Türkiye eleştirel gazetecileri ‘terörist’ olarak sunuyor

Türkiye eleştirel gazetecileri ‘terörist’ olarak sunuyor

CPJ'den AKP medyasına tepkiNEWYORK- Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) , ETHA Editörü ve ANF Muhabiri Arzu Demir, Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Nadiye Gürbüz, Atılım Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu ve hakkında verilen hapis cezası nedeniyle sürgünde yaşamak zorunda kalan gazeteci Necati Abay’ın Star ve Akit gazeteleri tarafından hedef gösterilmesine karşı yazılı açıklama yaptı.

CPJ’nin yaptığı açıklamanın tamamı şöyle;

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti muhalif gazetecileri “teröristler” diye etiketlemekte hayli hızlı davranıyor. Bu yaklaşım CPJ’nin tutuklu gazetecilerle ilgili düzenlediği son kamuoyu araştırmasında Türkiye’nin en fazla sayıda gazetecinin hapis edildiği ülke olmasının temel sebeplerinden bir tanesidir.

Bu hafta Başbakan ve iki Hükümet yanlısı gazete, bir kez daha eleştirel gazetecileri etiketlediler ve Türkiye’de resmi tutumlara karşı olan herhangi bir gazetecinin karşılaşacağı had safhadaki zorlukları bir kez daha gözler önüne serdiler.

Başbakan Erdoğan Çarşamba günü parlamentoda yaptığı konuşmada, AKP politikalarını eleştiren köşe yazarlarına saldırdı ve şunları söyledi: ‘TV’de adı köşe yazarı olan tipler çıkıp da bunları hakaretle eleştirirken AK Parti iktidarını demokratikleşmede dünyada geri olduğunu söylerken hadlerini bilmiyorlar. AB’nin çok ileride olduğunu söylüyorlar. Nerede çok ileride? Teröristleri nasıl koruma altına aldıklarını biliyoruz.’ Ekim ayında Avrupa Komisyonu Türkiye’de başkaca şeylerle birlikte basın özgürlüğü uygulamalarını eleştiren bir ilerleme raporu yayınlandı. AB üyeliği Ankara’nın gündeminde olsa da, kurumsal katılım kısmen Türkiye’nin basın özgürlüğü ve hukuk alanındaki sicili sebebiyle duraklamalı bir seyir izledi.

Erdoğan’ın yorumları Hükümet yanlısı Star ve Yeni Akit gazetelerinin muhalif gazetecileri kayıtsızca ‘teröristler’ diye tariflemesinden iki gün sonra geldi. Bu iki gazete, Türkiye’nin, tutuklu gazeteciler sıralamasında birinci olduğuna işaret diğer bir örgüt olan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF)’deki, meslektaşlarımızı da hedefledi. Star RSF’yi “yasadışı Marksist Leninist Komünist Parti(MLKP) örgütünün üyelerine destek sağlamakla” suçladı. Bilhassa, gazeteler RSF’nin, Türkiye’de tutuklanan gazetecilerin vahim durumlarını ortaya çıkaran Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu sözcülüğünü uzun bir dönem boyunca yürütmüş olan Necati Abay’a para ödediğini yazdı.

Şimdi Almanya’da sürgünde yaşayan Abay, bir gazeteci olarak muhalif düşüncelerini açıkladığı için yıllar içerisinde birçok ceza davasıyla karşı karşıya kaldı. Abay, bu haftaki açıklamasında dünya üzerindeki binlerce gazeteci gibi RSF’ye üye olmasına rağmen hiçbir zaman bu örgütten maddi destek almadığını söyledi. MLKP ile hiçbir bağı olmadığını da yineledi.

Star ayrıca Gazetecileri Koruma Komitesi’ni de sorguladı. Gazetede “Türkiye’ye ağır ithamların yer aldığı raporlar yayınlayan Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün MLKP tarafından yönlendirildiği ortaya çıktı. RSF Türkiye temsilcisinın MLKP hükümlüsü olduğu belirlendi” ifadelerine yer verildi. Her iki gazetedeki anlatılar hükümetin son dönemlerdeki tutuklu gazetecilerle ilgili bağımsız örgütlerin verilerini çürütme çabalarıyla paralellik taşıyor.

Bu yorumların ve haberlerin yapmak istediği muhalif gazetecileri teröristler olarak sunmaktır. Nasıl ki Hükümet ve müttefikleri AB’yi, RSF’yi veya CPJ’yi terörizmle ilişkilendiriyorsa, aslında aynı şeyi devlet savcıları sıklıkla Türkiye’deki gazetecileri yargılarken yapıyor. CPJ’nin de incelediği birçok iddianamede Türk devleti savcıları muhalif görüşlerini açıklayan gazetecilerin terörist gruplarca yönetildiğini söylüyor. Hükümet de buradan hareketle gazetecilerin kendilerinin de terörist oldukları sonucuna ulaşıyor.

Bu türden saldırılar Türkiye’nin basını en fazla hapse mahkum eden ülke olduğu düşüncesinde birleşen uluslararası kamuoyu görüşünü değiştiremez. Esasında bu saldırılar, tahammülsüz Hükümetin muhaliflerini sindirmek için kasıtlı olarak karşıt görüşleri terörizmle birleştirdiği yönündeki algıyı güçlendiriyor.” (ETHA)

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş

Yayın tarihi: 1 Şubat 2013, Cuma 12:14
Kategoriler: Politika