Bilici: Bu ülkede hala güvercinler vurulmakta

Bilici: Bu ülkede hala güvercinler vurulmakta

AMED – “Onlar bir gece evlerinden alındılar bir daha dönmediler” dedikleri kayıplarının fotoğrafları ile her hafta bir araya gelen kayıp yakınları, bu haftada katliamının 6’ıncı yıldönümünde Hrant Dink’i andı. Aradan geçen zamana rağmen katliamın aydınlatılmadığını vurgulayan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Bilici, “Bu ülkede hala güvercinler vurulmakta, kan akmaya devam etmektedir” dedi.

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” sloganı ile 206’ıncı haftada kayıplarının akıbetini sormak için ellerinde kayıplarının fotoğrafları ve kırmızı karanfillerle Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi.

“Onlar bir gece evlerinden alındılar bir daha dönmediler” dedikleri kayıplarının fotoğrafları ile her hafta bir araya gelen kayıp yakınları, bu haftada katliamının 6’ıncı yıldönümünde Hrant Dink’i andı.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, “Hrant’ı katledenler örgütlü değil dediler, katilleri aramıza saldılar” ifadesini kullandığı konuşmasında, Gazeteci Dink’in katledilmesinin üzerinden altı yıl geçmesine rağmen katliamın aydınlatılmadığını vurguladı.

“Sevgili Hrant, gecen altı yıl içerisinde uğrunda mücadele ettiğin değerlerle ilgili olarak olumlu anlamda çok şey değişti demek isterdik. Ancak maalesef bu ülkede hala güvercinler vurulmakta, kan akmaya devam etmektedir. Devletin ve siyasal iktidarın, tek millet, tek dil, tek din söylemi toplumda Ermeni’yi, Kürdü, Romanı kısacası Türk olmayan herkesi ötekileştirmekte, dışlamakta, yaşadıkları topraklardan zorla göç ettirilmekte ve linç ettirmektedir” diyerek Dink’e seslenen Bilici, “Bu topraklarda yaşayan farklılıklara yönelik tahammülsüzlük, tek millet, tek dil ve tek din söylemi ile adeta devleti politikası haline getirildi” dedi.

Aradan geçen zamana rağmen katliamın aydınlatılmamasını, neredeyse devletin tüm birimleri tarafından katillerin korunduğunun göstergesi olarak değerlendiren Bilici, katliama ilişkin devlet tarafından yapılan “Örgütlü bir güç yok” söylemlerine inanmayarak sorgulamaya devam ettiklerini belirtti ve ekledi: “Ve bu kirli ellerin varlığını artık tüm ülke biliyor.”

Hükümetin artık kayıp yakınlarının sesine kulak vererek kayıpların, faili meçhule kurban gidenlerin akıbetini açıklayarak, sorumluların cezalandırılmasını isteyen Bilici; halkların kardeşliğini, eşitliği ve adaleti savunanların devletin adeta göz yumması ile öldürüldüğüne vurgu yaptı. Dostları olarak Hrant Dink’i özlediklerini ifade etti.

Bilici’nin konuşmasının ardından kayıp yakınları Hrant Dink için 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.(anf)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 19 Ocak 2013, Cumartesi 13:26
Kategoriler: Güncel, Haberler