‘Katliamın hesabı mutlaka verilecek’

‘Katliamın hesabı mutlaka verilecek’

HABER MERKEZİ- Agos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 6. yıldönümünde çeşitli illerde yapılan eylemlerle anıldı.

ADANA’da HDK, ÖDP, Halkevleri ve birçok demokratik kitle örgütünün çağrısıyla Birgün Gazetesi önünde bir araya gelen kitle, burada anma yaptı. Eylemde polis yoğunluğu dikkat çekerken, kitle, “Faşizme inat kardeşim Hrant” pankartıyla Yüksel Caddesi’ne yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık, “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeni’yiz”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Bijî bratiya gelan” sloganları atıldı. HDK, ESP, ÖDP, SDP, KESK ve Halkevleri’nin bayrakları açıldı.

Kitle, Yüksel Caddesi’nde Dink anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Kurumlar adına yapılan açıklamada, cinayetin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen asıl sorumluların yargılanmadığına, sadece tetikçilerin cezalandırıldığına dikkat çekildi, “Biz bu dava bitti, demeden bu dava bitmez. Katliamın hesabı mutlaka verilecek” denildi. Eylem, açıklamanın ardından sloganlarla sona erdi.

AMED’de yapılan anma etkinliğinde konuşan BDP PM üyesi Şenyurt, Hrant Dink’in Türkiye’deki sembol isimlerinden biri olduğunu ifa ederek, “Hrant bütün Türkiye halkları için açık yürekle, sahici bir adalet arayışının sembolüydü. Ermeniydi ve tek tipçi zihniyet için tehlikeydi” dedi. Diyarbakır Barış Girişimi adına konuşan Koç ise, “Hrant’ı katleden zihniyet kendisini var etmeye devam etmektedir” dediği konuşmasında Paris’te 9 Ocak günü üç Kürt kadın siyasetçinin katledilmesini kınadı.

Aralarında ESP, BDP, DTK, HDK, Partizan’ın da bulunduğu birçok siyasi parti ve STK Parkorman’da bulunan Güvercin Anıtı önünde bir araya gelerek Hrant Dink’i andı.

Hrant Dink fotoğraflarının asılarak mumların yakıldığı ve karanfillerin bırakıldığı etkinlikte, Agos Gazetesi’nin taşındı. BDP Eş Genel Başkanı Av. Meral Danış Beştaş’ın da katıldığı anma etkinliğinde BDP PM üyesi Şehbal Şenyurt açıklamada bulundu. Hrant Dink’in Türkiye’deki sembol isimlerinden biri olduğunu ifa ede Şenyurt, “Hrant bütün Türkiye halkları için açık yürekle, sahici bir adalet arayışının sembolüydü. Ermeniydi ve tek tipçi zihniyet için tehlikeydi. Bedenini aramızdan hunharca aldılar. Varlığını, düşüncelerini, samimiyetini, adalet arayışını bizden söküp alamadılar. ‘Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz’ dedik çoğaldık. Hrant’ın ve Hrant gibi ölümsüzlerin hesabını sormaya devam ediyoruz” diye konuştu.

İZMİR Konak Metro önünde toplanan yüzlerce kişi, “Katilleri Koruyan Cinayete Ortaktır” yazan pankart açarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş kortejinin önünde Hrant Dink’in posteri taşınırken, “Faşizme inat, kardeşimsin Hrant”, “Katil devlet, hesap verecek”, “Yaşasın halkların kardeşliği” şeklinde sloganlar atıldı. Etkinliğe, İHD, ÇHD, TİHV, Mazlum-Der, Ege 78’liler, SBF-Der, İMECE-Der, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De, Halkların Demokratik Kongresi İzmir İl Meclisi, ÖSP ve İzmir Süryani Platformu katıldı.

Konak eski Sümerbank önünde sona eren yürüyüş sonrasında, Hrant Dink anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu sırasında Ermenice ‘Sarı Gelin’ türküsü çalındı.

Daha sonra basın açıklamasını katılımcı kurumlar adına Günseli Kaya okudu.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 19 Ocak 2013, Cumartesi 19:04
Kategoriler: Haberler, Politika