sakarya, Göçmenler, 5 Nisan, Emek, Barış caddelerinde esnaf kepenk açmazken, Ulucami Meydanı, Balıkçılarbaşı ve Çarşıya Şewitî esnafı başta olmak üzere bir çok noktada eczane ve fırınlar dışında hiç bir iş yeri açılmadı. Pazar alanlarının boş kaldığı ve kısmen okulların boykot edildiği kentte, sürücüler kontak kapattı.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 17 Ocak 2013, Perşembe 14:53
Kategoriler: Güncel