Leyla Halid: Arap rejimleri ve Türkiye ikiyüzlü

Leyla Halid: Arap rejimleri ve Türkiye ikiyüzlü

FHKC Politbüro üyesi Leyla Halid, Arap ülkeleri ve Türkiye devlet yetkililerinin Filistin konusundaki yaklaşımını ikiyüzlü bulduğunu söyledi. Halid, “Son saldırıdan sonra Gazze’yi ziyaret ettiler. Arap Birliği’nden dışişleri bakanı ve Türkiye dışişleri bakanı ağladılar. Ama onlarınki timsah gözyaşları. Bizim çocuklarımızın kopmuş olan parçaları üzerinde fotoğraf çekmek için geldiler. Gazze’ye silah parçası göndermediler. Kendimizi savunmak için fişek bile göndermediler” dedi.

İSTANBUL- Sosyalist Yeniden Kuruluş’un davetiyle Türkiye’ye gelen FHKC Politbüro üyesi Leyla Halid, Filistin’deki son gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Filistin ve bölgeyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Halid, Arap ülkeleri ve Türkiye’nin Filistin konusunda iki yüzlü olduğunu dile getirdi.

Türkiye’ye Filistin’de yaşananları anlatmak için geldiğini söyleyen Halid, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerde Filistin’in önemli bir yeri olduğunu belirtti. Halid, ABD’nin Ortadoğu’daki politikasının özünde İsrail’i yaşatmak, ikinci amacının ise bölgedeki petrol rezervi üzerinde hegemonya kurmak olduğunu söyledi.

Halid konuşmasına şöyle devam etti: “İsrail topraklarımızı işgal etti. Ayrıca dünya barışını tehdit ediyor. Hala mülteci kamplarında yaşıyoruz. Çile çekiyoruz. İsrail topraklarımıza dönmemize engel oluyor. Ama zulmün olduğu her yerde direniş de olur. Filistin topraklarından çok işgalci geçti. Haçlılar geldi gitti, Osmanlı geldi ve gitti. Siyonistler geldi ve onlar da gidecek. Her ne olursa olsun direneceğiz. Özgürleşeceğimize dair inancı taşıyoruz. Her ne olursa olsun kazanacağız ve toprağımıza geri döneceğiz. Siz bize yardımcı olacaksınız. Bundan hiç şüphemiz yok.”

Türkiye’nin İsrail ile olan ekonomik ve askeri ilişkilerine de değinen Halid, ABD’nin Tel Aviv’den onay almadan, bölge rejimlerine onay vermediğini söyledi. Leyla Halid, Arap devletleri ve Türkiye’nin Filistin dostluğu konusunda ikiyüzlü olduğunu dile getirdi.

DAVUTOĞLU’NUNKİ TİMSAH GÖZYAŞLARI

Halid şöyle konuştu: “Bölge devletleri Filistin sorununa sahip çıktıklarını belirtirler. Ancak İsrail bize karşı saldırı düzenlediğinde, bize yardım yapmak için koşarlar. Bazı gıda yardımı yaparlar. Son saldırıdan sonra Gazze’yi ziyaret ettiler. Arap dışişleri bakanı ve Türkiye dışişleri bakanı ağladılar. Ama onlarınki timsah gözyaşları. Bizim çocuklarımızın kopmuş olan parçaları üzerinde fotoğraf çekmek için geldiler. Gözyaşlarına kanacağımızı sandılar. Sadece üç saat kalabildiler. Çünkü İsrail o kadar süre verdi. Gazze’ye silah parçası göndermediler. Kendimizi savunmak için fişek bile göndermediler. Ne şimdi ne de eskiden.”

Leyla Halid, gazetecilerin Suriye konusundaki sorusu üzerine şunları söyledi: “Her halk kendi geleceğini belirlemeli. Her halk kendi rejiminden sorumludur. Kimi isteyip istemediklerini halklar belirler. Bizler hakların demokrasisi ve sosyal haklarının yanındayız. Dış müdahaleye ilkesel olarak karşıyız. Bizler, işgalin çilesini çekiyoruz. Bizler aklın istediği barışı savunmalıyız. Bu rejimlerin kendi iktidarını kurmak için istediği barışa karşı savaşmalıyız. Onların barışından barışı beklemesinler. Onların sözleri bizi kandıramayacak. Adil bir barış için halkları bilinçlendirmek gerekir.”

GAZZE’YE GİDİŞİ

Meşal’in Gazze’ye girişini değerlendirmesi istenen Halid, kendi ziyaretini hatırlattı. İsrail’den izin almadan istediği kadar Gazze’de kaldığını söyleyen Halid, Meşal’in ziyaretini şu sözlerle değerlendirdi: “Gazze’ye ziyaret bir anma ve etkinlik nedeniyle gerçekleşti. Gazze’ye yapılan saldırının ardından gerçekleştirdim. FHKC’nin 45. kuruluş kutlamasını, halkımla ve yoldaşlarımla kutlamak için Gazze’ye gittim. Hiçbir kimseden izin istemedim. 15 gün kaldım. Tabii ki herkesin kendi vatanına, toprağına girmesinden hoşnuduz. Halit Meşal’den 48 saat kalması istendi. Sadece 48 saat kaldı ve çıktı. Bu bir farktır.”

ABD’nin, bütün işbirlikçilerinden yardım alarak, kendi safına çekerek Suriye’yi bölmek istediğini ifade eden Halid, özellikle komşu ülkelerin El Kaide ve benzeri örgütlerin Suriye’ye girmesine izin verdiğini dile getirdi. Halid şöyle devam etti: “ABD, Afganistan ve Irak’taki deneyimden çok fazla ders aldı. Kendi askerlerini feda etmek istemiyor. Türkiye askerlerinden sınırda olmasını istedi. Bütün silahlıların girmesi için yeşil ışık yaktı. Demokrasi için değil, Suriye’yi yok etmek için. ABD Irak’a girdiğinde demokrasi için girdi, Saddam için değil. Meseleler sadece görüntüleri değil, derinlikleriyle incelenmelidir.”

Ilımlı İslam adı altında bir eksenin Türkiye, Katar ve Mısır tarafından oluşturulduğunu ve Suriye’deki İslamcı tugayların bu eksen tarafından desteklendiğini kaydeden Halid, “Nusra Cephesi altında, tugaylar bunları destekliyor. Bunların bazıları Arapça bile bilmiyor. Afganistan’dan gelen mücahitlerin, Türkiye, Ürdün ve Arabistan’dan girdiklerini biliyor musunuz? Yermuk mülteci kampına girdiler. Bize dediler ki, ‘bizler Kudüs’e gitmek için geldik.’ Soruyorlar, ‘Kudüs Şam’dan ne kadar uzakta.’

Mavi Marmara, Filistin’e doğru yola çıktığında, Türkiye’li dayanışmacıları getirdiğinde, İsrail 9 kişiyi öldürdü. İsrail özür dilemedi. Türkiye’den bu kadar hamasetli karşı duruşu görmedik. Uluslararası Ceza Mahkemesine gittiklerini görmedik. Hala bekliyoruz. Nasıl açıklayacağız, bu komşu ülkelerin Suriye’ye olan karşı duruşunu. Uluslararası ilişkiler, karşılıklı saygıyla oluşur.”

Leyla Halid, Suriye’ye ilişkin değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın hiçbir rejimi kendisine karşı silah taşımasını istemez. Bizler halkını öldüren rejimleri savunmuyoruz. Yalnız eğer, dış müdahaleye maruz kalırsa, bizler bu halkı savunacağız. Suriye halkı kendi başına karar verebilir.”

FHKC’nin her zaman ulusal birliği savunacağını ve zafere giden tek yolun birlikten geçtiğini vurgulayan Halid, enternasyonalist devrimcileri selamladı ve “Bizler enternasyonalist savaşçıların bizim yanımızda durmasından gurur duyuyoruz. Özgürlük için şehit düşen herkesin önünde eğilirim, gurur duyarım” dedi.(ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 24 Ocak 2013, Perşembe 11:46
Kategoriler: Dünya, Haberler, Politika